Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni zdecydują o powstaniu postindustrialnego muzeum

Podczas nadchodzącej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w czwartek radni zdecydują, co dalej z budynkami starej łaźni po byłej kopalni „Moszczenica”. Miasto pozyskało dofinansowanie na to, aby w miejscu tym powstało nowoczesne muzeum postindustrialne.

Radni zdecydują o powstaniu postindustrialnego muzeum

Na zagospodarowanie łaźni po kopalni „Moszczenica” Jastrzębie pozyskało na ponad 2,328 mln euro (ok. 9 mln zł). W zmodernizowanej łaźni ma znaleźć swoją siedzibę Centrum Innowacji Nauki i Biznesu. Projekt zakłada wyburzenie nowej części łaźni ze względu na jej zły stan techniczny. Jednak podczas ostatniej sesji nadzwyczajnej, 23 marca, Klub PiS wystąpił z propozycją uchwały o niewyburzaniu tej części budynku. Jeśli zostanie ona przyjęta, wówczas Jastrzębie straci dofinansowanie.

Miasto straci także wiarygodność w oczach zagranicznych partnerów wraz, którymi realizujemy to zadanie, a są nimi DOV Vitkowice, Moravian-Silesian Tourism oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza. Jeśli Jastrzębie wycofa się ze wspólnego projektu, może to wiązać się z ogromnymi trudnościami w pozyskaniu środków finansowych na przyszłość, nie tylko w tej kadencji, ale także latach następnych. Wówczas łaźnia po byłej kopalni „Moszczenica” będzie popadała w ruinę.

Sesja w tej sprawie będzie wznowiona w czwartek, 30 marca. Przed posiedzeniem planowane jest spotkanie prezydenta miasta z radnymi w sprawie łażni  oraz innych pustostanów.

W budynku zmodernizowanej łaźni  będzie można zobaczyć ekspozycję maszyn wykorzystywanych w procesie wydobycia i przetwórstwa węgla, na których zastosowany zostanie mapping przestrzenny z atrakcjami dźwiękowymi i wizualnymi. Znajdą się tu również autentyczne obudowy chodników kopalnianych z atrakcjami multimedialnymi oraz pozostałe rekwizyty związane z górnictwem. Rzeczywistość zostanie połączona z elementami interaktywnymi dając zwiedzającym obraz warunków panujących podczas pracy górnika. Nowoczesne technologie przenikać się będą z industrialnym wyposażeniem i konstrukcją budynku. Ekspozycja ma być w pełni zintegrowana sensorycznie i oddziaływać na wszystkie zmysły odwiedzających.

69 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~... (176.122. * .139) 03.04.2017 21:43

seboc to człowiek oderwany w młodości od pługa.Nie miejcie mu tego za złe że ma takie ograniczone horyzonty myślowe.Na oczy nie widział muzeum.

~zdrojowiec (89.72. * .177) 01.04.2017 06:35

seboc - napisz chociaż jeden wniosek, ktory przyniesie dofinansowanie jakiejś inwestycji, a potem pisz te swoje głupoty. Ręce opadają!!!

~Jurek do seboc (78.8. * .69) 30.03.2017 13:08

seboc naprawde myslisz ze Unia dawałby pieniadze na dofinansowanie projektu jeśli ten był \"niezdefiniowany\"? Przeciez w takich wnioskach musi byc wszystko dobrze opisane... Proponuje zebys przestał pisać swoje \"mądrości\". Mowisz ze kultura sie z Jastrzebia wyniosła a to chyba dobrze ze dzięki takiemu muzeum chociaż trochę powróci nie sądzisz?

~seboc (193.28. * .1) 30.03.2017 12:05

@do seboc

Ale to nie jest inwestycja rozwojowa. To jest muzeum, w dodatku nie wiadomo czego. Planowany jest wydatek milionow na niezdefiniowany projekt.
Wiem, ze najwieksze cywilizacje rozwijaly rowniez kulture. Problem w tym, ze cywilizacja sie z Jastrzebia wyniosla - z kazdym rokiem coraz mniej zdobyczy cywilizacyjnych w miescie jest dostepnych.
W zyciu nosa poza te wioche nie wychylilej, a ktos ci powiedzial, ze jestes obywatelem Europy. Jastrzebie to nie Europa.

