Dom Solidarności na Kaszubską. Co dalej z łaźnią?

Podczas czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta radni zdecydowali, że Dom Porozumienia Jastrzębskiego i Solidarności ma znajdować się na ulicy Kaszubskiej. Radni zastanawiają się dalej, co z łaźnią po byłej kopalni „Moszczenica” i nie podjęli decyzji w tej sprawie. 

Dom Solidarności na Kaszubską. Co dalej z łaźnią?

Podczas wczorajszej sesji radni zdecydowali, że Dom Solidarności, a dokładni Dom Porozumienia Jastrzębskiego i Solidarności ma znajdować się przy ulicy Kaszubskiej. Tym samym zrezygnowano z lokalizacji w Zdroju, proponowanej przez prezydent miasta, na którą istniała możliwość pozyskania dofinansowania zewnętrznego. Ta decyzja radnych zamyka możliwość ubiegania się na chwilę obecną o takie dofinansowanie.

- Ta uchwała jest niezgodna z prawem, ponieważ wkracza w kompetencję prezydenta miasta. Liczę na to, że nadzór prawny wojewody śląskiego przeanalizuje tą uchwałę. A nawet, jeśli ona wejdzie w życie, to Jastrzębie bardzo dużo na tym straci - mówiła po sesji prezydent Anna Hetman. 

Drugą sprawą, nad którą debatowali radni była łaźnia po nieczynnej kopalni „Moszczenica”. Radni wnieśli pod obrady projekt  uchwały, który zobowiązywał prezydent do modernizacji tego obiektu w oparciu o dwa istniejące budynki tzw. starą i nową łaźnię. Na zagospodarowanie łaźni po kopalni „Moszczenica” miasto pozyskało ponad 2,328 mln euro (ok. 9 mln zł) dofinansowania. Projekt zakłada wyburzenie nowej części łaźni ze względu na jej zły stan techniczny. Jeśli radni zdecydują o pozostawieniu tej części budynku, to wówczas Jastrzębie straci te pieniądze, co będzie oznaczało dalsze popadanie łaźni w ruinę. Podczas czwartkowej sesji wycofano uchwałę w tej sprawie z porządku obrad, ponieważ radni, a dokładnie klub PiS (wnioskodawcy uchwały), nie mogli zdecydować się jaką decyzję podjąć.

W nieczynnej łaźni ma powstać postindustrialne muzeum.  W budynku zmodernizowanej łaźni będzie można zobaczyć ekspozycję maszyn wykorzystywanych w procesie wydobycia i przetwórstwa węgla, na których zastosowany zostanie mapping przestrzenny z atrakcjami dźwiękowymi i wizualnymi. Znajdą się tu również autentyczne obudowy chodników kopalnianych z atrakcjami multimedialnymi oraz pozostałe rekwizyty związane z górnictwem. Rzeczywistość zostanie połączona z elementami interaktywnymi dając zwiedzającym obraz warunków panujących podczas pracy górnika. Nowoczesne technologie przenikać się będą z industrialnym wyposażeniem i konstrukcją budynku. Ekspozycja ma być w pełni zintegrowana sensorycznie i oddziaływać na wszystkie zmysły odwiedzających. Obiekt ma stać się jedną z większych atrakcji pogranicza polsko-czeskiego. 

37 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gość (89.73. * .191) 03.04.2017 11:13

Taczki olowimy i jedziemy pod RAdę Miasta!

~zdrojowiec (89.72. * .177) 01.04.2017 16:47

Nigdy już nie możemy dopuścić do władzy pisowców. Trzeba to ludziom uświadamiać. Oni niszczą nasze miasto!!! U nich liczy się tylko polityka i układy. Zobaczcie, jak są podzielone funkcje w radzie. Tylko pisowcy i im posłuszni mają funkcje. Mierni, ale wierni. Niektórzy jeszcze głosu nigdy nie wydali ale są maszynką do głosowania. Tragedia - ta kadencja!!!

~sportowiec (176.122. * .139) 01.04.2017 16:12

Mam pomysł dla pana Szeredy - projekt z ul.Kaszubskiej zimą można wykorzystać na stok narciarski.

~Górnik (188.146. * .170) 01.04.2017 14:39

Jedni potrafią budować a drudzy niszczyć. Nie udało im się z prezydentem M.J. Do dziś nie mogą pogodzić z klęską. Jeśli im się nie udało rozbudować Jastrzębia to na pewno nie pozwolą Hetman. Nie pozwolą na to i basta! A mieszkańcy? Radni PiS wcale nie liczą się z Ich zdaniem. A zresztą muszą działać zgodnie z warszawskimi szefami. Pycha kroczy przed upadkiem, jakoś tak to było

~Gość (89.73. * .191) 01.04.2017 07:29

Pisowce - hamulcowce - pustostanowce rozliczymy was!

