Jastrzębskie inhalatorium wyróżnione przez Marszałka Województwa Śląskiego
Miasto Jastrzębie-Zdrój otrzymało wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego 2016 w kategorii odnowiony obiekt użyteczności publicznej. Przyznane zostało za realizację budowy inhalatorium zasilanego wodami solankowymi w Parku Zdrojowym. Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego odbywał się już po raz 17.
Jastrzębskie inhalatorium cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Jastrzębia, ale i miejscowości sąsiednich. Inhalatorium w swoim wyglądzie nawiązuje do dawnych czasów świetności uzdrowiska. Jest zasilane wodami solankowymi i można z niego korzystać codziennie w godz. 8.00 – 21.00.
- Obiekt nawiązuje kształtem do dawnej, rozebranej po II wojnie światowej kolumnady, a więc przekrytego dachem deptaka (arkad), który służył kuracjuszom uzdrowiska jako miejsce spacerów i odpoczynku. Ze względu na zabytkowy charakter Parku Zdrojowego, kształt i detale architektoniczne odtworzonego obiektu oddają wizerunek zbliżony do pierwowzoru. Aby spełnić wymagania, co do współczesnej funkcji, szklaną fasadą wydzielono centralną część kolumnady. Ta stanowi inhalatorium wód solankowych umożliwiające odpoczynek na ławkach oraz wdychanie leczniczych solanek rozpylanych przez fontannę. Inhalacje powinny odbywać się kilka razy w tygodniu i trwać od 30 do 60 minut. Otwarte boczne elementy to miejsce, gdzie znajdują się stoliki i ławki - charakteryzuje inhalatorium jastrzębski magistrat.
Cały ten obiekt nie jest pomysłem trafionym. Po pierwsze inhalacje jodowo-bromowe są zabiegiem potrzebnym dla stosunkowo małej grupy ludzi , dla większości mieszkańców są zbędne a dla znacznej części nawet szkodliwe. Wiele osób po tych zabiegach czuje się źle i po uświadomieniu sobie tego faktu z tych zabiegów rezygnuje. Proponuje raz jeszcze przemyśleć pomysł na budowę tężni na planowanym obiekcie sobotnio-niedzielnego wypoczynku, taki obiekt nie każdemu poratuje zdrowie a może nawet zaszkodzić. Samo inhalatorium zostało zbudowane tyłem do słońca i zwykle na tych ławach topornych i brzydkich nikt nie siada. Pozostaje jeszcze jedno pytanie,dlaczego z takim uporem maniaka odtwarzacie XIX w, komu i po co jest to potrzebne, budujcie nowoczesne miasto przyszłości XXI w. po co taka stylowa kawiarenka, która prawie zawsze stoi pusta z wielką dziurą obok i to bez ogrodzenia, czy ten projekt podpisał jakiś inspektor bhp? Przestańcie wymyślać dziwaczne instalacje dla starszych pań z nostalgią bo jak one wymrą to tam już nikt nie będzie przychodził. Niestety nasz Park Zdrojowy dziwaczeje kosztem wielkich wyrzucanych w błoto pieniedzy
Budowę inhalatorium zasilanego wodami solankowymi w Parku Zdrojowym zawdzięczamy tylko i wyłącznie Prezydentowi Miasta p. Marianowi JANECKIEMU. Szkoda, że obiekt jest taki mały i korzystają z niego jedni i ci sami. Proponuję wprowadzić symboliczną opłatę za korzystanie z inhalatorium i problem rozwiąże się sam.
dalej, miejsca jest tak mało....
Czy emeryci dalej tam wietrzą skarpetki?