Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni PiS chcą Domu Porozumienia Jastrzębskiego

Radni PiS opowiadają się za powstaniem Domu Porozumienia Jastrzębskiego, ponieważ Dom Solidarności może kojarzyć się mieszkańcom ze związkiem zawodowym o tej nazwie. Radni chcą zobowiązać prezydenta miasta do powołania zespołu roboczego do wypracowania jednolitej koncepcji takiego Domu z siedzibą przy ulicy Kaszubskiej. 

Radni PiS chcą Domu Porozumienia Jastrzębskiego

Radni Prawo i Sprawiedliwość poinformowali na poniedziałkowej konferencji prasowej o tym, że zależy im na uczczeniu idei solidarności, ale pod nazwą Domu Porozumienia Jastrzębskiego. Siedzibą tego obiektu miałaby być nieczynna szkoła przy ul. Kaszubskiej. Radni nawiązywali do pierwotnych koncepcji lokalizacji tego Domu w budynku byłej szkoły. Jednak na ostatniej sesji nadzwyczajnej ci sami radni argumentowali, że nie zgadzają się na budowę Domu Solidarności w Zdroju, ponieważ mają zbyt mało informacji na temat tego obiektu. Nie podnoszono wówczas kwestii, że nie odpowiada im budowa Domu nieopodal Parku Zdrojowego. Nie zgodzono się również na przekazanie 70 tys. zł jako nagrody dla najlepszego projektu technicznego takiego Domu, który miałby zostać wyłoniony w drodze konkursu międzynarodowego. Wówczas radni mogliby wybrać koncepcję tego Domu spośród wielu prac, które by zostały nadesłane na konkurs.

- Nie zgadzamy się z tym, aby to nasze miasto ponosiło większość kosztów budowy takiego Domu. Uważamy, że środki na niego powinny przede wszystkim pochodzić z funduszy centralnych i wojewódzkich - mówił m.in. radny Piotr Szereda.

Budowa Domu Solidarności czy też Domu Porozumienia Jastrzębskiego przy ulicy Kaszubskiej, według wstępnych obliczeń, ma pochłonąć dwukrotnie większe środki niż budowa takiego obiektu w dzielnicy Zdrój.

Radni zapowiedzieli, że wystąpią z uchwałą zobowiązującą prezydenta do powołania zespołu roboczego do wypracowania jednolitej koncepcji budowy Porozumienia Jastrzębskiego przy ul. Kaszubskiej.  Radni zwrócili się do przewodniczącego RM o zwołanie sesji nadzwyczajnej, której tematem ma być zagospodarowanie pustostanów w mieście i zobowiązanie prezydenta do przedstawienia planu zagospodarowania tych obiektów. Chcą również zobowiązać prezydenta do niewyburzania dwóch części po byłej łaźni kopalni „Moszczenica”.  Jedna cześć łaźni ma zostać wyburzona w związku z projektem powołania muzeum postindustrialnego, które znajdzie się w pozostałej części budynku. 

30 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Wasabi (46.18. * .1) 15.03.2017 12:41

Głosowaliście na Lęgi i Kolby to teraz macie! Ciemny naród!.
Jak to powiedział jeden z posłów Piz \" nie ważne czy Polska jest biedna czy bogata ważne żeby była katolicka\" Witajcie w ciemnogrodzie.

~seboc (193.28. * .1) 15.03.2017 10:09

@mieszkanka

Co sie spinasz. Chcialas domu czegostam, to masz.

~mieszkanka Zdroju (195.150. * .30) 15.03.2017 07:27

Ludzie! Trzeba rozpocząć uświadamianie mieszkańców, którzy nie porzystają z portali internetowych że nigdy już żaden pisowiec ani ich przyboczny nie może mieć władzy bo to pasożyty, którzy nie liczą sie z ludźmi. Już czas!!!

~wyborca PiS (89.76. * .50) 15.03.2017 06:58

Glosowałem na pis przyznam sie. Ale to co teraz robia w radzie i w calym panstwie to przechodzi ludzkie pojecie. Nigdy nie oddam juz na nich swojego glosu

~Henryk (5.172. * .2) 15.03.2017 06:09

Szereda ze swoimi post-związkowymi pomysłami myśli, że tutaj w radzie będą jego durne pomysły przechodziły z oklaskami jak na wiecu związkowym na kopalni.......Szereda zmień krawat, poluzuj kołnierzyk tej różowej koszuli bo blokuje ci dopływ krwi do mózgu....