~mieszkaniec (89.73. * .7) 01.04.2017 04:56

Wszystkiemu winna jest zazdrość. Ktoś potrafi sięgnąć po środki zewnętrzne, ktoś ma ciekawe pomysły. Ktoś inny mówi, o nie, nigdy w życiu! Nie będzie jakaś baba robić dobrej roboty. To przecież my mamy większość w radzie i my będziemy dyktować jej warunki. Poziom dyskusji państwa radnych i udawadnianie swoich racji jest żenujące. Podejmowanie uchwał, które są uchylane przez nadzór wojewody świadczy o kompetencjach i możliwościach. Załatwianie swoich spraw bez cienia pokory pokazuje kto jest dla nich ważny. My mieszkańcy, absolutnie nie. Wizja zniszczenia prezydenta i utrudniania jakichkolwiek działań to cel do którego zmierzają.

~viktor (193.239. * .161) 31.03.2017 23:54

Pisałem już kilka razy ,że PiS to grabarze miasta . Nigdy nie zgodza się by coś w mieście powstało. Liczy sie tylko interes partyjny ale wierzę w to,że się przejadą.

~zdrojowiec (89.72. * .177) 31.03.2017 19:45

Szereda myśli że jest alfą i omegą. Bierze się za wszystko a nic dobrze nie zrobi. Żenada z tą prezentacją. Tu widać poziom tych panów.

~mecenas (89.72. * .177) 31.03.2017 19:44

Pisowcy na sesji proponowali niby alternatywę Domu Solidarności. Ale to tak, jakby porównać mercedesa do malucha. Szereda się wygłupił. Marna prezentacja! Także i marna alternatywa. Nie ma zgody na takie coś. Mamy nadzieję, ze wojewoda to zakwestionuje tak, jak wiele ich poprzednich bubli.

~hanys (89.73. * .132) 31.03.2017 17:40

To kiedy mogę się ze stara wykumpac?

~erwin (89.66. * .159) 31.03.2017 16:28

A ja mam w dupie całą Solidarność i co mi zrobicie hehe.

~seboc (193.28. * .1) 31.03.2017 15:59

@mieszkaniec

Nie jestem Szereda. Co ci dzieci przeszkadzaja? Paranoje masz?
W UM przyjmowano niedawno delegacje uczniow z Malezji. Malezyjskie muzulmanskie o odmiennym kolorze skory (Malezja to etniczna mieszanka) dzieci nikogo w Jastrzebiu nie pogryzly.

~czterdziestolatek (89.72. * .52) 31.03.2017 15:20

dom solidarności ,chyba dom złodziei. Kasa wyrzucona w błoto zero pożytku dla mieszkańców J-bia .

~mieszkaniec (176.122. * .139) 31.03.2017 15:08

Seboc to chyba Szereda .PiS w jastrzębiu prowadzi do wymarcia tego miasta.Nie zgadzając się na rozsądne i mało kosztowe rozwiązania
wprowadza chaos.W swoim wystąpieniu i prezentacji p. radny Szereda pokazał wizualizację projektu,na jednej z fotek kolorowych były dzieci o ciemnym kolorze skóry.Czyżby PiS chciał w budynku na Kaszubskiej przyjąć uchodżców . Jak wiemy są naciski z UE aby Polska przyjęła pewną ilość tych biednych ludzi,może Jastrzębscy działacze PiSu nie informując społeczności Jastrzębskiej poprosili Panią Premier i swojego prezesa o ulokowanie uchodżców w Jastrzębiu.Jak mówią nigdy nie mów nigdy!!!

~seboc (193.28. * .1) 31.03.2017 14:49

@do seboc

I co z tego, ze GCK nie byl w rekach miasta? Byl obiektem uzytecznosci publicznej, znajdowal sie w eksponowanej miejskiej lokalizacji, sluzyl temu, czemu po czesci ma sluzyc DS.
Trendy w architekturze sie zmieniaja, ale cos porzadne porzadne pozostaje. Tandeta szybko zaczyna kluc w oczy.
Miasto niech wyremontuje jedna remontowana ulice, bo nie moga tego skonczyc. Niech wezmie sie za ruiny. Wstyd gosci do Jastrzebia zapraszac. Wyglada jak po wojnie albo klesce zywiolowej.

~do seboc (78.8. * .69) 31.03.2017 14:28

1. To jest tylko kawałek parku, bez przesady że zohydzi park...
2. W czasie powstawania miasta nikt niestety nie myślał o estetyce. Nie wiem co masz do budynku UM i szkoły muzycznej. Są okej przecież. Poza tym to było dawno, teraz trendy w architekturze są inne - dużo bardziej przyjazne otoczeniu i wkomponowane w nie.
3. Podaj mi przykład budynku należącego do miasta który się przekształcił na biedronkę czy jakiś inny sklep. Nie kojarzę. GCK akurat jest złym przykładem bo nie był w rękach miasta (chociaż miasto mogło go wykupić ale nikt wtedy nie pomyślał o tym).

