Ruszą kolejne prace na terenie KWK Moszczenica
Koncern Strabag Sp z o.o. w ciągu roku wybuduje drogę na ulicy Rozwojowej oraz przebuduje ulicę Chlebową. Po zakończeniu prac miasto ogłosi przetarg na sprzedaż terenów inwestycyjnych.
Prace na terenie nieczynnej już KWK Moszczenicy rozpoczęły się w 2007 roku. Wykonano wtedy 600 mb drogi. Dwa lata później na terenach inwestycyjnych pojawiło się rondo. W 2010 wybudowano prawie kilometr drogi, która połączyła rondo z ulicą Jagiełły. Odcinek, który wybudowany ma zostać do 2014 roku połączy rondo z ulicą Chlebową. Prace obejmować będą także remont ulicy Chlebowej od ulicy Rozwojowej do Wyzwolenia.
- Głównym przeznaczeniem nowej infrastruktury będzie obsługa terenów inwestycyjnych. Zależy nam na tym, aby ożywić pokopalniany teren i przyciągnąć w to miejsce inwestorów, ale żeby inwestorzy chcieli prowadzić tu swoją działalność, niezbędny jest dobry układ drogowy - wyjaśnia prezydent miasta Marian Janecki.
Kiedy zakończą się wszystkie prace budowlano-remontowo, tereny pokopalniane połączone będą z centrum miasta i z drogami wylotowymi w kierunku na Cieszyn oraz z węzłem autostrady A1.
Koszt budowy ulicy Rozwojowej i remontu Chlebowej to blisko 9 mln złotych, 85% tej kwoty to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
najpierw niech coś zrobią ze smrodem, który się tam unosi ( prawdopodobnie z sortowni śmieci ) bo przejeżdżając autem kilkukrotnie niemalże zarzygałem sobie tapicerkę i to przy zamkniętych szybach...
Mariusz ma całkowitą rację, od ponad dwudziestu lat miastem rządzi ta sama grupa miernot, którzy tylko wymieniają się stanowiskami. Oni nie są intelektualnie przygotowani do zarządzania miastem, są jednak na tyle sprytni, żeby utrzymywać sprawne działanie jastrzębskiej ośmiornicy. Praca i zlecenia dla swoich, to jedyny cel władz miasta.
Super,
Pan Jaśnie nam panujący pewnie ma cały wizytownik inwestorów.
Przecież zwiedził już kawał świata w ich poszukiwaniu.
A tak na serio,to podpisuję się pod tym o napisał Mariusz.
Przykre , ale prawdziwe.
Z uwagi a ogromne wpływy z podatków od JSW tym miastem mógłby nawet zarządzać Jaś Fasola.
No i mamy swoich Dyzmów.
Jeśli nie znajdziemy i nie wybierzemy dobrych gospodarzy to za 30 lat to miasto podzieli los Detroit.
Od 2007 roku budują drogi do tzw strefy inwestycyjnej, to w zasadzie daje obraz \"Jastrzębskiej przedsiębiorczości\". Cóż, przykro to powiedzieć ale miasto nie jest w stanie wykreować tzw. elity, która byłyby w stanie sensownie zarządzać miastem. Jakie mamy te Jastrzębskie elity, Baradziej? Janecki?, Sławik?, Piksa?, dalej mi się nie chce nawet wymieniać, bo szkoda liter. Ale i też spójrzmy na Jastrzębian, młodzi nie utożsamiają się z miastem, bo nie widzą tutaj przyszłości, seniorzy o mentalności postperelowskiej oraz cześć tych, która pracuje w JSW o spojrzeniu roszczeniowo związkowym( mają mi dać), wytworzyła w Jastrzębiu błędne koło. Ludzie narzekają, że jest źle, ale poza narzekaniem nic nie robią, aby to zmienić, liczą, że ktoś inny za nich to zrobi lub ma to zrobić. Nie angażując się i nie wywierając presji, np poprzez wybory, publiczna krytykę władz, powodują, że w mieście od lat nic się nie zmienia. Wciąż rządzą nieudolni, bez wizji i jakichkolwiek umiejętności. Faktem jest, że po części odpowiada za ten stan rzeczy monokultura przemysłowo - górnicza, która wytworzyła monokulturę społeczną, ludzi tak samo myślących o podobnych oczekiwaniach. Jeśli tego w Jastrzębiu się nie przełamie, to miasto skazane jest na wymarcie , dosłowne wymarcie - zostaną tu tylko emeryci i hałdy.
A dlaczego tego ronda nie połączyć z ul. Kościelną i ją też wyremontować , która łączy się z ul.Kasztanową .Odciążyło by to ul.Armi Krajowej ,a hanysy z Gołkowic będą mieli bliżej do swojego niemieckiego marketu OBI.
1G9K6S2, chyba żartujesz z tymi wykształconymi. Mówimy o prawdziwym wykształceniu, a nie licencjatach prywatnych uczelni, po których absolwenci nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Opel zainwestował w Gliwicach ze względu na Politechnikę Śląską i liczne szkoły kształcące w zawodach technicznych. W czasach kiedy np. piekarze mieli przynajmniej zawodówkę, to chleb nadawał się do jedzenia. Teraz mamy takich fachowców, otwierających firmy po naukach rekolekcyjnych, że montują drzwi antywłamaniowe na piankę.
a po co wykształcone kadry? W takich strefach to powstają montownie, aqlbo małe zakłady, które wypłacają pensję z trzymiesięcznym opóźnieniem, częto pod stołem, ale zatrudniają nie żadnych wykształconych tylko silnych, sprawnych fizycznie, oto chodzi, żeby dawali radę robić po 12 godzin dziennie. Zajrzyjcie sobie do Żor jak to wygląda - każdego zatrudnią, ale najchetniej emerytowanych, sprawnych fizycznie górników - nie trzeba płacić pełnych ubezpieczeń za nich i nie narzekają, ze wypłata się spóźnia, albo, że za niska, pracują, zeby z babą w domu nie siedzieć:D
Mogli całą Chlebową wyremontować, a nie kawałek...
Do gość; to że ty jesteś niewykształcony , to nie pisz głupot. W Jastrzębiu jest więcej wykształconych ludzi , jak w Rybniku Wodzisławiu czy Żorach.
jak to nie ma? wszyscy pracują na kopalniach, albo poza jastrzębiem
Już widzę te kolejki inwestorów. Władze miasta zapominają o tym, że w mieście nie ma wykształconych kadr.