Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W szczerym polu powstaje nowa kopalnia

Rozpoczęły się najważniejsze prace na terenie budowy nowego szybu kopalni "Zofiówka" Bzie1. - To tak naprawdę nowa kopalnia, tylko bez zakładu przeróbczego - tłumaczy Andrzej Tor, wiceprezes JSW.

W szczerym polu powstaje nowa kopalnia

Po zbudowaniu nowego szybu "Zofiówka" będzie mogła fedrować nawet do 2100 roku. - Sercem nowej kopalni jest wysoka na 24 metry wieża wyciągowa z zamontowanymi już kołami i maszynami wyciągowymi. W środku jest już wydrążone 30 metrów szybu - a lada dzień zacznie się jego głębienie metodą górniczą do głębokości 1164 metrów - relacjonuje portal NaszeMiasto.pl.

- Pracownicy razem na specjalnym podeście z ładowarką są będą spuszczani na dół. Tak będą postępować roboty do głębokości 700 metrów. W przypadku, gdy skały będą twardsze, będziemy stosować technikę strzałową. Wszystko jest już zapięte na ostatni guzik - tłumaczył Janusz Olszewski, prezes Kopex Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, realizującej projekt.

Zobacz też galerię, jak w szczerym polu powstaje nowa kopalnia.

Jak przypomina portal, to pierwsza taka inwestycja w śląskim górnictwie od 20 lat. - Wszyscy przyznają jednak, że robota będzie pionierska, bo z wykorzystaniem najnowszej technologii komputerowej - czytamy w portalu.

- Głębienie szybu potrwa 29 miesięcy. Miesięcznie będziemy się posuwać w dół o 50 metrów - mówi prezes Olszowski. Jak informuje JSW, do wydobycia pod terenem będzie 200 milionów ton węgla koksowego najlepszej jakości. Pierwsza tona wyjedzie stamtąd jednak dopiero w 2019 roku, zanim jednak się to odbędzie trzeba zainwestować ponad miliard złotych.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~gość (87.239. * .116) 23.10.2010 18:50

To związki zawodowe aż do 2100 - ale jazda...