Co z jastrzębskimi pustostanami?
Pustostany to problem, z którym od lat boryka się nasze miasto. Te, które są w gestii samorządu zostają sukcesywnie zagospodarowywane. Z innymi, które są w rękach prywatnych różnie bywa. Podczas ostatniej sesji, 23 marca, prezydent miasta zaprezentował kompleksowy program zagospodarowania pustostanów.
Budynek przy ul. Szkolnej 1 – obecnie mieści się tu Zespół Szkół Specjalnych nr 10 im. ks. prof. J. Tischnera oraz Dom Nauki i Rehabilitacji. Po opuszczeniu budynku przez szkołę będzie on przeznaczony na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy, dla dorosłych osób psychicznie chorych i upośledzonych. Został złożony wniosek o pozyskanie środków zewnętrznych na utworzenie i działalność ŚDS.
Pasaże podziemne – ze względu na mniejsze zainteresowanie handlem w tym miejscu, miasto wprowadziło dodatkowe regulacje umożliwiające wynajem lokali w podziemnych pasażach handlowych organizacjom pożytku publicznego oraz organizacjom pozarządowym wg preferencyjnych stawek, które wynoszą: 0,10 zł netto/1m2/1m-c (organizacje pożytku publicznego) oraz 1,00 zł netto/m-c (organizacje pozarządowe). Wolne lokale zostały też przeznaczone do najmu w drodze konkursu pn. „Lokal na kulturę za 1 złoty”; kolejne udostępniane są nieodpłatnie szkołom publicznym działającym na terenie miasta w celach promocyjnych.
Budynek przy ul. Zdrojowej 5 – przejściowo będzie się tu znajdować Centrum Usług Wspólnych, natomiast docelowo planuje się przeznaczyć obiekt na cele komercyjne.
Budynek przy ul. 1 Maja 61 – obecnie mieści się tu Uniwersytet Trzeciego Wieku, a część pomieszczeń przejściowo przekazano do użytkowania dla Przedszkola Specjalnego w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci. Pozostałe wolne pomieszczenia będą przeznaczone na Centrum Innowacji i Biznesu, które docelowo zajmie cały budynek.
Budynek starej porodówki jest w rękach prywatnego właściciela. Miasto nie ma bezpośredniego wpływu na jego zagospodarowanie.
Willa Antonina – budynek usytuowany przy ul. Zdrojowej 2 przez 14 lat stał, jako pustostan. Obecnie został sprzedany.
Obiekt Łazienki III w Parku Zdrojowym – od 23 lat jest to pustostan. Został wykonany projekt budowlany i przygotowywany jest wniosek aplikacyjny na pozyskiwanie środków unijnych.
Budynek byłych łaźni górniczych kopalni Moszczenica pozostaje niezagospodarowany od 17 lat. Pozyskane zostały środki zewnętrzne na modernizację I etapu z przeznaczeniem na obiekt dziedzictwa postindustrialnego (poprzemysłowego) jako centrum turystyczne nawiązujące do historii miasta, węgla i górnictwa. W II etapie planowane jest uruchomienie powierzchni dla przedsiębiorców i działalności biznesowej i innowacyjnej.
Budynek przy ul. Kaszubskiej 2 – obiekt jest nieużytkowany od 5 lat. W 2016 roku została podjęta pierwsza uchwała o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. W kwietniu zostanie przedłożona właściwa uchwała o zmianie planu. Miejsce przeznaczone jest pod budownictwo mieszkaniowe. W mieście jest ponad 600 osób oczekujących na mieszkanie. Działania podjęte przez JTBS „Daszek” w zakresie budowy nowego budynku przy ul. Witczaka i zagospodarowanie pustostanu przy ul. Kaszubskiej w dużej mierze zaspokoiłyby potrzeby jastrzębian.
Budynek przy ul. Szkolnej 5 – trwa przebudowa budynku na potrzeby Zespołu Szkół Specjalnych Nr 10.
Informacja o pustostanach pochodzi z UM Jastrzębie-Zdrój.
A co z budynkiem dworca na górnym???
Powiem tak kiedy wraz ze mna w jastrzebiu byla kobieta pracuja w warszawie w spoldzielni mieszkaniowej w jednej z dzielnic warszawy -pierwsze słowa(oooo matko...ile tu niezagospodarowanych terenów ) i tak jest. W jbiu to nikomu nie wadzi w wawie nawet glupia buda z kebsem czy z paznokciami zelowymi ma stac bo kazdy kont ma byc w obrotach , niema pustych budynkow bezczynnie stojacych.rada- uciekac z tej dziury bez zycia.
Fajne bajki, ze za to wszystko w końcu się ktoś weźmie.
Tylko te pustostany nie są zasługą PiS,ale stoją już kilka a nawet kilkanaście lat.I tak trudno je zagospodarować,czy PO jak rządziło to coś w taj sprawie zrobili.NIC......
to niech miasto odkupi te stara porodówke przeciez to straszy
Gratulacje za pełną listę z datami tych pustostanów.Jest szansa chociaż dla części na zagospodarowanie, np.jak Łaźnia w Moszczenicy - jak PiSowcy nie zablokują. Oni wolą żeby to się zawaliło , byle to Pani prezydent nie wyremontowała .
Seboc. To od Sobeckiej? Te \"pustostany\" w Zdroju miały być częścią nowego obiektu i rynku. Ale pis nie pozwoli. Nie ważne miasto ale ważne przyszłe wybory. Mam nadzieję, że nasi mieszkańcy przejrzą na oczy a radni z pis już niedługo stracą swoje mandaty
To startuj za radnego a nie wyładowuj na necie wiecznie swoich frustracji ,żenujący człowieku
seboc - ty już z daleko zalatujesz pisem!
