Odbyła się konferencja "Solidarni z błoń"
W czwartek Domu Zdrojowym odbyła się konferencja zatytułowana "Solidarni z błoń", poświęcona Janowi Pawłowi II, "Solidarności", Kościołowi oraz kulturze niezależnej.
- Konteksty historyczny i polityczny papieskich pielgrzymek z lat 1979, 1983 i 1987 przybliżył zgromadzonym dr hab. Jan Żaryn z Instytutu Pamięci Narodowej z Warszawy, na codzień wykładowca Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O kulturze niezależnej i roli, jaką w rozbudzeniu tej kultury odegrał Jan Paweł II, opowiadał natomiast Bogusław Tracz z IPN w Katowicach. W temat papieskich pielgrzymek do Piekar Śląskich wprowadziła słuchaczy Kornelia Banaś, także z katowickiego IPN. O ruchu pielgrzymkowym na Jasną Górę w czasach PRL, zwłaszcza w świetle materiałów służb bezpieczeństwa opowiadał Sławomir Maślikowski z punktu konsultacyjnego IPN w Częstochowie. W lokalne relacje między kościołem a jastrzębską "Solidarnością" wprowadził słuchaczy ks. dr Michał Kłakus. Natomiast na koniec spotkania swymi wspomnieniami o czasach górniczych strajków lat 80. podzielił się ks. prałat Bernard Czarnecki - czytamy w relacji z imprezy.
Współorganizatorem popularnonaukowej konferencji przygotowanej z okazji 30-lecia ruchu społecznego "Solidarność" był Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie 10 czerwca. Konferencji towarzyszyła wystawa pt. "Kultura niezależna w kościele" przygotowana przez oddział IPN w Katowicach.