Uczniowie mogą zaprogramować robota
Czy można zaprogramować samodzielnie robota? Na wesoło uczyć się języka angielskiego lub za pomocą specjalnych klocków poznawać elektronikę i elektrotechnikę? Brzmi nieco fantastycznie, ale to wszystko możliwe jest we współczesnej szkole, o ile tylko będzie czerpać z najnowszych zdobyczy nauki.
O tych nowoczesnych aspektach edukacyjnych rozmawiali uczestnicy Subregionalnej Konferencji Kadr Oświaty, która odbyła się w czwartek Jastrzębiu. Co ważne nie były to tylko dyskusje, ale można było, uczestnicząc w warsztatach, sprawdzić w praktyce zastosowanie ciekawych propozycji edukacyjnych. Zajęcia dotyczyły mi.n. komunikacji dzieci z osobami niesłyszącymi czy wykorzystania nowoczesnej technologii do nauki programowania robotów i elektrotechniki.
Zaproponowano również udział w warsztatach nauki języka angielskiego na wesoło i zajęciach z wykorzystaniem gliny, jako sposób na rozwijanie zdolności motorycznych uczniów. A więc przypomniano ideę, że nauka może czy nawet powinna odbywać się przez zabawę.
Konferencja dotykała wielu obszarów działalności szkół, od formalno-prawnego po praktyczny. Jej tematyka była bardzo różnorodna, czasami mogła wydać się nawet skomplikowana. Chodziło po prostu o to, aby szkoła nie była instytucją tkwiącą korzeniami w rzeczywistości, która już dawno się zmieniła i w żaden sposób nie przystaje do rozwoju technologicznego.
Organizatorzy konferencji to EBI ASSOCIATION we współpracy z Instytucją Szkoleniową BLUEFORM. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: członek zarządu województwa śląskiego Kazimierz Karolczak, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku oraz Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój.
seboc na prezydenta!
I w końcu cos mądrego seboc napisał:)
\"Czy można zaprogramować samodzielnie robota?\"
Oczywiscie. To jest bardzo proste.
Kiedys w szkolach uczono jezyka LOGO, bardzo szkoda, ze od tego odstapiono. Sterowanie robotem wyglada podobnie.
A bazy danych to nic innego jak podstawy teorii zbiorow, ktorej uczono kiedys w szkole podstawowej.
Szkola uczy wielu rzeczy, ale nie tlumaczy mlodym uczniom po co to jest.