~do seboc (109.243. * .152) 29.03.2017 17:01

Muzeum wisienką na torcie jest być może dla zamkniętego w czterech ścianach widza TVPiS. Dla człowieka, który ma już średnio niżesz wymagania - już nie. W Katowicach wyjątkowo droga była ta symboliczna wisienka - tylko miliard. Taki niuansik. Transport publiczny należy rozwijać. Ale nie można przez to blokować innych inwestycji rozwojowych. Największe cywilizacje rozwijały się nie tylko przez infrastrukturę. Równorzędnie stawiono na kulturę. Ale chama do tego nie przekonasz. Nawet tego z kasą i stanowiskiem.

~seboc (193.28. * .1) 29.03.2017 16:34

@do malkontentow

\"żyję w europejskim regionie rozciągniętym od Rybnika po Ostrawę\"

Po rejonie mozesz poruszac sie rowerem. Bo \"europejski region\" transport publiczny ma afrykanski.

Porownanie do Katowic nietrafione, bo to miasto wojewodzkie, centrum przemyslowe i biznesowe. Muzea to wisienka na torcie, bo miasto samo w sobie funkcjonuje. Jastrzebie natomiast ma zagrozona podstawe bytu.
W Katowicach zarobki nalezy do najwyzszych w Kraju, w Jastrzebiu pracownik niegorniczy zyje w nedzy - patrz artykul sprzed kilku dni.

W Niemczech nikt nie dojezdza 100km autostradami, bo szybciej i taniej jest pociagiem a na autostradzie w godzinach szczytu stoi sie zwykle w korku (np. autostradowa obwodnica Monachium A99, A8 w kierunku Salzburga). Pociag natomiast 30km odcinek pokonuje w 13 minut a a ICE lub RailJet - jeszcze szybciej. Niemcy nie sa mistrzem swiata w transporcie publicznym, zobacz jak zorganizowal to np. Singapur.

~Jurek J. (78.8. * .69) 29.03.2017 16:27

\"do malkontentów\", trafiłeś w samo sedno!

~do malkontentów (109.243. * .152) 29.03.2017 16:12

1. Zobaczcie na przykład Katowic. Tam za 1 000 000 000 000 zł (miliard!!!) wybudowano na terenie pokopalnianym trzy budynki o charakterze czysto kulturalnym - muzeum, sala koncertowa i centrum konferencyjne. Dziś Katowice spijają piankę z tej inwestycji. Nie dość, że odmieniła charakter tego \"strasznego\" miasta, to pozwoliła ludziom obcować z wyższymi wartościami. W Jastrzębiu płaczecie nad inwestycją (w dodatku sfinansowaną ze środków zewnętrznych) i lamentujecie, że jest niepotrzebna. Lepsze są fabryki.
2. Co do fabryk. Ludzie kochani! Nie żyjecie już w XIX wieku. Nie jesteście chłopami pańszczyźnianymi przywiązanymi do ziemi. Dziś przez mobilność żyję nie w mieście, ale w regionie. A nawet na kontynencie. W Żorach powstają fabryki. Cieszcie się. To przecież 15 min samochodem. Możecie tam pracować. W Niemczech ludzie dojeżdżają autostradami codziennie czasem 100 km do pracy. Zaścianek skazany na porażkę powie, że żyje w bloku na Wielkopolskiej. Bo jego świat się do tego ogranicza. Człowiek o szerokich horyzontach odpowie mu - żyję w europejskim regionie rozciągniętym od Rybnika po Ostrawę. Zaścianku! Naucz się myśleć szerzej!

~onn (109.243. * .152) 29.03.2017 15:52

KASZA, MATUSIAK, SŁAWIK, SZEREDA i reszta tej bandy nieuków już z JANECKIM rządzili. Teraz tylko będą podkładać świnie HETMAN, żeby jej nic nie wyszło!

~wyborca (83.30. * .82) 29.03.2017 15:11

Czyżby miejsca pracy dla swojaków?
Widać w u.m. pracują wybitni ekonomiści?

~seboc (193.28. * .1) 29.03.2017 13:55

Za pieniadze unijne przeznaczone na innowacje zbudujemy sobie zabytek - taki jest miejski pomyslunek.

~Gość (188.146. * .38) 29.03.2017 12:34

Muzea mają sens, ale w dużych miastach. Kogo obchodzi jakieś jastrzębie ? Tutaj trzeba pracy , zakładów, fabryk. Patrz Żory .

~Maniek (78.8. * .69) 29.03.2017 08:09

A później do parku i do inhalatorium... Sorry ale głupie myślenie. Gdyby tak myśleć to nic w mieście by nie było oprócz sklepów, zakładów pracy i bloków. W mieście się przede wszystkim żyje i jakieś atrakcje, udogodnienia (rowery miejskie) są jak najbardziej potrzebne. Równie dobrze można powiedzieć że po co mamy park mieć, tam się tylko chodzi i tyle. Można by go rozwalić i zbudować jakąś fabryke. Ogarnijcie się. W końcu jest szansa żeby powstało coś w Jastrzębiu ciekawego to marudzicie.

