Szkoły będą miały oświetlenie na baterie słoneczne

Niewykluczone, że już niedługo jastrzębskie szkoły będą oświetlane energią pochodzącą z promieni słonecznych. Miasto czyni starania, aby szkoły i inne budynki leżące w gestii magistratu mogły korzystać z odnawialnych źródeł energii, a dokładnie z baterii fotowoltaicznych. 

Szkoły będą miały oświetlenie na baterie słoneczne
Zespół Szkół nr 6

Miasto Jastrzębie podjęło starania o uzyskanie dofinansowania na montaż baterii fotowoltaicznych na budynkach, które są własnością samorządu. Planuje się, że baterie takie znajdą się w ZS6, SP1, SP 17, ZS12, Dom Pomocy Społecznej, Kąpielisko Zdrój. Energia elektryczna pozyskiwana dzięki tym bateriom będzie służyła do oświetlenia budynków lub podgrzania wody w toaletach. Urzędnicy przygotowują się do złożenia wniosku o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, wspófinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

 

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~baron (188.146. * .76) 29.03.2017 10:01

Ktos za dostal w lape ze próbują wdrażać takie rzeczy. To studnia bez dna.

~. (188.146. * .219) 28.03.2017 10:36

Instalacje OZE zwracają się do 15 lat. A z dotacją znacznie szybciej.
Czas skończyć epokę śmierdzącej energii z węgla i przestać syfić sobie i przyszłym pokoleniom.

~seboc (193.28. * .1) 27.03.2017 16:22

@Andrzej

Ale energia z ogniw fotowoltanicznych nie jest darmowa. Nawet, gdy pominiesz (niemaly) koszt budowy i eksploatacji takiej baterii - nadal nie jest darmowa.
By korzystac z instalacji w sensowny sposob (on-grid), musisz za wyprodukowana przez siebie energie zaplacic akcyze.
Mozna zasilac ognowami instalacje autonomiczna (off grid) i energii do sieci nie przekazywac. Ale wowczas mowic mozna jedynie o oswietleniu szkoly za dnia lub budowa instalacji z akumulatorami (ktore tanie nie sa a trwalosc to najwyzej kilka lat).

Bogatsze od Polski kraje nie maja dylematow, bo prawo tam wspiera inicjatywy OZE. Warto zmienic prawo, potem inicjatywy realizowac, a nie budowac instalacje dla samej budowy.

~. (84.234. * .73) 27.03.2017 16:08

Pomysł świetny.
Pytanie tylko po co komu ciepła woda w toaletach.

~Andrzej - Audytor (10.1. * .162) 27.03.2017 15:24

Jak tak dalej pójdzie to w 2021 roku cena emisji tony CO2 wyniesie dla przemysłu ok 30 euro. Przez to polski przemysł hutniczy stanie się niekonkurencyjny wobec krajów z poza UE. Wejście w życie dyrektywy dotyczącej zmian w EU ETS może doprowadzić do upadku zakładów koksowniczych i stalowych które są głównym odbiorcą jastrzębskiego węgla. ArcelorMittal Poland już wstrzymał remont 2 wielkiego pieca w dawnej Hucie Katowice.
Może zatem zamiast, jak to u nas jest w zwyczaju po polsku kłócić się, zakasać rękawy i coś razem zrobić np biorąc dotację z UE na panele fotowoltaiczne i mieć darmową energię słoneczną. Bogatsze od nas kraje nie mają takich dylematów i wykorzystują odnawialne źródła energii.
My nawet jak nam coś dają to mamy kłopot żeby wziąć. W szkołach prąd np do oświetlenia jest potrzebny kiedy zapada zmrok i tu może być kłopot bo energię magazynujemy albo odsprzedajemy za 0,8 ceny jaką płacimy dostawcy. Czyli jesteśmy stratni ale taką mamy ustawę o odnawialnych źródłach energii.
I tu jest prawdziwy problem. Mimo to warto zrealizować takie projekty bo zyskujemy więcej niż tracimy.

