Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uchronili przed wycinką 164 drzewa

Już od jakiegoś czasu na basenie Laguna można zauważyć instalacje fotowoltaiczne, czyli popularne baterie słoneczne. Zostały zainstalowane po to, aby zmniejszyć zużycie prądu pozyskiwanego z sieci energetycznej.

Uchronili przed wycinką 164 drzewa

Instalacja ogniw fotowoltaicznych ma się przyczynić do zmniejszenia zużycia energii, ale też ograniczeniu emisji substancji szkodliwych dla środowiska. Nie bez znaczenia dla administratora budynku są niższe koszty utrzymania.

Już widać pierwsze efekty zainstalowania baterii słonecznych. Obwód kuli ziemskiej ma 40 030 km. A zaledwie od lipca miejska fotowoltaika wyprodukowała tyle energii, że wystarczyłoby na przejechanie samochodem odległości 42 607 km, więc trasy dłuższej niż podróż dookoła świata. I to w zaledwie 6 miesięcy, podczas których na nadmiar słońca nie mogliśmy narzekać. Inne przeliczniki wskazują, że dzięki takiemu rozwiązaniu udało się zapobiec wyemitowaniu do powietrza aż 6,39 ton CO2. Taka produkcja na własną skalę to również uchronienie przed wycinką 164 drzew.

Projekty: „Instalacja ogniw fotowoltaicznych dla krytej pływalni Laguna w Jastrzębiu-Zdroju” oraz „Instalacja ogniw fotowoltaicznych dla Zespołu Szkół nr 5 w Jastrzębiu-Zdroju” były współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Pierwsza inwestycja kosztowała 204 232,15 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 139 543,08 zł, natomiast druga 619 468,88 zł, a wartość dofinansowania to 240 688,90 zł.

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Łoś (89.77. * .236) 16.01.2018 01:03

Ekologia ekologią ja mam pytanie co z tymi bateriami kondensatorów i akumulatorów pewnie do kopalni
i zasypa

~do redahtora (89.64. * .180) 15.01.2018 16:55

Jak to zostało wyliczone z tymi drzewami, które nie zostały wycięte dzięki tym bateriom słonecznym. Korzystanie z baterii słonecznych jest bardzo dobrym pomysłem, mimo, że ich sprawność jest słaba. To dopiero początek drogi w uzyskiwaniu energii w ten sposób. Spodziewam się w niedalekiej przyszłości, około 10 lat, że elektrownie molochy i cała bardzo droga sieć przesyłowa zacznie niknąć na rzecz podobnych baterii słonecznych i wiatrowych. Teraz energetycy robią co się da, żeby nie dopuścić do rozwoju systemu uzyskiwania czystej energii. Ustawa opracowana przez PiS zatrzymała rozwój elektrowni wiatrowych.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 15.01.2018 16:10

@Gościu

Oczywiscie, ze chodzi o pojazd elektryczny. Baterie sloneczne na basenie wyprodukowaly tyle energii, ile miesci sie w kilku litrach benzyny. Do Rybnika by nawet nikt nie dojechal.

~Gościu (83.5. * .13) 15.01.2018 14:48

no ale ten samochód to chyba musi być podłączony do prądu, no nie... :) albo nieee, .... lepiej na pedały, wtedy może dojedzie do Teheranu na dynamie

~Do Radio Teheran (188.147. * .103) 15.01.2018 14:02

Napisałem tak abyś się zgłosił do Milionerów ponieważ ty zawsze wszystko najlepiej wiesz

~ROls (78.9. * .242) 15.01.2018 12:43

@Do Radio Teheran, łykaj papke, smacznego.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 15.01.2018 12:01

@do mojego przesladowcy

'idź do teleturnieju " Milionerzy"'

Nie. To co napisalem, wynika z wiedzy, ktory niegdys byla niezbedna, by przezyc. Odkad zycie stalo sie latwiejsze, spoleczenstwo zglupialo i daje sobie kazdy kit pocisnac.

~Do Radio Teheran (188.147. * .103) 15.01.2018 11:42

,Radio Teheran ja mam dla ciebie propozycje skoro tak wszystko dokładnie wiesz to idź do teleturnieju " Milionerzy" i tam zagraj a napewno wygrasz ten milion a tak to ty tutaj w tych komentarzach nam się tylko marnujesz ????

~Radio Teheran (193.28. * .1) 15.01.2018 08:53

"od lipca miejska fotowoltaika wyprodukowała tyle energii, że wystarczyłoby na przejechanie samochodem odległości 42 607 km"

To raczej nie jest mozliwe. Ogniwa musialyby dostarczac pelna moc, dzien i noc, przez ok. 150 dni, by przejechac taki dystans elektrycznym samochodzikiem Mitsubishi i-miev.
Wiec, drogi autorze powyzszych zachwytow, jeszcze nie.

To raz. Dwa, ze wydane ponad dwiescie tysiecy pozwoliloby okrozyc planete wielokrotnie wielu osobom.