Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Seniorka uwierzyła oszustce i straciła kilka tysięcy złotych

Do jednego z mieszkań w centrum Jastrzębia zapukała kobieta podająca się za pracownicę spółdzielni. Rzekomo miała dokonać odczytu z wodomierza.

Seniorka uwierzyła oszustce i straciła kilka tysięcy złotych
Policja podpowiada, by umówić się z członkami rodziny, by wspierali nas w sytuacjach, które budzą wątpliwości. / fot. pixabay

Do drzwi mieszkania seniorki w czwartek (23.06.) ok. g. 14:00 zapukała kobieta podająca się za pracownicę spółdzielni. Kiedy starsza pani przebywała z nią w kuchni, odniosła wrażenie, że słyszy głos zamykających się drzwi, pomyślała jednak, że przymknęło się okno i nie zareagowała. Po wyjściu "pracownicy", jastrzębianka w czasie telefonicznej rozmowy z synem, opowiedziała mu o wizycie. Mężczyzna poprosił mamę, by sprawdziła, czy nic jej nie zniknęło, wtedy wyszło na jaw, że ukradziono jej pięć tysięcy złotych.

Jastrzębska policja przytacza wiele przykładów oszustw lub ich prób, do których co jakiś czas dochodzi na terenie miasta:

Z relacji seniorów wynika, że sprawcy dzwonią do drzwi ich mieszkań oraz domów podając się za pracowników różnych instytucji. Metody działania sprawców oraz "legendy" ulegają ciągłym zmianom. Przestępcy podszywają się np. pod pracowników wodociągów, pracowników opieki społecznej, gazowni czy oferują do sprzedaży różne przedmioty. Seniorzy wpuszczają oszustów do swoich domostw, żeby mogli wykonać swoje czynności. Najczęściej chodzi o "dokonanie sprawdzeń". Po ich wyjściu okazuje się, że z mieszkania zginęły pieniądze.

Dlatego funkcjonariusze przestrzegają seniorów, by nie wpuszczać nikogo do swojego mieszkania, jeśli nie mamy pewności, czy to nie oszustwo:

Zawsze mamy prawo poprosić o to, by osoba, która podaje się za pracownika instytucji, zaczekała przed drzwiami naszego mieszkania czy też domu. Następnie telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika. Apelujemy również do bliskich osób starszych. Ważne jest, aby uczulać członków rodzin na różnego rodzaju techniki przestępcze, z których korzystają oszuści. Możemy np. z babcią czy dziadkiem umówić się, aby kontaktowali się z nami i pytali o radę, zawsze, gdy mają wątpliwości - podpowiadają funkcjonariusze jastrzębskiej komendy.

Warto również kontaktować się z zaufanymi sąsiadami.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].