Szkoły w Jastrzębiu będą ogrzewane metanem
Pierwsze plany ogrzewania budynków metanem spod kopalni Moszczenica pojawiły się w 2010 roku. Teraz dzięki współpracy miasta z JSW i AGH będzie to możliwe. Jastrzębska Spółka Węglowa już od lat wykorzystuje w ten sposób metan dla celów własnych.
Prezydent miasta podpisał już porozumienie między Jastrzębską Spółką Węglową, Akademią Górniczo-Hutniczą i miastem Jastrzębie-Zdrój, które pozwoli na wydobycie metanu i ogrzewanie nim jastrzębskich szkół. Pierwszą jest pobliska szkoła w Moszczenicy, która ogrzewana jest już gazem sieciowym. Kolejną będzie prawdopodobnie szkoła w Ruptawie.
- W tej chwili trwają prace przy budowie urządzeń, które będą zasysać metan z nieczynnej kopalni Moszczenica - powiedział w Radiu Vanessa Marian Jarosz z Jastrzębskiej Strefy Aktywności Gospodarczej.
Metan będzie wydobywany ze starej kopalni Moszczenica. Według szacunków AGH może tam zalegać nawet 3,5 miliarda metrów sześciennych tego gazu.
- Biorąc pod uwagę fakt, że Polska importuje 13 miliardów tego gazu, to niewiele. Jednak na lokalne potrzeby wystarczy - móiwł profesor Stanisław Nawrat.
Instalacja ruszy prawdopodobnie w kwietniu. Jej koszt to około 1,5 mln złotych.
Metan jest tańszy, ale instalacja musi być do niego dostosowana, a dowożenie gazu w butlach to śmieszny pomysł.
metan jest tanszy od gazu z rosji
w kwietniu kończy się sezon grzewczy hehe
Za rok wycofają się z pomysłu z powodu kosztów.
O ile mi wiadomo, to szkoła w Moszczenicy jest już od grudnia ogrzewana metanem, instalacja już stoi. Ale UM, jak zwykle, pewnie o tym nic nie wie...