Jastrzębskie obchody Święta Niepodległości
11 listopada odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Wzięły w nich udział władze miasta, przedstawiciele ugrupowań politycznych, reprezentanci służb mundurowych, harcerze oraz mieszkańcy.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 w Bziu. Tam poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Prezydent Marian Janecki wygłosił okolicznościowe przemówienie, a uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Wartę pod pomnikiem pełnili harcerze.
Następnie o 11:00 odbyła się uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Sumę celebrował ksiądz prałat Bernard Czernecki. W swojej homilii tradycyjnie odniósł się do historii polski, wspominając wady narodowe które ostatecznie doprowadziły do rozbiorów, wśród których wymienił prywatę, pijaństwo, egoizm i lenistwo. Zaznaczył też, że pomimo utraty niepodległości, naród był w stanie walczyć o swoje istnienie. - Polacy zachowali coś bardzo wielkiego i bardzo ważnego. Zachowali wiarę - mówił do licznie zgromadzonych wiernych. Prałat wspomniał także postacie Józefa Piłsudskiego i Adama Mickiewicza, jako ludzi o kontrowersyjnych życiorysach, ale bardzo znaczących dla historii Polski.
Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Solidarności przy kościele. W południe w całym mieście zawyły syreny alarmowe.
Wsród obecnych na obchodach byli m.in. Marian Janecki i jego zastępcy, Grzegorz Matusiak, Alina Chojecka i Tadeusz Motowidło.
Panie Wilk bzdury pan gada, aż nie bede na pana głosował!
Dawniej Moskwa dziś Bruksela decydują o naszych losach.Polska stała się w dniu 1 grudnia 2009 roku częścią superpaństwa o osobowości prawnej międzynarodowej. Jeśli jakieś państwo jest częścią innego państwa to ze względów oczywistych nie może być państwem niepodległym. Utratę suwerenności państwowej zawdzięczamy wszystkim ekipom rządzącym Polską od zmowy okrągłostołowej.
Tak trudno to pojąć i zrozumieć?
Pytanie konkursowe: Co będzie wypisywał Wilku gdy nastanie cisza wyborcza? I czym zajmie się po wyborach?
Ty Wilku sugerujesz że te decyzje podejmowane są w Związku Radzieckim i RFN to wiedz o tym że tych pańsw już nie ma.
Czy w potoku tych patriotycznych frazesów których byliśmy świadkami przyszła Szanownym Radnym jakakolwiek głębsza refleksja,wykraczająca poza ramy corocznych obchodów?
Na przykład taka.Gdzie podejmowane są decyzje dotyczące naszej Ojczyzny?
Pan Tadek pojawił się na mszy i już notowania SLD w sondzie poszły w górę zupełniejak za komunistycznej propagandy.
Jestem zatroskany o los Pana Tadeusza.Oby ktoś życzliwy nie zrobił donosu,że pan poseł brał udział we mszy świętej.Trzymam kciuki.
Wszystko byłoby dobrze Szanowni Radni gdyby nie ta ulica w Bziu,której patronem jest komunistyczny zbrodniarz gen.Świerczewski.
W ubiegłym roku również były obchody podobnie obchodzone jak dzisiaj a wyborów nie było więc po co te twoje nieuzasadnione wypociny.
no proszę, samce zacne osobowości na tych uroczystościach... a tak serio to wiadomo, że to pod publiczkę bo wybory
Godnie abociem magistraty wszystkie obecne beły tyle że falcgrafa widać nie beło.