Stłuczka? Kto zapłaci za szkody?
Stłuczka zawsze jest stresującym i niepożądanym zdarzeniem, które powoduje wyłącznie problemy. Niezależnie od tego, kto jest sprawcą, warto mieć świadomość, z czyjej polisy zostanie wypłacone odszkodowanie na naprawę uszkodzeń. W niniejszym artykule wyjaśniamy, kto płaci za szkody po stłuczce. Rozważmy różne scenariusze.
Płaci zawsze sprawca
W przypadku stłuczki sytuacja jest z reguły prosta, ponieważ odszkodowanie za wyrządzone szkody zawsze jest wypłacane z polisy ubezpieczeniowej sprawcy. Wydaje się to dość logiczne, bo skoro on odpowiada za stłuczkę, to również na nim powinien spoczywać ciężar wzięcia na siebie wynikających z niej konsekwencji. Następuje więc likwidacja szkody z OC sprawcy, który z tego tytułu traci część zniżek ubezpieczeniowych.
Szczęściem w nieszczęściu jest to, że sprawca zdarzenia nie musi płacić za szkody z własnej kieszeni – chyba że po prostu chce, a poszkodowany godzi się na wypłacenie rekompensaty w formie gotówki i niezgłaszanie zdarzenia do ubezpieczyciela. Trzeba przyznać, że dla sprawcy jest to niekiedy rozwiązanie godne uwagi, jeśli weźmie się pod uwagę, że podwyżki składki ubezpieczeniowej wynikające ze stłuczki mogą być dotkliwsze dla portfela niż wyłożenie z własnej kieszeni kilkuset zł na naprawę niewielkiej rysy czy drobnego wgniecenia.
Nikt się nie przyznaje do winy
Sprawa się nieco komplikuje, gdy pojawiają się trudności z ustalaniem sprawcy lub nie przyznaje się on do winy. Jak wówczas sobie poradzić jako osoba poszkodowana? Przede wszystkim trzeba zachować zimną krew i postarać się jak najlepiej udokumentować zdarzenie. Powinno się niezwłocznie zawiadomić policję, której zadaniem jest ustalenie sprawcy. Aby pomóc w tym funkcjonariuszom, warto zebrać świadków stłuczki i zrobić zdjęcia po tym, jak do niej doszło.
Jeżeli sprawca nie przyznaje się do winy, należy wystąpić do jego towarzystwa ubezpieczeniowego o opłacenie szkód z jego OC. Jeżeli to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, pozostaje jedynie wejście na drogę sądową. Mając twarde dowody winy innego kierowcy, nie należy się obawiać rozpoczęcia procesu cywilnego, który bez wątpienia warto wytoczyć sprawcy.
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia
Zdarzają się również sytuacje, w których winowajca uciekł z miejsca zdarzenia. Wówczas zdecydowanie warto dysponować polisą autocasco, która pozwala niemal natychmiast uzyskać odszkodowanie. Nieco dłużej trzeba natomiast starać się o pieniądze z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w ramach którego wypłacane są rekompensaty dla osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych z udziałem sprawcy, który uciekł z miejsca zdarzenia lub nie posiadał OC. Dowiedz się więcej, co musi posiadać ubezpieczenie AC.
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany. Komentarze zostały wyłączone.