Adam Gawęda nie jest już wiceministrem. Co dalej?
27 marca wieczorem Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało o odwołaniu Adama Gawędy ze stanowiska sekretarza stanu i pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. W komunikacie nie podano powodów odwołania, ani kto będzie odtąd zajmował się górnictwem.
Według Dziennika Zachodniego pod uwagę brany jest Tomasz Rogala – obecnie prezes Polskiej Grupy Górniczej. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez portal nowiny.pl nowym sekretarzem stanu może zostać Zbigniew Gryglas – obecny podsekretarz stanu w MAP, niedawno powołany na pełnomocnika rządu ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Podobno rozważana jest też opcja, aby w ogóle nie obsadzać stanowiska wiceministra odpowiedzialnego za górnictwo.
Ze względu na trwające głosowania w sejmie, dopiero dziś rano udało nam się skontaktować z Adamem Gawędą. – Proszę mi wybaczyć, ale dopiero o 6.00 rano skończyliśmy głosowania pakietu pomocy dla przedsiębiorców, a to bardzo ważne ustawy i nad nimi dużo pracowałem, głównie pod kątem naszego regionu i górnictwa. Na pewno wypowiem się w tej sprawie, ale nie od razu po dwudziestogodzinnym maratonie sejmowym i nieprzespanej nocy. W sprawowanie funkcji wiceministra, zwłaszcza górnictwa, któremu poświęciłem większość zawodowego życia, angażowałem się w 100 proc. Ale mój najsilniejszy mandat, bo udzielony mi przez kilkadziesiąt tysięcy wyborców, wiąże się z funkcją posła, reprezentującego region, w którym mieszkam od urodzenia i w którym wciąż moja praca jest potrzebna. Zwłaszcza, że lista ważnych spraw do załatwienia, ze względu na obowiązki ministerialne, wciąż się wydłużała. Wszyscy widzimy, że sytuacja jest wyjątkowa, dlatego nie oglądam się za siebie i dalej biorę się do roboty, a czas pokaże co będzie w przyszłości – powiedział naszemu portalowi Adam Gawęda.
Adam Gawęda objął funkcję ministra odpowiedzialnego za górnictwo w lipcu ubiegłego roku. W tym czasie import węgla do Polski, rosnący dynamicznie od kilku lat, sięgał już 19 mln ton rocznie, a ceny węgla były niższe o prawie 50 proc. niż jeszcze 2-3 lata wstecz. Dodatkowo złą sytuację górnictwa pogłębiał fakt, że spółki produkujące energię w Polsce, mimo zawartych kontraktów, ograniczyły odbiór węgla z polskich kopalń. W ostatnich miesiącach rozmiar importu znacząco zmalał. Jak podaje Agencja Rozwoju Przemysłu, w styczniu tego roku notowania indeksu ceny węgla energetycznego na rynkach europejskich osiągnęły najniższy poziom od 4 lat.
Ludzie
były poseł i senator
dla zwolenników prawych i lewych:
https://www.youtube.com/watch?v=Gjx5ZVZTpyQ
Wystarczy oglądać od 22 minuty
@Don-C jak to napisałeś, "opłacalni i budujący gospodarkę tego kraju.."? gdzie więc ty pracujesz pisowski cwaniaczku? gdzie pracuje twoja żona? pochwal się.
opozycja ma gdzieś rządy bo po co a pis sam się pogrąży przez rozdawnictwo i koronawirusa,widocznie tak miało być,skoro ludzie nie rozumieją to musiał przyjść kataklizm
@prywaciarz ....jak byś mógł decydować ? to na przykładzie którego kraju wybudowałbyś naszą demokrację ? Nie omieszkam przypomnieć że myśmy zaczynali w taki sposób....... > https://gloria.tv/post/NYtXHiSZxGdt3F4GhkduQTAxi ? ......zgadza się że rolą opozycji nie jest klepanie rządzących po plecach ,ale też nie jest szkodzenie własnemu krajowi by się przypodobać i osiągnąć korzyści dla siebie .Co nasza opozycja ma nam do zaoferowania obecnie ? Bo na razie wiem tylko tyle że chodzi o przegonienie i szkodzenie wybranemu w Demokratycznych wyborach rządowi i nic po za tym . A chyba nie od tego jest opozycja by skłócać dzielić polaków oraz donosić do Unii nie zawsze prawdziwymi historiami na temat swojego kraju? niestety ale ma to miejsce od kiedy opozycja przegrała wybory .Może w końcu ktoś ich uświadomi co należy do opozycji .Zaś kogo chcemy by rządził naszym krajem, zawsze będzie zależeć od nas, i to jak wiesz za sprawą wyborów o ile są uczciwie przeprowadzone .....
