Urządzenie do dekontaminacji w jastrzębskim szpitalu. Walczy z koronawirusem
Walka z koronawirusem trwa już od wielu miesięcy, wprowadzono wiele zmian organizacyjnych mających za zadanie chronić pacjentów przed zakażeniem. Pielęgniarki, lekarze, ratownicy sanitariusze ratują zdrowie i życie pacjentów z wielkim zaangażowaniem, w kombinezonach, maskach, fartuchach, przyłbicach, rękawiczkach.
Koronawirus jest w szpitalu, codziennie zdarzają się przypadki zakażonych pacjentów, czy osób z personelu. W takiej sytuacji, po wdrożeniu odpowiednich procedur chroniących inne osoby przed chorobą, konieczne jest przygotowanie pomieszczeń do ponownego przyjęcia pacjentów.
Dyrekcja szpitala podjęła decyzję o przeznaczeniu części środków pochodzących z funduszy unijnych na zakup sprzętu, który pozwoli na przeprowadzenie szybkiego i bardzo skutecznego procesu dekontaminacji pomieszczeń.
- Nowe urządzenie VICTORY wykorzystuje Technologie STERIS VHP, a czynnikiem sterylizującym jest nadtlenek wodoru w postaci gazu. Po odpowiednim przygotowaniu nawet dużego pomieszczenia niszczy wszelkie formy życia drobnoustrojów, w tym wszystkie formy bakterii wegetatywnych, spor bakteryjnych, grzybów i wirusów. Jednym zdaniem – zabija wszystko. Taki proces nazywamy biodekontaminacją – mówi Agnieszka Gilga, Kierownik Centralnej Sterylizatorni i Pełnomocnik ds. Jakości Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.
Personel obsługujący maszynę został już przeszkolony, a proces dekontaminacji przeprowadzono już kilkukrotnie. Viktor – bo taką nazwą ochrzcili nową aparaturę pracownicy Centralnej Sterylizatorni, znajdzie zastosowanie w oddziałach szpitala, na bloku operacyjnym, zakładzie diagnostyki obrazowej, wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba.
Dlaczego Pani Gilga bedaca uczastniczka imprez finansowanych przez koncerny farmaceutyczne sie wypowiada?