~Gość (195.34. * .240) 29.03.2017 08:00

Mecenas, zapomniałeś, że do funduszy z UE musimy dołożyć własne. Uważasz, że skoro możemy dostać kasę, to należy realizować każdy, nawet najgłupszy pomysł? Będą nas odwiedzali goście, nie tylko z kraju? I co, zwiedzą muzeum w godzinę, a później w autokar i do cywilizacji, bo miasto nic innego nie oferuje?

~mecenas (89.72. * .177) 29.03.2017 07:04

Ludzie! Dostaliśmy na ten cel pieniądze!!! Mamy je zwrócić i nic nie robić? Kończy sie moja wiara w to, że ludzie w naszym mieście chcą coś zmienić. W Czechach widocznie więcej kumają, bo już takie muzeum powstało i odwiedzają je ludzie nie tylko z kraju. Wstyd!!!

~Dramat (185.30. * .165) 29.03.2017 02:35

Po co to komu? Najpierw miejsca pracy dla normalnych mieszkańców miasta! A nie Centrum Pro coś tam i w biurze tam znajdzie zatrudnienie 20 osób powiązanych z urzędem miasta!

~Gość (195.34. * .240) 28.03.2017 21:18

Całe miasto to muzeum.

~do wyborca (89.73. * .132) 28.03.2017 20:56

Zobaczysz darmowa jak swinia niebo

~wyborca (83.30. * .117) 28.03.2017 20:08

Co Z DARMOWĄ komunikacją dla pasażera?

~Mariola (89.76. * .50) 28.03.2017 20:05

Jedna łaźnia będzie wyburzona bo jest w złym stanie a drugą będzie odremontowana

~Gość (217.99. * .219) 28.03.2017 19:36

Ciekawe ,czym przyjadą turyści zwiedzać te wszystkie muzea?Drabasami-złomami?Bo np.Czesi rozwinęli turystykę kolejową i jest na wysokim poziomie.Poza tym-żeby dostać kasę,trzeba coś zburzyć?Zastanawiające.

~obserwator (89.72. * .177) 28.03.2017 17:49

Ręce opadają jakie mamy społeczeństwo. Wystarczy im naprawiony chodnik i piwo po szychcie.

~mieszkaniec byly (89.73. * .132) 28.03.2017 17:39

Nikt nie da ci tyle ile obieca hrabina z PO

~Kuba (89.71. * .39) 28.03.2017 17:15

Całe to miasto to postindustrialne muzeum.

~do seboc (83.26. * .69) 28.03.2017 16:31

Skoro muzeum ma powstać dopiero kiedy już wszystko będzie (wisienka na torcie) to może zlikwidujemy MOK oraz Mosir, przestaniem dotować sport i kulturę, a wszystkie środki przekażemy na ulice i chodniki? Po co nam kultura skoro chodniki są dziurawe. W ten sposób i z takimi ludźmi jak Ty Jastrzębie zawsze będzie zaściankiem.

~ziemniak (78.8. * .69) 28.03.2017 16:26

Tyle że Klaster Innowacji to inicjatywa prywatna a nie inicjatywa miasta. To tez nie ma co porównywac bo to ze przedsiębiorcy się nie potrafią dogadać to co tu miasto winić.

~seboc (193.28. * .1) 28.03.2017 15:57

Przypomniala mi sie inicjatywa sprzed dwoch lat.
Jastrzebski Klaster Innowacji.
Powolano to cudo, odtrabiono sukces, sfotografowano sie i... porzucono.
Z tego co pamietam ow pomysl na lamach tego forum tez mial gorliwych obroncow. Gdzie te wasze innowacje?

Prosze Pani Hetman, Pani da spokoj z tymi muzeami.

~wyborca (83.30. * .117) 28.03.2017 15:34

Niech sobie radni i zarząd miasta za własne środki
budują muzea a nie za pieniądze mieszkańców!!!

