Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ślązacy wymieniają piece. Godów, Czerwionka-Leszczyny i Jejkowice w czołówce rankingu "Czystego powietrza"

W pierwszej setce ogólnopolskiego rankingu znalazły się 53 gminy z województwa śląskiego, w tym 21 gmin z naszego regionu. Zestawienie dotyczy liczby wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w odniesieniu do liczby budynków w danej gminie.

Ślązacy wymieniają piece. Godów, Czerwionka-Leszczyny i Jejkowice w czołówce rankingu "Czystego powietrza"
Wyniki rankingu komentuje minister klimatu Anna Moskwa. - Cieszy nas duża aktywność gmin w ramach programu „Czyste Powietrze” - szczególnie w regionach, gdzie problem smogu jest największy - mówi minister A. Moskwa (fot. arch. Nowiny.pl).

Ślązacy wymieniają piece

W najnowszym rankingu programu „Czyste Powietrze” czołowe miejsca zajmują gminy województwa śląskiego. W pierwszej setce zestawienia obejmującego 2477 gmin w Polsce są 53 gminy z województwa śląskiego.

W trzecim kwartale 2021 roku najwięcej wniosków do "Czystego powietrza" (w odniesieniu do liczby domów jednorodzinnych w gminie) złożono w Godowie. Drugie miejsce zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, a trzecie były Jejkowice w powiecie rybnickim. Oto gminy, z naszego regionu, które znalazły się w pierwszej setce zestawienia:

 • 1. Godów
 • 2. Czerwionka-Leszczyny
 • 3. Jejkowice
 • 4. Lyski
 • 6. Rydułtowy
 • 7. Kornowac
 • 9. Wodzisław Śląski
 • 11. Radlin
 • 12. Nędza
 • 13. Pszów
 • 14. Rybnik
 • 19. Świerklany
 • 20. Kuźnia Raciborska
 • 23. Gorzyce
 • 27. Jastrzębie-Zdrój
 • 29. Gaszowice
 • 30. Lubomia
 • 32. Mszana
 • 46. Pietrowice Wielkie
 • 91. Krzanowice
 • 99. Żory

Czym jest "Czyste powietrze"? Co to za ranking?

"Czyste powietrze" to rządowy program, dzięki któremu można uzyskać wsparcie na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację budynku. O pozycji gminy w opisanym w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.

Zestawienie zostało przygotowane przez Polski Alarm Smogowy oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i odnosi się do wniosków złożonych w III kwartale 2021 r.

To nie pierwszy raz

W poprzednich edycjach rankingu (I kwartał 2021 r. oraz II kwartał 2021 r.) w pierwszej setce również nie zabrakło gmin z naszego regionu. W zestawieniu znajdują się: Lyski, Pszów, Lubomia, Gaszowice, Jejkowice, Mszana, Godów, Świerklany, Gorzyce, Rydułtowy, Radlin, Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Nędza, Rudnik, Kornowac, Krzanowice, Pietrowice Wielkie, Wodzisław Śląskich, Jastrzębie-Zdrój, Żory oraz Marklowice.

Minister klimatu Anna Moskwa komentuje

- Tylko wspólne działania administracji rządowej i samorządowej na rzecz poprawy jakości powietrza przyniosą oczekiwane rezultaty. Tym bardziej cieszy nas duża aktywność gmin w ramach programu „Czyste Powietrze” – szczególnie w regionach, gdzie problem smogu jest największy. Dzięki takim działaniom zwiększymy komfort życia mieszkańców Polski. Dzięki takim działaniom zwiększymy komfort życia mieszkańców Polski – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

źródło: Polski Alarm Smogowy, oprac. żet

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].