Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Minęły już 34 lata. Dziś rocznica porozumienia

3 września mija 34. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Przy kopalni Zofiówka odbyła się oficjalna uroczystość. To również okazja do świętowania urodzin śląsko-dąbrowskiej Solidarności. 

Minęły już 34 lata. Dziś rocznica porozumienia

Obchody rozpoczęły się w Jastrzębiu o godzinie 9:00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, gdzie została odprawiona msza święta. Później, o godzinie 11:00 uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka, gdzie złożyli i wysłuchali przemówień.

- 34 lata temu, tak i teraz, po raz kolejny trzeba pokazać solidarność. Żeby górnikom z Jastrzębia, Katowickiego Holdingu i Kompanii Węglowej uświadomić, że wszyscy razem możemy nie dopuścić do tego co nad nami wisi. To nie jest tak, jak mamią nas niektóre media, że związki zawodowe i Solidarność są odpowiedzialni za zapaść górnictwa. Nie wierzcie w to - mówił Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

- Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego wspaniałego zrywu, ale także za to, że odważyli się w tych trudnych czasach stanąć na czele protestów i brać w nich udział - mówił przewodniczący Solidarności, Piotr Duda.

Urodziny Solidarności będą obchodzone również 14 września na stadionie miejskim. Wystąpią wtedy Mesajah, Poparzeni Kawą Trzy oraz Sylwia Grzeszczak.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Były górnik (89.73. * .152) 06.09.2014 17:59

Byłem w tym strajku i go dobrze pamiętam. Zagrożenie, prawdziwą solidarność nie tylko na kopalniach. Dzisiejsi działacze NSZZ \"S\" nie powinni podszywać się pod tą pierwszą SOLIDARNOŚĆ, bo tylko udają, że w niej są. Przedtem Krzaklewski a teraz Duda. Po co ich zaproszono na te uroczystości. Co oni mieli z tym wspólnego!

~Gość (195.34. * .21) 04.09.2014 12:17

Zawodowi związkowcy, na dożywotnich etatach, pokazują solidarność z robolami. Oczywiście tylko przy okazji rocznic.

~Górnik (89.73. * .152) 03.09.2014 19:43

Piotr Duda jak zwykle okłamywał i stroił się w cudzie piórka. To wstrętne.