~seboc (193.28. * .1) 28.03.2017 15:33

@do seboc

Nic nie rozumiesz. W muzeum nie ma nic zlego. Tylko:
1. Caly ten projekt \"postindustrialne dziedzictwo\" wymyslony jest na sile. To okreslenie nie oznacza w przypadku Jastrzebia zupelnie niczego. Cale muzeum ma powstac w nowym budynku. Laznia, ani zadna czesc kopalni nigdy tak nie wygladala. To byl szpetny budynek, gdzie po szychcie gornicy myli sobie tylki. Zadne sceny z \"Ziemii obiecanej\" sie tu nie rozgrywaly. Rewolucja przemyslowa Jastrzebie ominela.
Nie ma zadnego zbioru eksponatow, wszystko dobiero sie zbuduje.
2. Miasto ma naprawde wiele potrzeb. Muzea powinny byc jakby wisienka na torcie funkcjonujacego miasta. Jastrzebie chce zyc z samej wisienki.

I gdzie ta infrastruktura? Nie ma kolei, drogi dziurawe - miasto podstawowowych remontow nie jest w stanie wykonac, nie ma nawet gdzie zaparkowac. Gdzie sprawny transport publiczny? Gdzie szkoly uczace nowoczesnych zawodow, gdzie uczelnie? Oba nieszkolne baseny kryte zburzono.
Czemu nie mozna zbudowac czegos dla mieszkancow? Czemu nie powstanie nic, co zacheciloby ludzi do pozostania w miescie? W ostatnich latach stad wyjechalo kilkanascie tysiecy osob.
Ludzie, mamy XXI w. Swiat naprawde posunal sie do przodu. Jastrzebie posunelo sie do tylu.
Mozna tak pytac, czemu, czemu. Wystarczy zerknac do budzetu, a tam kwota 1,3 miliona na \"turystyke\". Trzy i pol tysiaca zlotych dziennie miasto wydaje na projekty turystyczne. Normalnie nie da sie wydac tyle pieniedzy na cos, czego nie widac, ale tu normalnie nie jest. Jedyna szansa to przegonic caly UM i rade kijami. Nie ma innej nadziei.

~do seboc (wczesniej do Ryl) (78.8. * .69) 28.03.2017 14:47

Poniekąd masz rację ale... miasto przecież inwestuje w infrastrukturę a zakładu pracy nie wybuduje. Zbroi tereny inwestycyjne i łączy mniejsze tereny w całość. Sporne tereny z JSW też zostają już \"ogarnięte\". Inwestorzy zaczynają się zgłaszać. Żaden duży inwestor się tu raczej nie pojawi ale niech powstanie kilkanascie mniejszych i będzie dobrze. Ostatnio wprowadziło się do strefy ekonomicznej pięciu inwestorów i dwóch jest zainteresowanych z tego co wiem.
Co złego w muzeum? Mówisz że nie wiąże się z nim żadna historia. Jak to nie, przecież muzeum ma być powiazane z górnictwem czyli tym co w naszym mieście właściwie najważniejsze. I do muzeum będzie się mieścić w budynku należącym kiedyś do kopalni. Wszystko składa się w jedną całość.
A co do innych budynków. Niedawno był tu artykuł o pustostanach i o tym co się w nich planuje zrobić. Więc coś się w tej chwili dzieje. O X lat za późno ale tyle dobrze.

~seboc (193.28. * .1) 28.03.2017 14:09

@do seboc

Ale nie ma zakladow ani istniejacych, ani w perspektywie. Miasto przez lat 27 zrobilo z tym nie mniej, nie wiecej, dokladnie nic. Afrykanizacja postepuje i nabiera tempa. Zamiast infrastruktury, miasto chce wybudowac muzeum. Przeciez to jest chore.
Istnieje caly szereg zaniedbanych pieknych budynkow. Po co restaurowac jakies stare pierdactwo za miliony? Ten budynek nie jest ani oryginalny, ani nie wiaze sie z nim zadna historia. Caly wielki przemysl w miescie powstal z politycznej decyzji, polityczne decyzje przemysl stad zmiataja. Miasto potrzebuje na nowo zdefiniowac podstawy swojego funkcjonowania.
Jakos cala Polska, poza kilkoma wiekszymi miastami, zadnej perspektywy nie nabrala.
Przytoczylem przyklad Gliwic. Fabryk w strefie nie budowalo miasto, ale miasto stworzylo warunki.
A Jastrzebie chce muzeum nieczynnej kopalni. Proponuje do absurdalnego kompletu dopisac muzeum nieczynnej linii kolejowej i niejadacego autobusu.
Ciekawe, czy za 20 lat urzad gminy (bo nie bedzie juz miasta) bedzie w stanie utrzymac jakiekolwiek muzeum.

~do seboc (wczesniej do Ryl) (78.8. * .69) 28.03.2017 13:39

Inna bajka bo mówimy że miasto nie ma nic do gadanie w sprawie JSW. To że stworzono jakąś spółkę gdzie zatrudniano kogoś nie wiadomo po co to nie ma nic do tego. Miasto przeciez nie ma prawa głosu w JSW - o to mi chodziło.

