Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

31 lat temu podpisali Porozumienia Jastrzębskie

Zakończyły się uroczystości z okazji 31. rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego. Do Jastrzębia przyjechali wysocy urzędnicy państwowi, którzy złożyli kwiaty pod pomnikiem "Solidarności".

31 lat temu podpisali Porozumienia Jastrzębskie

 W obchodach wzięli udział m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, wicepremier Waldemar Pawlak, szef "Solidarności" Piotr Duda, a także przedstawiciel prezydenta Bronisława Komorowskiego, Jan Lityński.

Obchody zaczęły się od mszy św. w kościele "na górce", w której wziął udział arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń. Po niej delegacje złożyły kwiaty pod tablicą przy kościele. Dalsze uroczystości odbyły się przy kopalni "KWK Zofiówka".

- My Polacy nie potrafimy się cieszyć ze zwycięstw, a przecież 31 lat temu podpisaniem wszystkich porozumień wcześniej wymienionych, społeczeństwo odniosło zwycięstwo. Zapoczątkowało drogę do wolności - mówili organizatorzy.

Te obchody były inne pod tym względem, że w programie nie było przewidzianych przemówień. Powodem były m.in. zbliżające się wybory i obawa o to, by wystąpienia nie były próbą agitacji wyborczej. Wysłuchano jedynie listu od Bronisława Komorowskiego, który przeczytał Jan Lityński. Pod koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem "Porozumieńa Jastrzębskiego" na Zofiówce.

O godzinie 18:00 zaplanowano początek części artystycznej obchodów rocznicowych. Na scenie wystąpili: blues-rockowa grupa Cool, zespół Friday Feeling Band, Kabaret Młodych Panów oraz zespół Carrantouhill. Impreza zakończyła się o godz. 22:00 pokazem sztucznych ogni.

Historyczne wydarzenie

Porozumienia w Jastrzębiu były kolejnymi, po Gdańsku i Szczecinie, które zostały podpisane w 1980 roku. Wielu historyków uważa, że strajki na Śląsku znacznie przyczyniły się do przyspieszenia negocjacji w kraju.

Górnicy z kopalni "Manifest Lipcowy" (dziś "KWK Zofiówka") wywalczyli wtedy m.in. wolne soboty, zniesienie czterobrygadowego systemu pracy górników, obniżenie wieku emerytalnego czy ustalenie minimalnej, maksymalnej płacy czy zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych. Oprócz tego pracownicy kopalni poparli 21 postulatów swoich kolegów ze stoczni.

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SWIADEK (83.99. * .235) 24.09.2011 06:12

Wolne soboty dla Polski wynegocjowała Urszula Koziel a nie kto inny To był jej postulat w negocjacjach rządowych na zofiówce jest na to 100 Procentowy dokument w jej posiadaniu

~Obi (84.234. * .174) 06.09.2011 13:23

Mówią w mieście ze to jastrzębski poseł ale już z Ustronia......

~gość (77.253. * .25) 06.09.2011 11:41

@hawk, a propos JSW - piszesz ze sprzedali Polskę... ale komu sprzedali Polakom? Po części górnikom? To źle? Widać nie umiesz się odnaleźć w nowej rzeczywistości, napędem świata jest teraz gospodarka i właśnie taki był cel wejścia na giełdę JSW. Żeby napędzić polską i jastrzębską gospodarkę.
Powiedzcie mi górnicy, czy coś się zmieniło po wejściu na giełdę? Czy są jakieś widoczne efekty? Nie licząc tego że dostaliście za darmo akcje, które w przyszłością mogą być dużo warte?

~gość (84.234. * .174) 06.09.2011 11:37

A kto kupił JSW ? Wiem tylko tyle że sprzedali związkowcy i jakiś \'najskuteczniejszy\' poseł z Zofiówki\'

~hawk (84.10. * .12) 05.09.2011 22:29

ja tam jestem dumny, że te tępaki z rządu zostali wygwizdani, sprzedali JSW sprzedadzą cała Polske

~gość (85.202. * .138) 05.09.2011 13:30

Czy potrafił uszanować dobrych ludzi naczelny strażak Waldemar P.,kiedy na \"Nocnej zmianie\" do spółki z Donkiem i Bolkiem obalili antykomunistyczny rząd Jana Olszewwskiego?

~dziad (84.10. * .30) 05.09.2011 05:54

\"Nie pozwala ruszyć z kopyta gospodarce\" przecież już ruszyli PKM od września podnosi ceny biletów,SM podnoszą co im się w nocy przyśni,wszystko drożeje czy o takim wzroście gospodarczym myśli \"gość\"piszący niżej?W Polsce gospodarka rusza z kopyta ale w zarobkach,czym wyżej tym więcej!i nigdy nie będzie dobrze jak w pracy będą głodny i syty!

