Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej
Już po raz szósty Zespół Szkół Specjalnych nr 10 im. ks. prof. J. Tischnera we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury zorganizował obchody Dnia Godności Niepełnosprawnej.
Tegoroczne obchody miały nieco inny charakter niż poprzednie, ponieważ ZSS nr 10 obchodzi w tym roku V rocznicę nadania szkole imienia i X rocznicę śmierci Patrona.
Obchody rozpoczęły się już w sobotę spotkaniem uczniów i nauczycieli, przedstawicielami szkół tischnerowskich ze Śląska, Małopolski i Podhala wraz z zaproszonymi gośćmi z Miasta. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać środowisko osób niepełnosprawnych oraz doznać osobiście uczuć, które towarzyszą takim osobom. Podczas pobytu każdy mógł funkcjonować tak jak osoby zaburzeniami sensorycznymi i ruchowymi, doświadczał trudów przejazdu wózkiem przez przeszkody, wykonywania czynności w sytuacji zaburzenia funkcjonowania zmysłu dotyku, smaku, wzroku i słuchu.
Drugi dzień obchodów miał charakter góralski, a gościem specjalnym był brat Patrona szkoły - Kazimierz Tischner. Kapela góralska towarzyszyła podczas mszy św. oraz podczas festynu, który odbył się, ze względu na pogodę, w Domu Zdrojowym. Mimo tego atrakcji nie zabrakło. Najmłodszych zabawiał Kalun Marceli oraz ogromne maskotki smoka i słonia.
Dzieci korzystały również z kącików przygotowanych wyłącznie dla nich oraz brały udział w licznych konkursach. Dorośli z zaciekawieniem wysłuchali multiinstrumentalisty Józefa Brody, grającego na niemal setce instrumentów, koncertu zespołu Kapsander, grającego muzykę inspirowaną poezją śpiewaną oraz gwiazdy wieczoru, zespołu Turnioki, specjalizującego się w muzyce góralskiej. Każdy uczestniki festynu częstował się do woli grochówką, kiełbasą, ciastem, kawa i herbatą.
Festyn był okazją do zaprezentowania szerszej grupie osób działań podejmowanych przez szkołę na rzecz osób niepełnosprawnych. Wśród najciekawszych zaprezentowano hipoterapię, dogoterapię, terapię Tomatisa, terapię biofeedback oraz zajęcia z wykorzystaniem najnowszej technologii informacyjnej i komunikacyjnej, realizowanych w ramach projektu „Jesteśmy tacy sami – wieloprofilowa stymulacja osób niepełnosprawnych”.
Festyn współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Szkoda, że tak mało jest informacji na temat ZSS nr 10. Kilkoro dzieci z zaburzeniami koncentracji i ADHD miałoby łatwiejsze życie, gdyby ich rodzice wiedzieli o tej szkole i metodach w niej stosowanych. Niestety w wielu innych szkołach są po prostu trudne, niegrzeczne lub tępe...
Może jakiś większy artykulik o ZSS nr 10 ???