\"Zakłady usługowe funkcjonują jak ludzie mają pieniądze\" - jasna sprawa. Ale kto powiedział że w naszym mieści muszą być zakłady które oferują usługi tylko dla jastrzębian czy tylko dla górnictwa. Przecież można działać na cały kraj a nawet świat. Przecież przez internet można sprzedawac wszystko teraz i to na cały kraj. Kwestia nabrania perspektywy.

~seboc (193.28. * .1) 28.03.2017 13:12

Jaka inna bajka? JSAG powolano dla zagospodarowania terenow po Moszczenicy i stworzenia miejs pracy. Stworzono miejsce pracy dla prezesa i sprzataczek.
Ta imitacja muzeum to zwykly walek, ale za miliony.
\"Jakies zaklady\" - zaklady uslugowe funkcjonuja jak ludzie maja pieniadze. Produkcja jest potrzebna - wywoz wartosci dodanej, przywoz pieniadza.

~do Ryl (78.8. * .69) 28.03.2017 12:52

No widzisz i to jest ta różnica... Dlaczego mają jechać do Guido skoro mogą do nas przyjechać? Fakt że na dół nie zjadą ale z tego co wiem mają być imitacje ścian w tym muzeum. Najpierw ludzie narzekają że nic w Jastrzebiu nie ma ciekawe ale jak już się coś chce robić to jest że \"można jechać do Guido\" albo \"Można jechać do Ostravy\". Takim podejściem to nic w Jastrzębiu nie będzie. Ja jestem bezpartyjny bo patrzę w przyszłość bez politykowania.
Co będzie jak JSW upadnie? Nie martw się jakoś przeżyjemy. JSW zatrudnia tylko ok 4000 jastrzębian więc bez przesady że miasto upadnie. Skoro górnicy często myslą że są najlepsi i im się nalezy to niech zadbają o swoją przyszłośc i pootwierają własne firmy. To często ludzie po technikach to niech założą jakieś zakłady - chociazby stolarstwo, mechanika. Kto powiedział że trzeba u kogoś pracować skoro można samemu coś zrobić. To jest wlasnie to - niektórzy mysla że im się wszystko nalezy a drudzy działają.

seboc JSAG to inna bajka, ja mówię o JSW. Poza tym JSAG już nie ma.

~Janek (84.234. * .174) 28.03.2017 12:50

Radni już dawno wiedzą jak zadecydować a mam na myśli Panów z PiSu i Wsólnotę razem z lewakami czyli zrobić na złość pani Hetman .

~adam57sohrau (31.174. * .115) 28.03.2017 12:21

Powinno byc muzeum.Trzeba korzystac z unijnych dotacji,bo kiedys to sie skonczy.

~zzz (78.8. * .69) 28.03.2017 12:18

Wkładamy chyba 2 mln zł a dostajemy 9 mln zł. Co? Źle? W prawie ponad 400 mln zł budżecie miasta znajdą się te 2 mln , nie martw się...

~seboc (193.28. * .1) 28.03.2017 12:15

\"Miasto nie moze się wtrącać do JSW bo to jest spółka giełdowa skarbu państwa!\"

To bardzo ciekawe, co piszesz, bo JSAG to byl wspolny przekret miasta i JSW.

~martaa (78.8. * .69) 28.03.2017 12:12

Tych komentarzy sie nie da czyta. Nic sie nie robi - źle. Coś sie robi - źle. Nie dziwie sie że nasze miasto jest tak postrzegane skoro tu się tylko narzeka. Mamy tylko mieć ładne drogi i chodniki? Ludzie! Przecież o to chodzi zeby tu cos ciekawego było!

~Ryl (94.254. * .54) 28.03.2017 12:05

Słuchaj Panie, każdy który chce zobaczyć kopalnie pojedzie do Guido bo tam to przynajmniej zobaczy kopalnie na dole! To raz ! Powiedz mi jak takiś wszechstronny jeżeli chodzi o samorządy co sie stanie jak upadnie JSW? Pójdziesz do Niemca robić ? Opowiadasz głupoty, widać ze kochasz panią prezydent i jej ustrój, spoko każdy ma tu swoje zdanie, ale bądźmy bezpartyjni i patrzmy przyszłości swoich dzieci a nie dzieci Jastrzebskich oligarchów bo jest ich w mieście kilku !!! Koniec dyskusji z mojej strony !!!!