~Maria (176.122. * .139) 14.03.2017 22:13

Nie rozumiem logiki PiS - owców.Tak zgadzam się z tym w 100%. Jaki interes mają w tym aby zrobić z Kaszubskiej Muzeum zamiast mieszkań a jest to dzielnica mieszkaniowa , a w Zdroju czyli w części kulturalno-wypoczynkowej chcieli aby powstała kamienica.To jest co najmniej dziwne żeby nie powiedzieć po........ .

~zolan (94.254. * .77) 14.03.2017 21:46

Powiem Wam, że to wszystko to degrengolada. Popieprzone i umazane w kupie jak sprawa MZK.

~Do "znawca tematu" (87.207. * .132) 14.03.2017 20:50

Nie znasz się. To co twierdzisz bezmyślny człowieku, jest myślą przewodnią PiS. To Kaczyński wymyślił, że jak będzie kłamał twierdząc, że wszędzie maczali palce SB-ecy, to ludzie mu uwierzą. Na tej zasadzie niszczy Polskę a pan go popiera. A to jest wstrętne.

~Jan (87.207. * .132) 14.03.2017 20:46

Jeśli radni PiS coś chcą, to znaczy, że coś knują i jest to próba oszukania nas. Każda działalność PiS w naszym mieście, i nie tylko tu, opiera się na oszustwie.

~zidi (89.72. * .168) 14.03.2017 20:13

Nie rozumiem logiki PiS- owców. Najpierw lobbowali pomysł sprzedaży działki przy Parku Zdrojowym prywatnemu deweloperowi, aby tam wybudował mieszkania. Przypomnę tym, którzy nie byli w parku... W sąsiedztwie jest Dom Zdrojowy, Galeria Historii Miasta, Biblioteka, inhalatorium, więc Dom Solidarności czy jak sobie go nazwiecie, jest idealnym miejscem na tego typu inwestycję.
Radni PiS- u proponują pośród blokowiska utworzyć placówkę muzealną, przecież tę szkołę aż się prosi przerobić na mieszkania komunalne, których w mieście brakuje. Panie Szereda, wszedłeś bocznymi drzwiami do RM, a broisz niemożliwie, włącz myślenie!!!

~xyz (89.73. * .7) 14.03.2017 20:00

Dziadostwo!

~mysz (83.5. * .68) 14.03.2017 17:00

TO mamy przewrotowców, już nie mam określenia na tych pieniaczy.Zadyma zrobiona,szantaż udany, teraz TKM działamy.Związkowcy wkraczają w ofensywę .Z tego całego bagna widzimy jak pan Szereda zniszczył JSW teraz bierze się za miasto.Pogonić i psami poszczuć bo to człowiek siejący zło.Kto na tego kmiota głosował niech się wstydzi.

~seboc (193.28. * .1) 14.03.2017 16:17

W tym zamieszaniu musi byc jakies drugie dno. Moze brakuje juz pieniedzy na remonty i ogrzewanie i trzeba ten silos zbozowy przy A.Bozka na liste zabytkow wpisac. Bedzie, ze jesli nie dom, to chociaz to, ze niby nic, ze nic nie kosztuje, itd.

~Czytacz Marek (78.8. * .69) 14.03.2017 15:48

Radni PiS powinni spojrzeć w lustro i zastanowić się czy dalej chcą swoje prywatne interesy przedkładać nad dobro miasta. Ktoś może się zna tutaj z komentujących, czy jeżeli mam dowody że radni reprezentują interes zewnętrzny a nie miasta to czy jest szansa żeby ich wyrzucić z rady? Ile taki proces może trwac?

~znawca_tematu (89.72. * .29) 14.03.2017 15:33

Najpierw niech panowie radni z PiS zajmą się weryfikacją i lustracja osób, które podpisywały porozumienia jastrzębskie. To wydarzenie w całości jest sfingowane i kontrolowane przez SB. W takim wypadku nie ma żadnej \"wyzwoleńczej\" roli, a jest tylko minioną atrapą propagandową na potrzeby spacyfikowania proletaryuszy. Wstyd, że esbeckie prowokacje miałyby mieć u nas w mieście pomniki.

~yyyyyy (78.8. * .69) 14.03.2017 15:33

\"a moim zdaniem brawo\" - ty tak serio? Przecież wszystko było w porzadku a to pis rozdmuchał sztucznie aferę...

~seboc (193.28. * .1) 14.03.2017 15:22

\"Uważamy, że środki na niego powinny przede wszystkim pochodzić z funduszy centralnych i wojewódzkich\"

A ja uwazam, ze pan Szereda powinien przeznaczyc swoje prywatne srodki na takie pierdoly a pieniadze podatnikow pozostawic na rzeczy niezbedne.

