Ośrodek Pomocy Społecznej szuka rodzin wspierających
Sąsiedzi, dziadkowie, znajomi i krewni. Seniorzy, single, rodziny z dziećmi i bezdzietne małżeństwa - rodziną wspierającą może zostać każdy, kto ma czas, chęci i możliwość, by poświęcić trochę uwagi tym, którzy przeżywają problemy.
Osoby borykające się z trudnościami w wypełnianiu swoich funkcji opiekuńczo – wychowawczych nie pozostają bez pomocy. Mogą liczyć na Ośrodek Pomocy Społecznej i asystentów rodzin, którzy zajmują się tym zawodowo. Rodzina wspierająca to coś innego – rodzaj sąsiedzkiej czy przyjacielskiej, bezinteresownej pomocy. Jastrzębski OPS poszukuje osób, które zechciałyby pełnić tę funkcję.
- Na terenie naszego miasta dotychczas nie było ustanowionych rodzin wpierających – mówi Klaudia Nietrzebka, dyrektor OPS.
Jakie wymagania musi spełnić kandydat? Przede wszystkim musi być to osoba lub osoby z bliskiego otoczenia danej rodziny. Musi być znana przez dziecko, w opiece nad którym będzie pomagać. Ponadto:
- nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo,
- musi złożyć wniosek, wyrazić zgodę na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego i uzyskać pozytywną opinię dyrektora OPS,
- musi podpisać umowę, która określi zakres pomocy i możliwość zwrotu poniesionych kosztów.
Zgodę wyrazić też musi zainteresowana rodzina. Zadanie rodziny wspierającej to pomoc mniej zaradnym między innymi w wychowaniu dzieci, organizacji czasu rodziny, zarządzaniu pieniędzmi, wypełnianiu podstawowych ról społecznych. To doradztwo, motywacja, wspólne poszukiwanie rozwiązań i dawanie przykładu. Pomoc musi być dostosowana do potrzeb członków rodziny – każda sytuacja jest inna.
- W przepisach nie jest także określony czas jaki rodzina wspierająca musi poświęcić na udzielone wsparcie. Myślę, że jest on uzależniony od potrzeb rodziny wspieranej – dodaje Klaudia Nietrzebka.