Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wielkanoc w prawie pustych kościołach, czyli święta w czasie pandemii

Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze zasady dotyczące sprawowania liturgii Triduum Paschalnego w czasie pandemii.

Wielkanoc w prawie pustych kościołach, czyli święta w czasie pandemii

Diecezja Opolska

Biskup Opolski Andrzej Czaja zezwolił na zwiększenie liczby celebracji liturgii Triduum Paschalnego, przy czym nie można powtarzać procesji do Ciemnicy i Bożego Grobu.

Przełożony diecezji zaleca proboszczom rozważenie zwiększenia liczby mszy świętych w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, Poniedziałek Wielkanocny oraz w II Niedzielę Wielkanocną.

Bp Andrzej Czaja zaleca przypomnienie wiernym, że nadal pozostaje w mocy dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszach świętych niedzielnych oraz świątecznych dla osób w podeszłym wieku, chorych, kobiet w ciąży, osób z objawami infekcji, przebywających na kwarantannie, samoizolacji, osób odczuwających wzmożoną obawę przed zakażeniem oraz tych osób, które nie z własnej winy nie mogą uczestniczyć w liturgii (np. ze względu na ustanowione ograniczenia nie dostaną się do kościoła). Wierni, którzy skorzystają z dyspensy, powinni łączyć się duchowo z wiernymi zgromadzonymi w kościołach poprzez środki masowego przekazu.

Andrzej Czaja przypomina również o konieczności przestrzegania odległości osób oczekujących do spowiedzi. Osoby, które nie będą mogły skorzystać z tego sakramentu, powinny wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego (tutaj znajdziesz informację, jak to zrobić), a następnie przystąpić do spowiedzi w późniejszym terminie.

Szczegóły TUTAJ.

Archidiecezja Katowicka

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 marca 2021 r. odnośnie do limitu uczestników nabożeństw w kościołach, w Eucharystii niech uczestniczą przede wszystkim osoby związane z intencją Mszy św. Bezwzględnie należy zachowywać zasadę – 1 osoba na 20 m2. Zaleca się zaznaczanie w ławkach bezpiecznych stref - napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w zarządzeniu wydanym 26 marca br. Podkreślił, że z najwyższą troską trzeba też wypełniać wskazania dotyczące bezpieczeństwa, stosowania dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem głównego celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni i wietrzenia kościoła. - Za te profilaktyczne i konieczne działania odpowiedzialni są proboszczowie i administratorzy parafii, którym stanowczo przypominam obowiązek posłuszeństwa - zaznaczył abp Skworc.

Metropolita katowicki przypomniał, że nadal obowiązują w archidiecezji katowickiej dotychczasowe akty prawne i wskazania, z uwzględnieniem bieżących aktualizacji kościelnych i cywilnych. M. in. ważna jest nadal dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. - Dlatego w aktualnej sytuacji serdecznie zachęcam wiernych do duchowej łączności, szczególnie w liturgii dni Wielkiego Tygodnia, za pośrednictwem transmisji telewizyjnych i radiowych, a także do korzystania z transmisji archidiecezjalnych lub parafialnych celebracji, udostępnianych za pośrednictwem Internetu - czytamy w zarządzeniu. W czasie Triduum Sacrum abp Skworc zachęcił przede wszystkim do korzystania z transmisji z katowickiej katedry Chrystusa Króla, ponieważ jest ona pierwszym w lokalny Kościele miejscem sprawowania paschalnych tajemnic naszego zbawienia, uobecnianych w liturgii Kościoła.

Mając na uwadze niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem drogą kropelkową, metropolita po raz kolejny z naciskiem zalecił wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania. - O tym zaleceniu celebrans Mszy św. powinien informować każdorazowo wiernych w ramach wstępnego pozdrowienia lub bezpośrednio przed udzielaniem Komunii św. - napisał w zarządzeniu.

Przypomniał także, że osobom, które mimo zalecenia chcą przyjąć Komunię św. do ust, należy jej udzielić na końcu obrzędu Komunii św. lub równocześnie w innym miejscu kościoła, jeśli pozwala na to liczba szafarzy. - Szafarze są również zobowiązani – przed i po udzielaniu Komunii św. - do koniecznych zabiegów dezynfekujących - zwrócił uwagę abp Skworc dodając, że również nadzwyczajni szafarze Komunii św. Powinni przyjmować Komunię św. na rękę.

