Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Muzyczne święto Jastrzębskiego Dnia Kultury

Pod znakiem muzyki stało wtorkowe święto Jastrzębskiego Dnia Kultury. Nagrody prezydenta miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej trafiły do osób związanych z muzyką. 

Muzyczne święto Jastrzębskiego Dnia Kultury

Laureatami nagrody prezydenta miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania lub ochrony kultury otrzymali: Wiesława Kmita, prezes chóru „AVE” działającego przy parafii Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła (na „górce”), Joachim Paczyński, dyrygent orkiestry dętej działającej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (Zdrój) oraz Chór „Belcanto” z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny (Ruptawa). Otrzymał on również okolicznościową nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Prezydent Anna Hetman podziękowała twórcom kultury za ich aktywność i zaangażowanie.

- W ubiegłym roku w Jastrzębiu odbyło się 4300 imprez kulturalnych, w których licznie uczestniczyli mieszkańcy. Już niedługo zostaną sfinalizowane prace związane z Programem Rozwoju Kultury. Znalazło się w nim wiele sugestii pochodzących ze środowisk artystycznych naszego miasta. Będzie to skutkowało nowymi pomysłami i inicjatywami, które wkrótce państwo zobaczycie. Naszej kulturze brakuje dużej sali koncertowej, w której moglibyśmy się spotykać. Miała powstać tu, nieopodal Parku Zdrojowego. Myślę, że będzie jeszcze okazja, aby o nią powalczyć - mówiła m.in. prezydent.

Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Kasza, podziękował twórcom i zapewnił o trosce radnych, jaką kierują pod adresem tego środowiska.

Także Robert Bareja, przewodniczący Jastrzębskiej Rady Kultury skierował kilka słów do artystów.

- Często z kulturą kojarzeni są ludzie z pierwszych stron gazet, ale to przecież również liczne organizacje, ludzie zaangażowani w jej tworzenie. Niech wam w duszy gra, gwiżdże, świszczy, buczy. Niech wam nie zabraknie zapału, konsekwencji, aby kultura w naszym mieście się rozwijała, aby dołączali do nas młodzi. Czego brakuje nam do rozwoju? Potrzeba nam mecenatu, bazy, tak abyśmy mogli prezentować przed wami naszą twórczość - mówił.

Święto uświetnił występ chóru „Belcanto” oraz orkiestry dętej z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.  Izabela Grela i Andrzej Ślakowski prowadzili spotkanie. Podczas Jastrzębskiego Dnia Kultury wyróżnienia otrzymali również pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury.

 

 

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do seboc (93.179. * .177) 02.06.2017 11:17

Czytaj ze zrozumieniem.

~seboc (193.28. * .1) 01.06.2017 16:01

Artysta swiecki to wg Rady Kultury zadna kultura godna uwagi.

~Prawdomowny (46.134. * .201) 01.06.2017 08:16

To zwykle bzdury i nic więcej.

~etyk (89.72. * .177) 01.06.2017 06:47

Pawełku! W Piśmie Św. nie znajdziesz wzmianki o Niepokalanym Sercu Maryi. To DOGMAT! /przeczytaj co to takiego/.

~Paweł - wcale nie święty (87.207. * .132) 31.05.2017 11:10

Najlepsze jest to \"Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny\" Dawno tak głupiej nazwy nie słyszałem. To jest tak dalekie od chrześcijaństwa, że aż sekciarskie. Ale skoro ładnie śpiewają o tej swojej Pannie w dodatku \"niepokalanej\", to niech dostaną nagrodę na dalszy rozwój. Nigdzie w przykazania Boskich nic nie ma o niepokalaniu i pokalaniu. Jest tylko \"cudzołożenie\" i tego nie można robić. Żałość bierze jak daleko ludziska są od Boga.