"Gospodarka przede wszystkim" - międzynarodowa konferencja w Jastrzębiu
O tym, jak wyjść naprzeciw oczekiwaniom lokalnego biznesu oraz, jak przekonać przedsiębiorców do inwestowania w mieście, a także, co zrobić, aby podnieść standard życia mieszkańców rozmawiano podczas międzynarodowej konferencji gospodarczej, którą zorganizowało Miasto Jastrzębie-Zdrój.
Samorządowcy i przedsiębiorcy z Niemiec, Ukrainy i Słowacji, rodzimi właściciele mniejszych i większych firm, lokalni włodarze – to tylko częściowa lista gości, którzy pojawili się na międzynarodowej konferencji „Partnerstwo poprzez gospodarkę”. Wydarzenie miało miejsce 15 grudnia w Jastrzębiu-Zdroju.
- Mieliśmy okazję podczas prowadzonych prelekcji i debat poznać różne punkty widzenia. Podjęliśmy konstruktywną dyskusję, która z pewnością będzie impulsem do rozwoju regionu. Jestem przekonana, że tego typu spotkania są słuszną inicjatywą i mam nadzieje, że w naszym mieście będą one organizowane coraz częściej - zapowiada Anna Hetman.
Jedną z ciekawszych części konferencji była panel dyskusyjny, w którym wzięli udział prezydenci Rzeszowa, Wałbrzycha, Gliwic, Tych i Lublina. W swoich wypowiedziach podkreślali, że stworzenie mieszkańcom wysokiego standardu, to znaczy ciekawej oferty kulturalnej, rekreacyjnej, zbudowanie miejsc, gdzie mogą spędzać wolny czas - również stymuluje działalność biznesu. Prelegenci doszli do wniosku, że ma zastosowanie zasada - tam gdzie są ludzie jest rozwój przedsiębiorczości.
Prezydent Anna Hetman wskazywała na współistnienie trzech ważnych płaszczyzn, oddziaływujących na miasto: przestrzeń - gospodarka - wspólnota. Miasto Jastrzębie-Zdrój podejmuje działania integrujące te obszary. Najważniejszymi są wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży, inicjatywa przywrócenia połączeń kolejowych (obszar przestrzeni), system rowerów miejskich, decydowanie mieszkańców o inwestycjach, sport (obszar wspólnoty), ulgi podatkowe dla inwestorów, nowe tereny inwestycyjne (gospodarka).
To ma być biznes?Czy to nie jest okradanie podatnika
w biały dzień?
Brak połączeń kolejowych, wąskie drogi, brak wykształconej kadry, szkody górnicze, czyli tylko inwestować.
Zarzad Prymatu musial bardzo sie tym miedzynarodowym iwentem podniecic.
Z radosci zdecydowal sie na niespotykany gest: rozdal pracownikom musztarde na gwiazdke.
Byznes swiatowy, ..wa mac.
Decydowanie mieszkańców o inwestycjach Śmiechu Warte przykłady Ruptawa Bzie .
Nie byli na OWN-nie a to szkoda
Nie zwiedzano centrum logistycznego, ktorego budowe anonsowano poprzednim razem?
Powinno byc juz ukonczone lub prawie ukonczone, dajac prace setkom ludzi. No chyba, ze poprzednio zebrani taki zarcik sobie zrobili. Nazarli sie za darmoche, popili i wyjechali.
No i zbliża się bankructwo w skali globalnej.
"inwestorzy nie chcą inwestować"
Inwestorzy inwestuja tam, gdzie maja warunki, infrastrukture i istnieje kultura techniczna.
Niech jakas konferencja (moze byc miedzynarodowa) podsumuje postepujaca afrykanizacje miasta.
A o tym rozmawiali ? W Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju przeprowadzono referendum w sprawie strajku.
Trzeba robić wszystko, co można żeby zainteresować inwestorów, żeby zainwestowali właśnie tu, a nie w innym mieście. Każde miasto chce nowych inwestycji dających miejsca pracy. To jest mocna walka, choć tego nie widać. Inwestorzy to wiedzą i przebierają jak w ulęgałkach.
Sądząc po komentarzach na portalach piszących o mieście, ważne jest dla piszących aby zniszczyć innych. To nie jest dobre dla inwestycji.