~seboc (193.28. * .1) 27.03.2017 15:15

@do seboc

Podaj przyklad chocby jednej kalkulacji, ktora usazasnilaby montowanie sprzetu za kilkadziesiat (co najmniej) tysiecy by ogrzac wode w kiblu?
Ogniwo pracuje kilkanascie lat, czy ktos mysli w ogole, jak toto bedzie utylizowane?
Prawo dotyczace OZE w Polsce zmienia sie rownie czesto jak moda odziezowa.
To co napisalem, funkcjonuje np. w Niemczech, gdzie mozna sobie kupic tanszy prad z OZE. Prad z OZE nie oznacza, ze moje mieszkanie podlaczone jest do wiatraka czy ogniwa slonecznego, a oznacza, ze przedsiebiorstwo sprzedajace prad dysponuje pula produ pochadzacego z OZE.
Korzysc dla srodowiska z szeregu malych ogniw jest ujemna. Finansowo mozna wyjsc na 0, trzeba pamietac jednak, ze pieniadze z dofinansowania nie wziely sie znikad, a pochodza z podatkow, przeszly przez kilka rak, gdzie kazdy pobral prowizje, zanim trafily do dystrybutowa ogniw.

~do Kalkulator (78.8. * .69) 27.03.2017 14:54

Niestety energia wiatrowa jest jednym z najmniej opłacalnych. Są bardzo duże koszta inwestycji a zwrot jest bardzo długofalowy. Dochodzi też problem tego że przy mniejszym lub braku wiatru energia nie jest produkowana. Jastrzębie i wiatraki? Oj nie. Ale baterie słonecznej jak najbardziej. To już dawno powinno być wprowadzone na szeroką skalę.

~Do seboc (87.207. * .132) 27.03.2017 14:50

Twoje wywody biorą się z braku wiedzy. Zacznij się dokształcać a potem zabieraj głos. Ale, ty, jak każdy \"nierozgarnięty\" zabierasz głos bez wiedzy. Nawet nie masz podstawowej wiedzy. Właśnie kolega, z wielką radością pokazał mi co napisałeś. Śmieje się z ciebie już kilkanaście osób.

~Kalkulator (87.207. * .132) 27.03.2017 14:46

To jest bardzo dobry pomysł. Tak powinno być wszędzie. Również w blokach. ściany boczne ustawione w kierunku południowo-wschodnim i zachodnim mogą dać na wystarczającą ilość energii. Klatki schodowe oświetlane lampami czasowymi LED idealnie się do tego nadają. To nas może uratować przed problemem braku energii elektrycznej. Tym nas straszą energetycy. Ale, ci sami energetycy robią wszystko, żeby nie dopuścić do takich rozwiązań na większą skalę. To oni rozpowszechniają mity o szkodliwości generatorów wiatrowych. Jastrzębie ma miejsce aby takie generatory postawić bez przeszkadzania ludziom. Problem w kosztach. Ale takie rozwiązania są opłacalne. Czym więcej czasu upłynie tym wszystko będzie droższe. Jestem za postawieniem na energię odnawialną.

~Gość (195.34. * .240) 27.03.2017 13:34

Może elektrownia atomowa?

~mieszkaniec. K (46.134. * .146) 27.03.2017 12:44

seboc... Dlaczego Ty nie rządzisz?.Jesteś znawcą wszystkiego.Taka gwiazda jak Ty, nie powinna się tutaj marnować,startuj w wyborach...będę na Ciebie głosował :-D

~marek (78.8. * .69) 27.03.2017 12:10

Seboc jak tak czytam te twoje komentarze to mam wrażenie ze znasz się na dosłownie wszystkim... W perspektywie czasu się zwróci wszystko

~seboc (193.28. * .1) 27.03.2017 11:47

Przeciez to jest dramatyczna glupota!
W ten sposob wyrzadza sie jedynie wieksza szkode dla srodowiska, niz korzystanie z pradu wyprodukowanego z wegla. Uyskana ze slonca energia bedzie wykorzystana tylko w niewielkim procencie.
Kost budowy ogniw i zwiazane z tym obciazenie dla srodowiska, nigdy, ale to nigdy sie nie zrekompensuje.

Zdecydowanie lepszym pomyslem byloby zbudowanie na terenie miasta jednej niewielkiej elektrowni slonecznej i przekazanie energii do sieci elektroenergetycznej. Szkoly, czy inne jednostki moglyby kupic te tansza energie. W okresie, gdy szkola nie korzysta, energia trafialaby do kogokolwiek.

Nie wiem, kto w UM takie glupie akcje wymysla, ale najwyrazniej zamienil sie z koniem na glowe. Ew. zamiast glowy wyrosla mu kapusta.