Objektywny Kultura współpracy na linii rząd vs opozycja wygląda tak, że opozycja żąda impeachmentu wobec Trumpa, związki są, może mniej, ale są silne. Kopalnie są prywatne, w formie spółek akcyjnych. USA nie sposob porównywać do polskich warunków, choćby ze względu na federalność USA i inną rolę prezydenta. Demokracja, nawet w Europie ma różne kolory, w Niemczech federacja landów z własnymi rządami, słaba rola prezydenta, kanclerz najważniejszy, we Francji odwrotnie, podobnie jak u nas, ale prezydent gra najważniejsze skrzypce, w W. Brytanii premier jest liderem, podobnie w Niderlandach. Rolą opozycji nie jest klepanie rządzących po plecach, a rządzących blokowanie poprawek do ustaw. Nie liczba związków jest problemem, ale ich status i rola, jakie sobie obrały, czyli zarządzanie kopalnią szantażem i z drugiej ławki. Żaden rząd sobie z tym nie poradził. Te związki mają charakter mafijny.
(93.179.*.35) twoja choroba niewiedzy tak bardzo objęła twój umysł że ty już sam siebie pytasz i sam sobie odpowiadasz, tylko ciekawe po co zmieniasz podpisy ,proponuję byś robił to bezpośrednio od i do siebie pomijając strony NW. Jak już musisz pisać to może odpowiedz na moje pytania ? czy wiesz jak w USA działają związki zawodowe i czy też jest ich aż 260 w górnictwie ? Jak tam wygląda kultura współpracy na bazie Rząd — Opozycja ? I czy tam opozycja też tak samo nie ma żadnych konkretnych propozycji oprócz walki z rządem o stołek władzy ??? A jak tam wygląda demokracja ? wiesz ???????....
Przeciętny pracownik sektora górniczego w Polsce w 2019 roku wydobył 809 tony, w porównaniu z 854 tonami w rekordowym pod tym względem 2016 roku.
- Te 854 tony na głowę i tak wyglądają żałośnie w porównaniu z ponad 10 tys. ton, który wydobywa przeciętny górnik w głębinowych kopalniach węgla w USA. W 2018 w podziemnych kopalniach w USA pracowało 32 tys. ludzi, ale wydobyto w nich 346 mln ton węgla. W Polsce 80 tys. ludzi wyfedrowało 60 mln ton - komentują analitycy portalu WysokieNapięcie.pl. Historie z blokowaniem importu i rosnącymi zwałami węgla z przełomu roku nie były przypadkowe. Po prostu nasz węgiel jest kosmicznie drogi ze względu na wysokie koszty.
Zródło bankier.pl
@prywaciarz Żaden rozsądny kraj nie pozbywa się wpływu na elementy zapewniające strategiczne bezpieczeństwo energetyczne państwa. Prywatyzacja górnictwa niesie zagrożenie utraty takiego bezpieczeństwa. Górnictwo było hołubione za komuny. Wtedy nikt o kosztach wydobycia nie dyskutował i nikt się nimi nie martwił. Wydajność jest dzisiaj lepsza ale ciągle nie za wysoka. Przez 30 lat nikt jakoś się za to gruntownie nie zabrał a szkoda.