Zgodnie z najnowszym zarządzeniem metropolity katowickiego w ciągu dnia kościoły na terenie archidiecezji pozostają otwarte. - Zachęcam wiernych, zwłaszcza gdy z uwagi na bardzo poważną sytuację epidemiczną na Górnym Śląsku nie będą mogli wziąć udziału w Mszach świętych i nabożeństwach, do nawiedzania kościoła i adorowania Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w całym okresie wielkanocnym - napisał abp Skworc. Zaapelował też do księży dziekanów, aby wzorcowo przestrzegali wskazań zawartych w zarządzeniu i reagowali na ewentualne zgłoszenia ich lekceważenia w parafiach dekanatu.

Arcybiskup katowicki przesłał także do parafii specjalne wskazówki i wytyczne na czas Wielkiego Tygodnia w czasie pandemii. Zgodnie z nimi tradycyjne godziny odprawiania ceremonii w Wielkim Tygodniu mają zostać utrzymane. Arcybiskup udzielił też zezwolenia proboszczom na odprawienie drugiej Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Miałaby ona być odprawiana po południu i dedykowana przede wszystkim rodzinom dzieci wczesno i pierwszokomunijnych.

Według wytycznych w sytuacji, w której większość wiernych nie będzie mogła w Wielki Piątek uczestniczyć w adoracji Krzyża, proboszczowie powinni ich zachęcić, żeby takie nabożeństwo zorganizowali tego dnia w swoich mieszkaniach. Byłoby dobrze, gdyby wierni "wyeksponowali znak naszego zbawienia i uczcili Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie".

Abp Skworc zezwolił na budowanie w tym roku w kościołach zarówno ciemnicy, jak i Bożego Grobu i zachęcił do prowadzenia w nich adoracji Najświętszego Sakramentu. - Niech w tym epidemicznym czasie miejsca adoracyjnej modlitwy odznaczają się prostym wystrojem, eksponującym Tego, który jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata! – napisał.

Natomiast należy zaniechać urządzania procesji rezurekcyjnej ze względu na trudności w zachowaniu między wiernymi dystansu, zgodnego z wymogami sanitarnymi. Z tych samych względów nie będzie organizowany w parafiach tradycyjny obrzęd błogosławienia pokarmów. Duchowni mają zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, wzięli udział w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Tekst błogosławieństwa należy umieścić na stronie internetowej parafii lub w drukowanej formie wyłożyć w kościołach.

Metropolita katowicki zaznaczył, że z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiczną w kraju i w województwie śląskim nie można wykluczyć, że powyższe wytyczne będą na bieżąco modyfikowane.

Diecezja Gliwicka

- Proszę, by zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie limitu wiernych w obiektach kultu religijnego. Od dnia 27 marca 2021 roku w świątyniach na 1 osobę musi przypadać 20 m2 powierzchni. Nadto należy zachowywać dystans 1,5 m od innych osób oraz zakrywać usta i nos. Proszę także by ze szczególną odpowiedzialnością podejść do udzielania Komunii Świętej, dezynfekując dłonie zarówno bezpośrednio przed, jak i po jej udzielaniu oraz wyraźnie oddzielając osoby przyjmujące Komunię do ust od tych, którzy przyjmują ją na rękę - pisze biskup Jan Kopiec.

Duszpasterz Diecezji Gliwickiej zauważa, że "jedynie nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie zasad w duchu solidarności uchroni nas przed niebezpieczeństwem wzrostu liczby zakażeń". - Drogich Duszpasterzy, na których spoczywa odpowiedzialność zarówno za życie wieczne, jak i zdrowie, i doczesne życie wiernych nawiedzających świątynie, proszę by swą postawą dawali przykład troski i solidarności w tym czasie. Niech zbliżająca się Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego przyniesie nam nadzieję, że odradzające się Życie po raz kolejny przezwycięży mroki śmierci - pisze bp Jan Kopiec.

Więcej informacji TUTAJ.

Ludzie

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kinyr (46.134. * .207) 30.03.2021 11:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

pani fryzjerka może iść do biedronki
pani kasjerka z biedronki nie może iść do pani fryzjerki (bo ma zamknięty zakład)
ale razem mogą iść do kościoła na mszę (oczywiście z zachowaniem obostrzeń)
gdzie tu sens i logika ? ;)

JanNiezbędny 30.03.2021 00:40
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Kort tenisowy ma wymiary 18 x 36 metrów i nie może się tam znajdować 2 graczy a kościoły otwarte i zabawa w stomatologa , ciało