Konferencja naukowa w Jastrzębiu: co z metanem?
W Jastrzębiu-Zdroju odbyła się konferencja naukowa, na której rozmawiano o proekologicznej technologii utylizacji metanu.
Profesor Stanisław Nawrat z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie powiedział, że metan może być doskonałym paliwem wykorzystywanym w przemyśle. - Obecnie podczas wydobywania węgla wydobywa się ponad 800 milionów metrów sześciennych metanu. Przykładów wykorzystania metanu jest coraz więcej w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej - powiedział Radiu90 profesor Nawrat.
Pierwsza w Polsce i pierwsza w Europie instalacja, która wydobywa metan i umożliwia jego wykorzystanie, powstała w Jastrzębiu przy szybie szóstym kopalni Jas-Mos.
Jak zapowiedział Andrzej Tor, wiceprezes JSW, do 2015 roku JSW chce wykorzystać cały metan. Dziś JSW udaje się wydobyć około 40 proc. gazu, docelowo spółka chce wydobyć 95 proc. metanu, który uwalnia się w kopalniach.
na dole tylko jednego sie nie da, zrobic tyle roboty zeby sztygar byl zadowolony. pozatym technika sie rozwija wiec na pewno skoro chca to moga i na pewno nie za pomoca zoku bo juz powoli sie was pozbywaja, zreszta i dobrze
chcieć to nie mieć, więc docelowo w powietrzu kopalnianym np na wylocie ze ściany władze jsw chciałyby mieć o ponad połowę mniejsze stężenie ch4? bzdura, nie da się tego zrobić!
może przerobić metan na spirytus?.