Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zebranie sołeckie w Bziu. Będzie wiata i droga dla rowerów

Użytkownicy rowerów z pewnością ucieszą się z tej informacji - w sołectwie Bzie pojawi się wiata dla rowerów, będzie można skorzystać z wygodnego przystanku. Powstanie też droga dla rowerów wzdłuż ulicy Libowiec.

Zebranie sołeckie w Bziu. Będzie wiata i droga dla rowerów
Zebranie mieszkańców sołectwa Bzie w poniedziałek 29 sierpnia. fot. K. Barczyńska-Łukasik

Zebranie sołeckie w Bziu. Będzie wiata i droga dla rowerów

Podczas poniedziałkowego, 29 sierpnia, zebrania sołectwa Bzie mieszkańcy przegłosowali wniosek do budżetu sołeckiego na 2023 rok. Składa się z trzech elementów: zakupu dwóch namiotów w celu wykorzystania na festynach (koszt ok. 18 tys. zł), organizacji festynów (koszt ok. 15 tys. zł) oraz budowy przystanku dla rowerów (koszt ok. 35 tys. zł).

- Wniosek do budżetu sołeckiego obejmuje elementy, które są skierowane do szerokiego grona odbiorców, mieszkańców sołectwa Bzie, ale nie tylko. Służą integracji oraz są nakierowane na aktywny tryb życia - argumentował sołtys Bzia Michał Urgoł.

Obecny na spotkanku zastępca prezydent miasta Roman Foksowicz pozytywnie odniósł się do inicjatywy związanej z budową przystanku dla użytkowników rowerów.

- Wiata dla rowerzystów wpisuje się w politykę miasta, które mocno stawia na budowę infrastruktury dla rowerzystów. Wprawdzie nie ma tutaj oddzielnych dróg dla użytkowników dwóch kółek, które łączyłyby Bzie z centrum Jastrzębia, ale przystanek dla rowerów może wyznaczyć punkt przez, który w przyszłości takie drogi będą prowadzić  - mówił.

Prezydent poinformował również, że na mocy porozumienia miasta z Jastrzębską Spółką Węglową wzdłuż ulicy Libowiec powstanie ścieżka pieszo-rowerowa.  Oprócz niej przewiduje się rondo na skrzyżowaniu ulic: Libowiec i Cieszyńskiej. Ma to związek z budową szybu kopalnianego w Bziu, należącego do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Dlaczego wspomniana ścieżka jeszcze nie powstała, skoro JSW od dawna prowadzi inwestycje w sołectwie? W magistracie jest już gotowy projekt przedsięwzięcia, jednak zostały złożone dwa odwołania od niego. Sprawa trafiła do rozpatrzenia przez wojewodę śląskiego.

- Wojewoda od roku nie może ustalić terminu podjęcia decyzji w tej sprawie. Niedawno znowu przesunięto datę rozstrzygnięcia - wyjaśnia prezydent Roman Foksowicz.

Wiata przystankowa dla rowerzystów ma składać się z zadaszenia, stołów i ławek. Obiekt może zachęcać do odwiedzenia sołectwa Bzie, z którego rozciągają się widoki na panoramę Beskidu Śląskiego. Jest też w sołectwie warty dowiedzenia dwór obronny, którego początki sięgają XVII wieku.

- Nasze sołectwo jest popularne wśród użytkowników rowerów, których tutaj możemy często zobaczyć. Więc wiata przystankowa jest dobrym pomysłem, bo skorzystają z niej przyjezdni i miejscowi - komentował pomysł jeden z mieszkańców Bzia.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].