Ma się czym chwalić to się chwali. Partyjniacy z PiS nie mają się czym chwalić a się chwalą. Aż trudno to wytrzymać. Miasto ma szanse rozwoju gdy mieszkańcy doceniają to co dzieje. Jeśli wciąż na siebie warczą, inwestorzy nie chcą inwestować. Po co im pracownicy, którzy się wciąż z sobą kłócą o nic.
Podsumowanie pani Hetman jest zabójcze. Samochwała w kącie stała. Oby Miasto rosło w siłę, a ludziom żyło się dostatniej!!!
Prezydent Wałbrzycha ten to się przyda szachistce. Bo Wałbrzych padł jako miasto po górnicze i wstał z kolan na nowo.
@Janusz
Ale w dyskusjach cudzoziemcy udzialu nie brali, bo zebrani "przedsiebiorcy" i "samorzadowcy" nie porozumiewaja sie w cudzoziemskich jezykach. Chyba, ze po czesku (kurs sie odbyl), ale zawodnik z Czech nie dojechal.
My tu gadu gadu na konferencjach a tymczasem.... ceny węgla w największym terminalu RPA, czyli w RB, rozpoczęły okres spadku w drugim tygodniu listopada po siedmiotygodniowym okresie wzrostu. Tygodniowy indeks FOB RB w drugim tygodniu listopada spadł do 92,61 USD/t. Następnie systematycznie spadał do końca miesiąca, osiągając poziom 89,53 USD/t na dzień 24 listopada, o 5,60 USD/t mniej w stosunku do poziomu indeksu z początku miesiąca. A w związku z faktem, iż Chiny nie planują wzrostu produkcji stali, prawdopodobnie spadną ceny węgla typu premium. Zdaniem analityków J.P.Morgan ceny węgla spot w Newcastle w 2018 roku wyniosą średnio 78,38 USD/t.
Komunikacja jest tak darmowa dla wszystkich.... jak 500 zł na każde dziecko.
Podczas międzynarodowego spotkania zaprezentowano jastrzębskich przedsiębiorców. 150 gości wysłuchało wystąpień takich firm jak Prymat czy JSW, które poruszyły tematy aktualne dla gospodarki nie tylko miasta, ale także regionu.Podjęliśmy konstruktywną dyskusję, która z pewnością będzie impulsem do rozwoju regionu.Posiedzieli pogadali ....i się rozjechali spotkanie odfajkowane żeby nie mówili ze nic się nie robi.
Ze śmiechu nie mogę jaką rangę ma ta śmieszna konferencja w Jastrzębiu haha - Międzynarodowa jak to poważnie brzmi.
Gdzie jest ta darmowa komunikacja miejska dla wszystkich.
Jastrzębianie mają się tylko relaksować odpoczywać wydawać pieniądze nie stresować się A Niemcy mają na tym zarabiać
To jest przyszłość Jastrzębia i ich mieszkańców.
Plugawy anonim: to są akurat przedstawiciele miast którym się udało. Wałbrzych, Lublin, Rzeszów. Pozdrawiam mało zorientowanego w temacie i przebiegu konferencji.
Gadka szmatka.
Takie cos jak gospodarka nie odbywa sie w tym miescie.
Niech zrobia konferencje nt. rozwijajacej sie ciemnoty i zabobonu.
W jastrzębiu nikt nie zainwestuje , bo po prostu brak pracowników z kwalifikacjami. Tylko nie piszcie o posiadających licencjaty z prywatnych uczelni, lub o absolwentach ZS6, bo tylko można się uśmiać przypominając sobie rozmowy kwalifikacyjne.
Wyrazy twarzy tych gości mówią wszystko ... tutaj już nic nie da się zrobić.Pogórnicze miasta mają problem. Nie zdołały wypełnić luki po zlikwidowanych kopalniach innym przemysłem czy usługami. Naukowcy uważają, że wśród dziesięciu miast, którym do 2050 r. grozi wyludnienie nawet o połowę, są aż cztery śląskie, związane mocno teraz lub w przeszłości z górnictwem. To Jastrzębie-Zdrój, Zabrze, Świętochłowice i Bytom. Z wolna pustoszeją także inne śląskie miasta.
Ja już nie mogę tych bredni słuchać