~seboc (193.28. * .1) 31.03.2017 13:53

@do seboc

1. Mapa pokazuje lokalizacje tuz przy Domu Zdrojowym.
2. Miasto jest architektonicznie paskudne i niespojne. Ktos wybral jak ma wygladac UM np., ktos zaakceptowal przebudowe skoly muzycznej. Istnieje niebezpieczenstwo, ze owi najlepsi architekci zbuduja podobne goralsko-neobarokowe dziwo.
3. Biedronka to cykl zycia obiektow publicznych w miescie. Patrz GCK np. I to tylko jesli maja szczescie, bo wiekszosc popada w ruine.

~mecenas (89.72. * .177) 31.03.2017 13:16

Widziałem sesję i jestem pewny tak jak wielu moich znajomych, ze pisowcy robią wszystko, aby p. Prezydent nic się nie udało nawet za cenę zastoju naszego miasta. To ludzie pełni nienawisci i uparci jak beton. Ale nie maja szans na nastepną kadencję, bo ludzie widzą ich destrukcyjne działanie. Pani prezydent dopiero w nastepnej kadencji ruszy, jak ich już nie bedzie. Jestem pewien!!!

~do seboc (78.8. * .69) 31.03.2017 13:14

Jakie zapaskudzenie parku? Przecież \"dom\" nie miał powstać w parku ale obok parku przy budynku Witczaka. A dwa że o \"ładność\" obiektu mieli zadbać najlepsi architekci i projektanci. Wlasnie po to jest ten konkurs zeby wkomponować \"dom\" w teren anie żeby stawiać jakiegoś kloca betonowego...
Jaka Biedronka, jaki lumpeks? Ty wiesz co piszesz w ogóle?

~seboc (193.28. * .1) 31.03.2017 10:40

@do seboc

Nie bylby. Pomysl zakladal zapaskudzenie jakas pstrokacizna zabytkowego parku.
Ten zostanie i tak zabetonowany, bo niby, ze straz pozarna musi do obiektow dojechac.
Park nie potrzebuje towarzystwa biedronki czy lumpeksu.

~plugawy anonim (89.73. * .132) 31.03.2017 10:33

Dziady zalatac dziur na Mazowieckiej nie umia wiec cudow nie oczekujcie to miasto niszczy walka polityczna każdy chce być opozycja totalna a mieszkancy cierpia wiec nie dziwi mnie ze miasto się wyludnia TOTALNA KOMPROMITACJA WLADZ

~do seboc (78.8. * .69) 31.03.2017 10:23

Jasne ze miasto mogłoby być wygodnym i fajnym miejsce do życia. Ale wlasnie takie chociaż by dom solidarnosci czy muzeum byloby jednym z \"fajnych\" elementów, które by uatrakcyjniły Jastrzębie dla mieszkańców i przyjezdnych. Ja tam domu solidarnosci nie potrzebuję ale są inni którzy skorzystają z niego. Moim zdaniem radni mają klapki na oczach... Nie mówiąc już ze robią wszystko zeby tylko pokrzyzować plany prezydent. Ciekawe czy na kolejnej sesji będą chcieli przeznaczyć działkę w Zdroju dla Hadexu. Zobaczymy...

~seboc (193.28. * .1) 31.03.2017 10:04

Ta cala dyskusja nad domem tego czy tamtego to jest czysta zenada.
Z miasta znikaja kolejne zdobycze cywilizacji, a ci jakies domy nowej swieckiej tradycji chca budowac.
To miasto nie ma dorobku kultury materialnej. Chocbyscie nie wiem ile polamanych kilofow zwiezli i nie wiadomo ile ajpadow z animacjami podlaczyli i ubudowali wszystko chodnikowymi obudowami w blasku LED-owych kolorowych swiatel, miec takiego nie bedzie.
Miasto moze byc jednak wygodnym miejsce do zycia. Jest pieknie polozone.
Mogloby, ale nie jest i zdycha. Zdycha przez wieloletnia glupote, malostkowosc i brak wyobrazni wladz i radnych wszystkich opcji.

O smierci Solidarnosci swiadczy dzisiejszy strajk nauczycieli, znaczy strajku brak.

