Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

IPN prezentuje wystawę w jastrzębskiej GHM

Miejski Ośrodek Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach zapraszają na wernisaż wystawy „Za Marksem bez Boga – laicyzacja życia społeczno-politycznego w PRL w latach 1945-1989”. Wernisaż wystawy odbędzie się 11 kwietnia o godz. 17.00 w siedzibie Galerii Historii Miasta.

Wystawa obrazuje podejmowane w okresie Polski Ludowej próby rugowania praktyk religijnych

- Dla komunistów, świadomych silnej pozycji Kościoła katolickiego, była to walka o rząd dusz. Dlatego propagowano m.in. uroczyste nadanie imienia dziecku w USC zamiast chrzcin w kościele, zastępowanie św. Mikołaja Dziadkiem Mrozem. Próbowano również zdesakralizować niedzielę, wprowadzając Dni Czynu Partyjnego. Praktyki te próbowano wprowadzić w życie również w Jastrzębiu - tłumaczą organizatorzy wystawy.

Wystawa została przygotowana przez pracowników katowickiego oddziału IPN i będzie można ją oglądać do końca kwietnia.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~hehe (84.234. * .81) 11.04.2012 20:51

Kościół nie płaci za podpisanie konkordatu tylko na tym dużo zyskuje, zyskuje też premier Suchocka, która tego dokonała, bo jest ambasadorem w Watykanie.
A tak dla przypomnienia POkemonom, Donad Tusk był wtedy w partii rządzącej i głosował ZA.

~ateista (83.26. * .154) 11.04.2012 15:37

Od kiedy to organizacja o charakterze państwowym jaką jest IPN zajmuje się sprawami kościoła. Choć nie ma się co dziwić ta organizacja to i tak została tylko stworzona po to aby dzieci WŁADZY miały gdzie pracować. Kiedyś zbieranie papierów też było tylko się inaczej nazywało :)

~Piotr (195.34. * .225) 11.04.2012 10:58

Te lata były najlepsze dla polskiego kościoła. Budowano najwięcej kościołów i były one pełne. Laicyzacja życia rozpoczęła się od podpisania konkordatu i kościół płaci za niego wysoką cenę.