Samorządy dostały ponad 220 mln zł od JSW
W 2011 roku Jastrzębska Spółka Węglowa zapłaciła samorządom - w formie podatków i innych opłat - ponad 220 milionów złotych. Najwięcej pieniędzy trafia do Jastrzębia-Zdroju, Pawłowic i Szuszca.
W minionym roku JSW przekazała na konta samorządów niemal 87,8 mln złotych podatku od nieruchomości i środków transportowych, prawie 3 mln złotych opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów, 5,8 mln podatku od czynności cywilnoprawnych i prawie 15,2 mln złotych opłaty eksploatacyjnej.
Gminy mają prawo do 39 procent udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz 6,71 procent udziału w podatku dochodowym od osób prawnych. Są to kwoty niebagatelne, gdyż w 2011 roku podatek dochodowy od osób prawnych wyniósł 510,7 mln złotych, a podatek dochodowy od osób fizycznych - 191,8 mln złotych.
Pieniądze z JSW trafiają do 20 samorządów. Najwięcej pieniędzy trafia do Jastrzębia-Zdroju, Pawłowic i Suszca, gdyż pod tymi miejscowościami prowadzona jest intensywna eksploatacja węgla.
- Pewną rekompensatą dla gmin za uciążliwość eksploatacji węgla dla środowiska są dodatkowe dochody i miejsca pracy dla mieszkańców - zaznaczają władze JSW.
Największą część załogi stanowią mieszkańcy Jastrzębia- Zdroju, gdzie jest zameldowanych 28,79% pracowników spółki, potem Żor (10,17% pracowników) i Pawłowic (8,15% pracowników).
Jastrzębska Spółka Węglowa zatrudnia ponad 22,8 tys. pracowników, natomiast zatrudnienie w całej grupie JSW kształtuje się na poziomie niemal 30 tys. osób.
JSW przeznacza też miliony złotych na inne dziedziny, które nie są bezpośrednio powiązane z górnictwem. 12,4 mln złotych JSW przeznaczyła na wspieranie medycyny, edukacji i sportu w regionie. Część tej sumy przekazała na działalność dobroczynną. Rocznie spółka wydaje również ponad 100 mln złotych na ochronę środowiska.
To w takim razie miasto słabo gospodaruje pieniędzmi.. Dotacje unijne, podatki JSW, inne przychody. A na \"mieście\" niewiele widać żeby UM działał
Prosze nie zapominac o dotacjach unijnych ktore w znaczacy sposob poprawiaja wizerunek miasta. A co sie tyczy JSW to moze by wrescie zrekultywowac zbocza hald odpadow poweglowych (Pochwacie). Niestety wyglada to jak ostatnie badziewie a tyle sie mowi o ochronie srodowiska.
Kwoty olbrzymie jak i sama spółka, która się rozwija a razem z nią miasto -wolno ale popatrzmy co było kiedyś a co jest teraz. Tylko pytanie: co będzie jak braknie węgla ?