Historyczne połączenie trzech jastrzębskich kopalni
Zakończyło się drążenie przekopu łączącego kopalnie Ruch Zofiówka z Ruchem Jas-Mos. Kopalnia zespolona Borynia-Zofiówka-Jastrzębie stała się pierwszą tego typu w Europie.
Połaczony zakład jest najprawdopodobnije jedyną kopalnią trzyruchową na Starym Kontynencie, której ruchy są połączone podziemnymi wyrobiskam.
W 2009 roku połączono korytarzem Borynię z Zofiówką. - Teraz, zjeżdżając pod ziemię, na przykład szybem w Ruchu Borynia, można wyjechać na powierzchnię szybem Ruchu Zofiówka lub Jas-Mos - informuje Jastrzębska Spółka Węglowa.
W miejscu historycznego połączenia obu ruchów spotkali się dyrektor kopalni zespolonej, naczelni inżynierzy obu ruchów, dyrektor inwestycji kopalni zespolonej, przedstawiciele wykonawców oraz brygada PRG Intergwarek.
Prace nad połączeniem obu Ruchów rozpoczęto w roku 2009 i prowadzone były równocześnie od strony Ruchu Jas-Mos i Ruchu Zofiówka. Do wyznaczonego punktu połączenia obu ruchów trzeba było wydrążyć prawie trzy kilometry nowego przekopu. Od strony Zofiówki wydrążono ponad 2000 metrów, a od Jas-Mos - 850 metrów.
- Z ociosu wydobywało się dużo wody. Właściwie przez cały czas trzeba było ją odpompowywać. To była ciężka praca w trudnych warunkach, ale na szczęście udało się uniknąć większych opóźnień - powiedział Zbigniew Matuszek, sztygar oddziałowy PRG Intergwarek.
Nowy przekop łączy wyrobiska na poziomie - 600 w Jas-Mos-ie i 900 na Zofiówce. Wyrobisko będzie główną drogą odstawy urobku na Ruch Zofiówka.
- Teraz w przekopie łączącym zostaną zabudowane przenośniki taśmowe o szerokości taśmy 1200 m. Zakładamy, że do końca roku 2015 cały urobek z Jas-Mos-u będzie transportowany do Ruchu Zofiówka. To umożliwi wyłączenie z procesu technologicznego zakładu przeróbczego Ruchu Jas-Mos - wyjaśnia Czesław Kubaczka, dyrektor kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.
Podziemne połączenie trzech kopalni to zamknięcie kolejnego etapu inwestycji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Kolejnym etapem jest modernizacja zakładu przeróbczego w Ruchu Zofiówka. Do końca 2016 roku zakład przeróbczy ma być gotowy na przejęcie urobku z wszystkich trzech ruchów.
Niejeden w brązowym hełmie ma magistra.
Skoro to taki wielki wyczyn to moje pytanie brzmi dlaczego na Ruchu Borynia ciągnie się urobek z poz 900 na 713. Ilość taśm - zużycie energii, roboczo-dniówki - a mówimy ile to górnik pracuje nie szukając prawdziwych oszczędności. Zamiast zlikwidować poziom,oszczędność znaczna jeżeli chodzi o wentylację, szybowy nie musi się martwić o zbiornik oraz oszczędności wymienione powyżej.
@dave, obie formy są poprawne.
chyba \"kopalń\"
1200m szerokość taśmy to jakie to wyrobisko ? ;o
Dwóch nadsztygarów po studiach i już jest więcej wykształconych ludzi :) Mówię tutaj o rylach po zawodówkach. Czy jak wolicie - \"zawoduwkah\" :)
To widać, to słychać, to czuć.
Alek : uwierz, że na kopalni jest więcej wykształconych ludzi od Ciebie ;)
Górniku, czy ci nie żal????? Górnikuuuuuu, wracaj do hal......
DT pójdzie sobie później, bo przy dyrektorze musiał by się hamować, a tak zbierze swoje żniwo sam. Niedokręcona śrubka, urwany guzik - pokaż chłopa a znajdę na niego haka. XXI- wiek czy tak ma wyglądać nowoczesne zarządzanie.
\"tagrze\"? \"Połódniowa\"? Niech zgadnę, jesteś górnikiem?
taśma na miarę naszych możliwości. niesamowite
Szeroka bo Jas-Mos fedruje :)
Tasma wymiata
Jas-Mos jest dawno do uśpienia powodem jest tagrze Droga Połódniowa - przez ich teren idzie ponadto zlikwidowali szyby na Pochwaciu chcieli wybrac filary ochronne te i w przyszłości z Głównych szybów (po zamknieciu) na eksplatację pochwacia juz nie dostali zgody a zamkli se je.
Taśma o szerokości 1200m? Szeroka coś :)
same bluzgi cisna sie na usta... po kiego grzyba remontowali zaklad przerobczy na JAS-MOSie skoro wiedzieli ze chcą caly urobek pchac na zofiowke... w jakim my chorym kraju zyjemy... pieniadze wyrzucane sa w bloto i nikt nie ponosi za to odpowiedzialnosci...
A \"krwawy józek\" też tam był na otwarciu? Ciekawe kogo znowu ukarał i poniżył? Jaki był powód ukarania? może to, ze pracownik miał brudny kilof?