JSW wyprodukuje paliwo z węgla
Jastrzębska Spółka Węglowa przymierza się do produkcji paliwa syntetycznego z węgla, W tym celu spółka zamierza nawiązać współpracę z firmą SASOL, notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku.
- W Europie nie ma lepszego miejsca na tego typu zakład. Mamy złoża węgla, politykę klimatyczną, przez którą węgiel wypierany jest z energetyki przez gaz i energetykę odnawialną, a w przyszłości być może również przez elektrownie jądrowe. Nie można nie wspomnieć, że zużywane w Polsce paliwa do aut wytwarzane są głównie z rosyjskiej ropy. W związku z tym powstanie zakładu przerabiającego węgiel na gaz oraz paliwa pozostaje w zgodzie z polską racją stanu. W ramach współpracy z Sasol przeprowadzimy niezbędne ekspertyzy dotyczące opłacalności inwestycji związanych z przemysłowym przerabianiem węgla kamiennego na paliwa, gaz oraz chemikalia - powiedział Daniel Ozon, prezes JSW.
Przystąpienie przez JSW i JSW Innowacje do rozmów z Sasol to kolejny etap działań Jastrzębskiej Spółki mających na celu wprowadzanie innowacji i nowoczesnych technologii w Grupie JSW. W najbliższych dniach Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawi efekty prowadzonych w RPA rozmów oraz szczegóły ewentualnych obszarów współpracy.
Południowoafrykański Sasol to międzynarodowy, innowacyjny koncern z rocznymi obrotami sięgającymi około 15 mld dolarów. Zatrudnia ponad 30 tys. osób i działa w kilkudziesięciu krajach. Jest największym podatnikiem w RPA i jedną z największych spółek na giełdzie w Johannesburgu. Sasol jest notowany także na New York Stock Exchange. Spółka posiada kopalnie węgla, które wydobywają ok. 40 mln ton rocznie. Sasol większość produkcji przetwarza na paliwa syntetyczne, gaz przemysłowy oraz chemikalia, w tym paliwa (ponad 30 mln baryłek rocznie).
Większość węgla jest importowana z Rosji.
Jak zwykle w komunikacie spółki wszystko brzmi niesamowicie ale w rzeczywistości sprawa nie jest już taka kolorowa.
Węgiel wydobywany na śląsku nie jest w wystarczającej ilości i nie ma odpowiednich parametrów aby budowa takiego zakładu miała sens i była uzasadniona ekonomicznie dla koncernu SASOL. Zresztą technologicznie rownież byłby problem. Wystarczy odorbinę wiedzy techniczno-ekonomicznej.
Nie ma się czym podniecać bo nic z tego nie wyjdzie...
@do teherana
I co z tego?
Zadna instalacja do syntetycznego paliwa nie powstanie.
Jest wiele mozliwosci, by zmiejszyc udzial paliw ropopochodnych i rynku (patrz Brazylia np.).
Polska z zadnej nie korzysta. Sprawa jest polityczna. Rosja musi z czegos zyc.
A czy to będzie to paliwo darmowe dla związkowców?
I znowu wiesz o czymś oczywistym co wiedzą prawie wszyscy. A wiesz że taka instalacja była również w latach 40 w Oświęcimiu? Zabudowę i częściowo zostawione urządzenia można zobaczyć do dziś dzień.
Kaj je radio? Teheran
Tak od polowy lat 80. slysze, ze na Slasku bedzie produkowane paliwo z wegla.
Technologia nie jest nowa. Niemcy w czasie wojny produkowali paliwo z wegla. W Policach pod Szczecinem znajdowal sie duzy zaklad.
"powstanie zakładu przerabiającego węgiel na gaz oraz paliwa pozostaje w zgodzie z polską racją stanu"
A to oczywiste. Poza tym zgodne w polska racja stanu jest nieprzerwanie import ropy z Rosji.
Obecnie niezgodne z racja jest kupowanie ropy w Iranie. Polska racje stanu w sprawach energetycznych definiuja Putin i Zoltowlosy.