Zła sytuacja kobiet na lokalnym rynku pracy
Urząd Pracy w Jastrzębiu-Zdroju przedstawił informacje na temat jastrzębskiego rynku pracy. Najcięższą sytuację mają kobiety - prawie 30% z nich jest bezrobotna.
Największe bezrobocie u kobiet odnotowano w 2006. Wtedy aż 70,3% bezrobotnych stanowiły kobiety. W roku 2009 było to już tylko 60,6%, ale najnowsze pokazują, że sytuacja się pogarsza - dane mówią że w 2011 roku bezrobotnych kobiet było 67,2%.
- Wpływ na trudną sytuację bezrobotnych kobiet na rynku pracy ma przede wszystkim brak odpowiadających im ofert pracy, zakorzenienie w stereotypach dotyczących ról zawodowych i społecznych (ciągle popularny model niepracującej żony górnika) - informuje PUP.
W przemyśle i branży budowlanej kobiety stanowią 12,18%. Lepiej sytuacja ma się w sektorze usługowym. Tutaj kobiety to ponad 68%. Cały sektor usługowy w Jastrzębiu to tylko 32,63%.
Bezrobocie w największej mierze dotyczy osób do 35 roku życia. Podobnie jest w całej Europie. Stąd większość programów aktywizacyjnych dotyczy ludzi młodych. Prawie połowa bezrobotnych posiada wykształcenie gimnazjalne, niższe lub średnie ogólnokształcące. Mimo to Jastrzębie z 9,5% stopą bezrobocia znajduje się poniżej średniej krajowej, która wynosi 13,5% (luty 2012).
Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest zmniejszenie podatków i opłaty ZUS. Jeśli przedsiębiorca będzie płacił mniejsze podatki będzie go stać na zatrudnienie większej ilości pracowników. Teraz np. żeby zatrudnić pracownika któremu zapłaci się najniższą krajową trzeba wydać na niego dodatkowo około 70% jego pensji. Czy to się opłaca? No chyba nie bardzo. Lepiej wziąć dwie osoby na czarno. I pewnie tak też robią. Stąd taka duża stopa bezrobocia.
Jeżeli ktoś uważa,że sytuacja się poprawi to jest w błędzie! Nie będzie poprawy w zatrudnieniu.Każdy przedsiębiorca zatrudniający ludzi modernizuje swój zakład,ale nie po to by poprawić warunki pracy pracownika ale po to by go zwolnić! i tu należy iść w kierunku pracodawców,że wprowadzając nowe technologie i zwalniając ludzi zmusić go do płacenia wyższego podatku na rzecz bezrobotnych,bądź utrzymania ilości zatrudnionych.