W jastrzębiu jest smog. Zobacz jak wypadły pomiary
W naszym mieście zostały przeprowadzone badania poziomu smogu. Pomiary miały charakter krótkotrwały i wyrywkowy. Prowadzący traktują je, jako happening edukacyjny. Na ich podstawie można z pewnością stwierdzić, że Jastrzębie-Zdrój nie jest wolne od smogu.
Badanie rozpoczęło się w piątek o godz. 17.00 przy ulicy Rybnickiej 6 (osiedle Zofiówka). Średni wynik wyniósł 125 µg/m3. W tym czasie stacja WIOŚ w Rybniku podawała 70 µg/m3, natomiast w Wodzisławiu Śl. - 93 µg/m3. Kolejny pomiar odbywał się przy ul. Wielkopolskiej 132 na osiedlu Gwarków. Średnia wyniosła tam już 175 µg/m3. Dla porównania w tym czasie stacja WIOŚ w Rybniku podawała 76 µg/m3, natomiast w Wodzisławiu Śl. - 115 µg/m3. Ostatni piątkowy pomiar odbył się w godz. 19.00 - 20.00 w Parku Zdrojowym obok Domu Zdrojowego. Średni wynik 186 µg/m3. W tym czasie w Rybniku notowano 97 µg/m3, natomiast w Wodzisławiu Śl. - 156 µg/m3.
W sobotę o godz. 12.00 na Osiedlu Gwarków zanotowano średnio 80 ug pyłu na metr sześcienny. W Rybniku stacja WIOŚ podawała w tym czasie 50 µg/m3, natomiast w Wodzisławiu Śl. - 103 µg/m3. Co ciekawe wewnątrz mieszkania pomiar wynosił ok. 50 mg/m3 – czyli max dopuszczalne. Następnie pomiarami objęto Osiedle Arki Bożka. Tam około godz. 13.00 pyłomierz odnotował średnio 96 ug/m3. Wskazania dla Rybnika to odpowiednio 55 µg/m3, natomiast dla Wodzisławiu Śl. - 108 µg/m3.
O godz. 19.25 rozpoczęły się badania powietrza na Moszczenicy. Wynik 103 ug/m3. Stacja w Rybniku pokazała wówczas 71 µg/m3, a w Wodzisławiu Śl. - 80 µg/m3. Na ulicy Pszczyńskiej pomiar prowadzony był najdłużej - od godz. 20.00 do godz. 10.00 w niedzielę. Maksymalnie pyłomierz pokazał nawet 500 ug/m3. Średnia wyniosła 138 ug/m3. Dla porównania w tym czasie stacja WIOŚ w Rybniku podawała 86 µg/m3, zaś w Wodzisławiu Śl. - 100 µg/m3
W niedzielę o godz. 15.30 ruszyły pomiary przy ul. Kusocińskiego. Podczas pomiaru została zauważona tendencja wzrostowa po godz. 17, gdy ludzie zaczęli ogrzewać swoje domy – w przeciągu 15 minut z 37 mg/m3 pyłomierz pokazywał ponad 100 mg/m3. Ostatni pomiar wykonany został w Bziu od godz. 22.20. Stężenie pyłu PM 10 wyniosło średnio 133 ug/m3.
- Mieszkańcy otrzymali ostatnio informację o tym, że maja pojawić się czujniki pomiaru, jakości powietrza w mieście. Stowarzyszenie podjęło się zadania kontrolowania tej sytuacji w mieście i mamy nadzieje, że mieszkańcy będą otrzymywać informację o zanieczyszczeniach codziennie- nie tylko wtedy, gdy jest źle. Dzięki temu wytworzy się nawyk informowania, a u mieszkańców rozbudzi się potrzeba otrzymywania tych informacji – podobnie jak w przypadku prognozy pogody - tłumaczy Ewelina Auguścik.
Pomiary zorganizowało Stowarzyszenie Samorządne Jastrzębie, które podjęło współpracę z koordynatorami akcji „Wyjście Smoga” z Rybnika.
Trzeba coś robić Pani Prezydent a nie tylko pomiary. Powinni sie podłączyć domki pod sieć miejską. A nie pozwolić aby truli wszystkich dookoła.
To wina PISu, za Po żadnego smogu nie było.
Smog to ciekawostka. W zeszłym roku nie było smogu. W tym jest. Skąd się bierze w Jastrzębiu skoro tu ciągle wiele i wszystko powinno być wywiewane. Cała Polska jest wciąż w smogu. Czyżby nagle wszyscy zaczęli palić śmieciami wydzielającymi trujące związki. Smog jest widoczny a kiedyś nie był. Rozumie, że przy bardzo wysokim ciśnieniu atmosferycznym może się zdarzyć, że zanieczyszczenia unoszące się w atmosferze mogą opadać na ziemię. Ale to były wyjątkowe zdarzenia. Teraz to normalne zjawisko. Dlaczego?