@mieszkanka
Co bierzesz?
W samym Zdroju jest kilka ruin. Nie ma planu zajecia sie nimi, natomiast Pani Prezydent chce budowac kolejne dziadostwo w Zdroju.
Były sąd nie należał nigdy do miasta, to Urząd Wojewódzki sprzedał. Miasto akurat było zainteresowane przejęciem, ale ci z UW wypięli się na to.
Multum pustostanów to obiekty w pawilonach należących do spółdzielni mieszkaniowych. jeszcze 20 lat temu nawet piwnice miały najemcow, a teraz nawet lokale od frontu są puste.
Miasto też nie jest bez winy: co zrobiono w ostatnim czasie na Bożka? ano powiększono czynsze za grunt. A jak ktoś się targował to dostawał \"dobrą radę\" w UM - rozbierz pan/i to, nie będziesz placił, trwa to do dziś. Te \"domki\" tam znikają.
to miasto to coś strasznego, handel i usługi padają jak muchy. Pustostany są na każdym kroku. No, ale chciało się marketow, to trzeba było się liczyć z pustymi szybami.
Ta lista jest świadectwem nieudolności władzy miasta, od lat. Plądrowanie i niszczenie miasta zaczął Janecki z ekipą \"fachofcuf\". Jak zaczął flirt z PiSem, dla utrzymania się na stołku, to już poszło wszystko z górki. Wyprzedaż za bezcen zabytkowych budynków prywatnym inwestorom (czyt. biznesmenom z Psiej Wólki), bez możliwości egzekwowania remontu i przywrócenia ich użytkowania, skutkuje tym, że były sąd i porodówka, i inne, są w totalnej ruinie. I miasto nic nie może zrobić...(!) Instytucja konserwatora zabytków jest chyba nieporozumieniem, skoro nic nie może zrobić, póki nic się nie dzieje - może się zawalić.
Obecna władza zaczęła dobrze, zaczynając od inwestycji w parku. I na tym się skończyło. Zamiast iść za ciosem i sukcesywnie zająć się przywracaniem dzielnicy Zdrój dawnego klimatu kurortu, zaczęli kombinować z rynkiem i innymi pomysłami z d...y. Nie wszystkie miasta muszą mieć rynek, tym bardziej, że nigdy go w Jastrzębiu nie było. To jakaś megalomania, granicząca z śmiesznością...
Zamiast zadbać o to, co mamy cennego (uregulować kwestie własności, nawet odkupując od \"biznesmenów\" zabytkowe budynki), próbuje się tworzyć nową historię, za ciężkie pieniądze, dziwiąc się, że nie wszystkim się to podoba.
Podsumowując, nasza władza to dyletanci, którzy myślą w kategoriach typu - kupić piękny, zabytkowy dworek i zamiast wyremontować go w dawnym klimacie, wolą wyburzyć i na to miejsce postawić pałacyk w cygańskim stylu- cenowo wyjdzie tak samo, ale jest nowocześnie i z przepychem!
A skoro zachęca się turystów do odwiedzania tego \"kurortu\", reklamując inhalatorium, to chyba dodatkowa atrakcja w formie zabytkowej i klimatycznej architektury oraz baza gastronomiczno-noclegowa, jest nieodzowna. Tak robią miasta, o podobnych walorach i podobnej sytuacji rynkowej- mieszkańcy mają zatrudnienie.
Boże! daj nam w końcu włodarzy z otwartą głową i na poziomie! Może wtedy Jastrzębie będzie znowu i naprawdę zasługiwało na dopisek \"Zdrój\".
Zdrojowa 5 na CUW? Brawo za pomysł! Petentów codziennie w 3 du..., a gdzie będzie można zaparkować?
Trzeba było kobiety na stanowisku prezydenta miasta aby zrobiła plan zagospodarowania pustostanów. Gratulacje! Chyba że znowu panowie \" mecenas\"i i inni te działania zablokują.
A może tak. Jastrzębie Zdrój pustostan - do zagospodarowania wszystkie budynki w mieście, które kiedyś liczyło 100 tyś mieszkańców. Jedyny czynny obiekt to cmentarz Ruptawa
Poprzednia ekipa powinna za powstanie tych pustostanów odpowiedzieć. Jak PiS nadal będzie blokował wszelkie inwestycje , pustostanów będzie więcej.
A ja to bym Jsw przekazał te budynki, i tam bym biura tym wszystkim byłym dyrektorom i prezesa a teraz doradca zrobił
Janecki powinien odpowiadając i jego banda dlaczego doprowadzili do tych ruin.
Ruin w Jastrzebiu jest wiecej.
Sa dawne dworce kolejowe, ktore stanowia ciekawa architekture.
Ledwie egzystuje caly zespol budynkow przy Mazowieckiej.
Jastzebie nie zostanie stolica Polski. Zriibcie do cholery szybki transport do Ostrawy, Katowic i Gliwic.
Ludzie beda mieszkac w Jastrzebiu i pracowac nieco dalej, ale wciaz beda placic podatki do mista.
Bycie sypialnia jest wielka szansa dla Jastrzebia. Nie ma w tym nic negatywnego. Pracownik moze mieszkac w Jastrzebiu a w 20 minut dojechac pociagiem do Ostrawy.
Gdyby biedronki i kancelarie komornicze chcialy wynajac ruiny, dawno by to zrobily.
Wynajma nowobudowane domy tego i tamtego.
Ja bym stawiał na agencje towarzyskie , praca by była , miasto zarabia , a lud zadowolony .