Koronawirus - wszystko co powinieneś wiedzieć [NAJNOWSZE DANE, UBEZPIECZENIA, PRZYPADKI W REGIONIE, ZAPOBIEGANIE]
Słowo "koronawirus" od kilku dni nie schodzi z ust mieszkańców regionu. Tym bardziej, kiedy od niedzieli pojawiają się kolejne przypadki zarażonych, przewożonych na oddział zakaźny do raciborskiego szpitala. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje: jak się chronić, na co uważać, aktualne dane o przypadkach z regionu, informacje o ubezpieczeniach na wypadek epidemii oraz informacje o działaniach profilaktycznych podejmowanych w regionie. Nie popadajmy w panikę, a podejdźmy do tematu rozsądnie.
JAKIE UBEZPIECZENIE CHRONI PRZED EPIDEMIĄ?
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia prawie wszystkich ubezpieczycieli epidemia jest wyłączeniem odpowiedzialności. Oznacza to, że jeśli w danym kraju bądź na danym obszarze zostanie ogłoszony taki stan, to ubezpieczyciel nie ma obowiązku pokrywać kosztów związanych z leczeniem i skutkami zakażenia wirusem ani wypłacać żadnych odszkodowań z tego tytułu. Na szczęście, są towarzystwa, które gwarantują ochronę nawet w razie ogłoszenia epidemii. Każdy ubezpieczyciel indywidualnie reguluje tę kwestię. Wśród towarzystw, tylko Axa i Wiener nie posiadają zapisu o tym, że epidemia jest generalnym wyłączeniem odpowiedzialności. Wszyscy pozostali ubezpieczyciele w razie wystąpienia epidemii nie pokrywają kosztów leczenia ani nie wypłacają żadnych odszkodowań. W OWU tych towarzystw możemy przeczytać, że: „zakres udzielanej ochrony ubezpieczeniowej nie obejmuje [...] kosztów leczenia i usług assistance powstałych wskutek chorób i wypadków wynikających z epidemii oraz skażeń.” (za Rankomat.pl)
ZASIŁEK OPIEKUŃCZY PRZY ZAMKNIĘCIU PRZEDSZKOLA
Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracujący na umowie zlecenie lub w prowadzą własną działalność gospodarczą.
Zasiłek opiekuńczy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje bez okresu wyczekiwania. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą warunkiem posiadania prawa do zasiłku opiekuńczego jest terminowe opłacanie dobrowolnej składki chorobowej i przerwanie działalności na czas sprawowania opieki. - Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia - dodaje rzeczniczka.
Rodzic chcący uzyskać taki zasiłek musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek Z-15 A i dołączyć do niego oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka,przedszkola lub szkoły.
Opracowanie: ska
Współpraca: żet, juk, acz, mad