JSW jest liderem w wykorzystywaniu metanu
Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wykorzystują nawet 87% metanu ujmowanego podczas wydobycia węgla. Metan jest wykorzystywany do celów gospodarczych - produkcji energii elektrycznej i cieplnej.
W pierwszym półroczu 2012 roku stacje odmetanowania w kopalniach JSW ujęły prawie 62 miliony m3 tego gazu. Z tego, 53 mln m3 wykorzystano do produkcji energii. Jastrzębska Spółka Węglowa od dawna znajduje się na liście firm, które najlepiej wykorzystują metan, używając nowoczesnych technologii.
- Nasze kopalnie zaliczane są do najwyższej kategorii zagrożenia metanowego. Dlatego od lat stosujemy najnowocześniejsze technologie mające na celu zapewnienie pełnego bezpieczeństwa naszym pracownikom - powiedział Jarosław Zagórowski, prezes JSW SA.
Kopalnie należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej są kopalniami największego ryzyka, jeśli chodzi o zagrożenie wybuchem metanu. Ten niebezpieczny gaz powstaje podczas wydobycia węgla i w połączeniu z powietrzem powoduje wybuchy. Są one najczęstszą przyczyną katastrof górniczych.
- Odnosimy na tym polu wielkie sukcesy, ponieważ metan nie jest dla nas jedynie źródłem zagrożenia, ale także cennym paliwem. Wyprodukowane z metanu energia elektryczna, ciepło i chłód wykorzystywane są na potrzeby własne kopalni, co pozwala ograniczyć zakup energii elektrycznej od dostawców zewnętrznych - powiedział prezes JSW.
Metan stosowany jest m.in. w elektrociepłowniach "Zofiówka" oraz "Moszczenica". Wykorzystują one go do współspalania w kotłach energetycznych. W kopalniach JSW pracuje aktualnie 13 silników gazowych, które w ubiegłym roku dały ponad 257 tys. MWh energii elektrycznej i ponad 600 tys. GJ ciepła.
Zielono mi!