Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak Śląsk będzie odchodzić od węgla? Sejmowa podkomisja obraduje w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]

Podczas Śląskiego Konwentu Klimatycznego w Katowicach w poniedziałek 22 listopada wybrzmiała zapowiedź marszałka Chełstowskiego o całkowitym odejściu od palenia węglem do 2028 roku. Z kolei w Jastrzębiu-Zdroju sejmowa Podkomisja stała d.s. Sprawiedliwej Transformacji obradowała na temat transformacji regionów górniczych, a jej członkowie naocznie w terenie mogli przekonać się o tym, jak daleko idące musi być wsparcie przy zmianach. 

Jak Śląsk będzie odchodzić od węgla? Sejmowa podkomisja obraduje w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]
W posiedzeniu podkomisji udział wzięli parlamentarzyści i samorządowcy gmin górniczych z regionu, m.in. Jastrzębia-Zdroju oraz Rydułtów.

Jak Śląsk będzie odchodzić od węgla? Sejmowa podkomisja obraduje w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na zaproszenie posła Krzysztofa Gadowskiego (PO) do Jastrzębia przyjechali członkowie Podkomisji stałej do spraw Sprawiedliwej Transformacji. Najpierw mieli okazję zobaczyć tereny po kopalni JAS-MOS, a później spotkali się w sali Kompleksu Dąbrówka na posiedzeniu komisji wraz z autorem założeń unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - Jerzym Buzkiem, przedstawicielami resortów, a także samorządowcami i parlamentarzystami z regionu. 

Transformacja i zgospodarowanie

- Dziś chcemy rozmawiać o tym, jak skutecznie sięgnąć po środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE i całego mechanizmu - w jaki sposób trzeba dostosować ustawy, rozporządzenia i akty prawne, by samorządy mogły z tego dobrodziejstwa czerpać. Jesteśmy tu również po to, żeby spojrzeć przez pryzmat likwidowanych kopalń i terenu kilkudziesięciu hektarów, a czasem nawet 100, czy kilkuset hektarów, które trzeba w jakiś sposób zagospodarować. To, że potrafimy fajnie likwidować, wiemy o tym dobrze, z różnym skutkiem, ale dzisiaj trzeba pomyśleć, co na tym terenie ma powstać i jakie miejsca pracy tam można zbudować. Wszyscy wspólnie z samorządowcami, samorządami i spółkami Skarbu Państwa do tego tematu powinniśmy się zabrać - powiedział na rozpoczęcie obrad Krzysztof Gadowski, poseł z Jastrzębia-Zdroju i przewodniczący podkomisji. 

5 minut do wykorzystania

- To wyjątkowa okazja, aby właśnie tu, w centrum przemysłu węglowego rozmawiać o tym, jak ma wyglądać przyszłość regionów węglowych. Rzeczywiście Fundusz Sprawiedliwej Transformacji powstał z myślą o takich miejscach, jak to, w którym jesteśmy. To również Wielkopolska południowa, Dolny Śląsk, a w przyszłości także Zagłębie Lubelskie i Bełchatów. To regiony, które obejmuje FST i ważne jest to, że został on zaprojektowany na cztery kadencje, czy też okresy trwania wieloletniego funduszu UE, czyli na 28 lat. Chodzi o to, żeby w tym pierwszym podejściu, w najbliższych 7 latach, sprawdzić się. To od nas zależy, czy ten fundusz się sprawdzi - podkreślił Jerzy Buzek (EPL). - To 5 minut dla naszych regionów węglowych, wykorzystajmy je! - dodał były premier, a obecnie eurodeputowany. 

- Spotykamy się tutaj także z przedstawicielami gmin górniczych po to, aby porozmawiać o tym, jak ten proces przeprowadzić łatwiej, szybciej, sprawniej i pozyskać jak największe środki, by te nasze regiony rzeczywiście rozwijały się w takim kierunku, w jakim chcemy, by się rozwijały i jak dyktuje nam obecna rzeczywistość i przyszłość - zaznaczyła prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman. 

Nie zapominajmy o mentalności Ślązaków

- To dla mnie ważne spotkanie, jako Ślązaka. Pochodzę z Rybnika, gdzie przemysł węglowy ma grubo ponad 100 lat tradycji i jestem oczywiście związany z tą częścią nowszą, bo w Jastrzębiu-Zdroju pierwsze kopalnie powstawały za czasów Gierka, czyli nie tak dawno temu. Problem restrukturyzacji i transformacji górnictwa węglowego tej ziemi dotknie również w sposób bardzo istotny - powiedział Bolesław Piecha, poseł z Rybnika (PiS), wspominając doświadczenia transformacji terenu pogórniczego, jakie obserwował w niemieckim Essen. - Ślązacy są mentalnie związani z przemysłem węglowym, w związku z czym trzeba podejmować pewne działania również bez oporów społecznych, które w nas Ślązakach drzemią - dodał poseł Piecha. 

Ludzie

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].