@DonC moze kopalnie trzeba prywatyzować, co? Dlaczego kopalnia Silesia potrafi fedrować, wydobywają prawie 1200 ton na łeb, w PGG połowa tego. Taki z ciebie zwolennik prywatyzacji, a nie propnujesz takiej oczywistej oczywistości? https://natemat.pl/118931,jak-gornicy-ze-slaska-sprywatyzowali-swoja-kopalnie-4-lata-terapii-kapitalizmu-dzis-maja-zyski
A ciebie komuna nauczyła że górnik to skarb i teraz płaczesz jak się okazało że to nieprawda i w kapitaliźmie i wolnym rynku to kula u nogi państwa i szukasz winnych, ty tez chcesz ten deputat do końca życia a potem do twoich ciotek i pociotek?
Do trolli nizej- uruchomcie swoje ajkju42 bo skoro wasze żony co w zeszłym roku miesiąc strajkowały potem z miesiąc porobiły potem święta potem wakacje teraz pandemia jak miesiąc porobią do wakacji to będzie max po wakacjach druga odsłona pandemii potem z miesiąc porobić i święta. Po nowym roku coś postrajkowac a potem na rok na podratowanie zdrowia. I tak się kręci ta farsa. Oto wy... opłacalni i budujący gospodarkę tego kraju...
@Don_C, nie, oni nie są nieopłacalni w czasach koronawirusa. Wiadomo, że w obliczu koronawirusa gospodarka zwolni. Oni byli nieopłacalni wcześniej - 2mld straty. Rok w rok. W piach. A podwyżki są.
@wnikliwy, nie słyszałem o firmach kolesiów związkowców. Jakieś linki?
@Don_C drogi hejterze, i po co ta pogarda w stosunku do górników i nauczycieli CBOS i Kantar podał, że są w grupie wysokiego zaufania społecznego i twój hejt tego nie zmieni
https://stacja7.pl/z-kraju/cbos-ksiadz-wsrod-zawodow-najmniej-szanowanych/
https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/nauczyciele-lekarze-i-dziennikarze-z-najwiekszym-zaufaniem-spoleczenstwa,63175.html
PS Droga Redakcjo Nowin, proszę się zająć wreszcie hejterami na forum, wprowadźcie zasadę trzech ostrzeżeń i blokadę po IP. Dziękuję.
Do @niegornik czyli honoratki czy tym podobnych-- skoro ryle czy inni w czasach kolanowirusa co robią są nieopłacalni to co można powiedzieć o pedagogach i urzędasach co pierwsi uciekli ze stanowisk?Ponad miesiąc kolejnych wakacji płatnych. To musi się opłacać no....
niegornik (5.173. * .223)
O jakich cwaniakach drenujących górnictwo Państwo mówią?
o dużych
~niegornik~chodzi o firmy kolesiów, związkowców, nie czytałeś o tym?
O jakich cwaniakach drenujących górnictwo Państwo mówią?
Górnictwo przynosi 2mld straty i rozdawane są podwyżki. Importowany jest kiepskiej jakości węgiel. Ten biznes przestaje się opłacać.
a może po prostu się nie nadawał,? jednak to chyba nie byłby argument w dzisiejszych czasach do odwołania, raczej byłby to argument za trwaniem.
naraził się sianiem paniki, głupim gadaniem o skoszarowaniu górników. jak to mówi przysłowie: mowa jest srebrem, a milczenie złotem
Dlaczego NW nie zacytowały DZ który wyjaśnia powody dymisji?. Cytat z DZ " Czarne chmury nad Gawędą zbierały się od jakiegoś czasu. Zarzucano mu brak umiejętności kierowania branżą, złe decyzje personalne oraz brak wizji rozwoju sektora. Nie miał też sojusznika w części organizacji związkowych."
A tak jeszcze nie dawno był wychwalany przez samego premiera Mateusza Morawieckiego.
Cwaniaków drenujacych górnictwo nie brakuje, więc ich macki sięgają pewnie wysoko, wolą aby ministrem był ktoś co się niezna. Ten co się zna zagraża ich interesom. To wielki blad premiera.
Typuje że się naraził jakimś cwaniakom z biznesu żerującego na kopalniach.