~gość (85.202. * .138) 04.09.2011 20:54

Myślę,że warto,a nawet trzeba przy okazji obchodzonych uroczystości przypomnieć,że dawniej Moskwa,a dziś Bruksela narodową godność nam odbiera.Przykłady? Proszę bardzo.Mnogość przepisów narzucanych przez unijnych urzędników nie pozwala ruszyć z kopyta gospodarce.Mamy także prawo do własnej tożsamości kulturowej i moralnej.Czy musimy na siłę uznawać związki homoseksualne? Czyż nie wystarczą z takim trudem wywalczone wolne związki zawodowe? Przypomnę,że to Bartoszewski słowem \"bydło\" polemikę zastępował.

~mysz (83.10. * .172) 04.09.2011 16:34

To już zapewane ostatnia uroczystość w Jastrzębiu gdzie gościliśmy WYSOKICH URZĘDNIKÓW PAŃSTWOWYCH.Tu już nikt nie przyjedzie ponieważ nie potrafimy się zachować,nie potrafimy uszanować tak doniosłych uroczystości,nie potrafimy się cieszyć z wolności jaką przyniosła nam \"SOLIDARNOŚĆ\".Szkoda.Tych chamskich zachowań ,nauczyli Związkowcy/obecni/ organizując wycieczki do Warszawy.Palące się opony ,epitety w kierunku rządzących,demolowanie budynków rządowych to są \"sukcesy\"Pana Śniadka ,Kolorza,Dudy.

~gość (84.234. * .174) 04.09.2011 14:29

Dlaczego? Pewnie dlatego ze przyszli tam radykalni PiSowcy oddani Kaczyńskiemu, ktorzy nie potrafią nawet na takiej uroczystości zachować fasonu. Plebs po prostu. Zamiast razem uczcić tę rocznicę to musieli wetknąć swój polityczny nos. A potem się dziwią, ze nikt tu nie chce przyjezdżac. Skoro taka opinię robią to niech się nie dziwią. Politykom PO czy innych partii też nic nie bedzie się chciało tutaj robić bo wiedzą że i tak zostaną wygwizdani. Traktujcie ludzi jak ludzi bo was też będą traktować jak ścierwo.

~józio (84.234. * .18) 04.09.2011 14:08

dlaczego gwizdali na lipińskiego gadowskiego pawlaka i PO?

~gość (85.202. * .138) 04.09.2011 09:40

To co jest charakterystyczne dla obecnej sytuacji politycznej to pogarda dla logiki i faktów.Im bardziej milczymy tym bardziej nam okazują, że jesteśmy nikim. Tak robi teraz telewizja licząc i słusznie na to, że nikt nie podniesie głosu, a Nergal okaże się równym facetem o dość oryginalnych poglądach na religię. Ale co tam prawda jest zabawa są igrzyska.

~dziad (84.10. * .30) 04.09.2011 07:38

Mam pytanie bo ze względu na wiek tam nie byłem czy ktoś może napisać,czy było tam z 50.000 ludzi? no bo takie święto! szczególnie dla tych co to koryta przejęli,,,

~gość (195.34. * .171) 03.09.2011 23:50

ludzie co wy się tak tego nergala boicie? Rydzyk gorsze rzeczy robi..

~gość (83.4. * .167) 03.09.2011 23:43

prezydent miasta i wojewoda w jednej ławce - a ponoć jeden podważa decyzję drugiego w sprawie
dyr. ZS nr 1...

~Loopy de Loop (77.113. * .65) 03.09.2011 23:40

Bojówki kaczystów oczywiście zakłóciły odczytywanie listu od prezydenta. Wstyd za takich nieudaczników, ale tylko to im zostało, gwizdanie i buczenie :D

~gangweiss (84.234. * .48) 03.09.2011 21:15

Komor i Tusk nie przyjechali. Po pierwsze bali się, a po drugie komunistyczny ustrój by im najbardziej odpowiadał. Banda jełopów i tyle. Nigdy na nich nie głosowałem i nigdy nie zagłosuję.

~gość (85.202. * .138) 03.09.2011 20:34

Na Msze św.chodzimy,a milczymy gdy jakiś bubek z telewizji chce zatrudnić faceta od rwania Biblii na strzępy jako eksperta od talentów muzycznych. Dlaczego milczymy? Odwagi posłowie,radni,działacze.

~ana (178.73. * .5) 03.09.2011 19:59

Fajne zdjęcia:) ładne