~Wasabi (46.18. * .1) 31.03.2017 09:44

Z artykułu jasno wynika, że członkowie \"dobrej zmiany\" robią wszystko, aby Pani Prezydent nie miała żadnych zasług dla naszego miasta. W przypadku Domu Solidarności i Łaźni Moszczenickiej wynika jasno, że otrzymamy na ten cel dotację ale tylko jak spełnimy pewne warunki. Pisowcy tego nie rozumieją i blokując te inwestycje powodują, że nie będziemy mieli nic, a jak już coś zbudujemy to bez wsparcia finansowego.
To jest jawne działanie na szkodę miasta i naszych mieszkańców.
To jest także plan na przyszłe wybory samorządowe które pokażą, że nasza głowa miasta niczym się nie wykazała i dojdzie do zmiany prezydenta. Plan PiS jednak nie wypali ponieważ mieszkańcy Jastrzębia są już o dużo bardziej doświadczeni i przy urnach wyborczych pokażą nieudacznikom czerwoną kartkę, a bliźniacy wraz ze swoją świtą będą szukać miejsca ale na księżycu.

~Anty-pis (84.234. * .224) 31.03.2017 09:44

Chyba cofamy się w rozwoju, za sprawą Pis-u.

~mieszkankaKaszubskiej (5.172. * .81) 31.03.2017 09:35

Protestuję ! Na CH... mi ten dom ? Komu qw...?? Po co?? Na co?? DEBILIZM ! DEBILIZM ! DEBILIZM !!! WYprowadzam się z tego ciemnogordu

~Pytajnik (78.8. * .69) 31.03.2017 09:29

A ja się pytam dlaczego radni PiS głosując za Kaszubska sami sobie strzelili w stopę i zakopali swój własny pomysł jakim jest utworzeni rynku w Zdroju? Dla niedowiarków - program PiS z 2014 roku: http://bit.ly/2npzEYP

Jest rynek w Zdroju? Jak byk. To dlaczego radni głosowali przeciwko Domowi Solidarności którego elementem miał być rynek?

~Zbych (78.8. * .69) 31.03.2017 09:27

Mnie dom solidarnosci obchodzi tyle co nic ale dlaczego skoro jest okazja wybudowania przy okazji rynku i innych rzeczy to trzeba do blokowac? Miasto stoi w miejscu przez takie głupie decyzje. Zaloze sie że gdyby rządził prezydent z PiS to radni popisaliby sie obiema rękami pod takim pomysłem.

~seboc (193.28. * .1) 31.03.2017 09:17

@putin

Co ci dzieci przeszkadzaja? Paranoiku jeden.

~U. (176.122. * .139) 31.03.2017 09:11

No i tak chory upór pokonał zdrowy rozsądek tylko szkoda że miasto na tym traci.
Pieniądze z UE przepadną - łaźnia i Kaszubska się rozpadnie , a PISowscy radni będą mówić i omawiać!!!!

~......>>>>>> (83.5. * .87) 31.03.2017 09:03

zachowanie pisowców jest zdumiewające.Dlaczego oni szkodzą naszej przyszłości miasta.Ludzie coś trzeba z tymi hamulcowymi zrobić.To są ludzie bez wyobrażni.

~marszand (85.14. * .18) 31.03.2017 09:02

Ma być w pełni zintegrowana sensorycznie i oddziaływać na wszystkie zmysły odwiedzających będzie małe , ale ostro bijące po oczach i kieszeni.

~Gość (83.30. * .91) 31.03.2017 08:55

Jak widać PIS blokuje każdą inwestycję,nawet takie na które już są pieniądze z zewnątrz.

~ja p.... (78.8. * .69) 31.03.2017 08:33

Jak zablokujecie kolejną inwestycja dobrą dla miasta czyli łaźnie w moszczenicy to wyjdziemy na ulice! Swoje chore ambicje dokopania prezydent schowajcie sobie do kieszeni! Ludzie was rozlicza w nastepnych wyborach!

~putin (195.66. * .75) 31.03.2017 08:31

PiS w jastrzębiu prowadzi do wymarcia tego miasta.Nie zgadzając się na rozsądne i mało kosztowe rozwiązania
wprowadza chaos.W swoim wystąpieniu i prezentacji p. radny Szereda pokazał wizualizację projektu,na jednej z fotek kolorowych były dzieci o ciemnym kolorze skóry.Czyżby PiS chciał w budynku na Kaszubskiej przyjąć uchodżców . Jak wiemy są naciski z UE aby Polska przyjęła pewną ilość tych biednych ludzi,może Jastrzębscy działacze PiSu nie informując społeczności Jastrzębskiej poprosili Panią Premier i swojego prezesa o ulokowanie uchodżców w Jastrzębiu.Jak mówią nigdy nie mów nigdy!!!

~seboc (193.28. * .1) 31.03.2017 08:28

Dom sie wali a gospodarz remontuje sracz w obejsciu.
Radni tego obsranego przez kury siola mysla, ze sa metropolia.

~obsługant (85.14. * .18) 31.03.2017 08:27

W muzeum będzie można zobaczyć przenośnik PTG ,Skat, Nowomag ,Rybnik łopatę sercówę i złamany kilof, co wzbudzi duże zainteresowanie miejscowej młodzieży.