~a moim zdaniem brawo (89.73. * .61) 14.03.2017 15:17

PiS już raz uratował Prezydent mądrze zwołując sesję w sprawie oświaty co uratowało jastrzębskich uczniów, a teraz kolejny raz pięknie walczą o mądry rozwój miasta. Szkoda, że jest ich tylko 9, ale za rok pewnie zdobędą te 12 mandatów. Oby! Dla miasta!

~seboc (193.28. * .1) 14.03.2017 15:14

Bez wzgledu na opcje polityczna. Budowa domu czegostam niczego nie upamietnia.
Chodzi o to, by jakas grupa pozostawila po sobie klocka - trofeum.
Kiedys mysliwi zabierali do domu rogi zwierzyny, teraz, nawiazujac do lowieckiej tradycji, kazdy czuje sie uprawniony (albo wrecz zobowiazany) do zrobienia w lesie kupy.

~Michał (188.146. * .181) 14.03.2017 15:12

Skoro PIS tak bardzo chce, aby wybudować Dom Solidarności na Kaszubskiej, to na pewno ktoś z nich ma w tym interes, Bo rozsądku tu nie ma, kto by chciał mieszkać między blokowiskami, no chyba, że Matusiak, wielki bojownik uciemiężonej klasy robotniczej. Dla mnie to przekręt.

~Obywatel (10.5. * .200) 14.03.2017 14:55

PiS i ich poplecznicy w RM ze Wspólnoty są po prostu żałośni. Dbają tylko o własne (często prywatne) interesy. Ręka rękę myje. WSTYD!!!

~obłuda (78.8. * .69) 14.03.2017 14:44

Patrzcie co za obluda. Domu Solidarnosci w Zdroju nie chcac ale chcą Dom Porozumienia Jastrzebskiego na Kaszubskiej... Byle tylko to byl ich pomysl...

~Nieogarniam 2 (78.8. * .69) 14.03.2017 14:37

Warto dodać, o czym radni PiS nie wspominają w ogóle, że oprócz Domu Solidarnosci w Zdroju wybudowany zostanie rynek. Dwie pieczenie na jednym ogniu można zrobić. Ale nie według PiS. Trzeba prezydent jak najbardziej wszystko utrudnić by potem przed wyborami wytknać jej że nic nie zrobiła. Chytry plan ale mieszkańcy nie są ślepi i widza jak swoje partyjne interesy przedkładacie przed dobro miasta. Chołoto w czarnych marynarkach!

~Nieogarniam (78.8. * .69) 14.03.2017 14:35

Nie rozumiem dlaczego oni tak tą Kaszubską forsują. Czyżby się komuś należała działeczka w Zdroju? Na przykład jakieś firmie, która PiSowi pomagała finansowo w kampanii wyborczej? Wtajemniczeni wiedzą o co chodzi.

~seboc (193.28. * .1) 14.03.2017 14:29

Wlasnie to pisalem kilka dni temu. Pomylilem sie jednak, bo sadzilem, ze poczekaja 2 lata.
Co za pajacowo.

~Jacek (188.146. * .249) 14.03.2017 14:11

Czego oni jeszcze nie wymyślą aby blokować inwestycje a następnie zwalić całą winę na Panią Prezydent

~Janek (84.234. * .174) 14.03.2017 14:03

Coś widać że znowu mieszają by wyszło po ich niemu.

~mieszkaniec (85.14. * .18) 14.03.2017 13:50

Wy tu gadu gadu a tymczasem....?Planujemy także wymianę krawężników na granitowe, budowę ścieżki rowerowej oraz opcjonalnie remont chodników? ? Do końca roku ? przy założeniu scenariusza, że nic nie pokrzyżuje planów miastu ? droga powinna być gotowa\"!!!!!!! DO KOŃCA ROKU tak krótki termin remontu zapewne przejdzie do annałów historii budowy dróg

~czo? (89.73. * .61) 14.03.2017 13:49

\"Jedna cześć łaźni ma zostać wyburzona w związku z projektem powołania muzeum postindustrialnego, które znajdzie się w pozostałej części budynku. \"

Dlaczego ulokowanie muzeum w pozostałej cześci budynku ma oznaczać wyburzenie reszty? Przecież to się nie trzimo kupy.

~mieszkanka Zdroju (195.150. * .30) 14.03.2017 13:48

Pisowcy niech nie kombinują bo i tak Hadex nie dostanie działki w Zdroju. Zadbamy o to my, mieszkancy zdroju.