Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co z tą gospodarką w Jastrzębiu?

Gospodarka powinna być numerem „1” w samorządowej kampanii wyborczej. To przecież głównie od jej rozwoju zależy jakość życia w mieście i w ogóle to, czy jastrzębianie zechcą tutaj żyć, czy też wolą gdzie indziej poszukiwać swojego miejsca do pracy i założenia rodziny. W tym artykule kandydaci na prezydenta miasta wypowiedzą się, co myślą na ten temat, w jaki sposób stymulować rozwój gospodarki.

Co z tą gospodarką w Jastrzębiu?

Prezydent Anna Hetman,  KWW Koalicja Anny Hetman

Gospodarka w Jastrzębiu-Zdroju opiera się na dwóch filarach. Pierwszy z nich to górnictwo. JSW to główny pracodawca w regionie i ważny partner w realizacji miejskich przedsięwzięć. Drugi filar to sektor małych i średnich przedsiębiorców, które, jak pokazuje życie, potrafią świetnie sobie radzić nie tylko na lokalnym ale i ogólnopolskim rynku.

Szanując współpracę ze spółką, ale mając też na uwadze daleką przyszłość, kładziemy szczególny nacisk na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości. Naszą zasługą jest powiększenie o 150% powierzchni tereny w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To przyniosło wymierne efekty.

Wprowadziliśmy do strefy 6 inwestorów. Efekty inkubowania się w strefie Bzie, Moszczenica czy Dębina będą widoczne za około 2-3 lata. Nie mam wątpliwości, że w ślad za tymi inwestorami pojawią się następni. To naturalny efekt synergii. Stworzyliśmy ku temu dobry klimat, wprowadzając maksymalne zwolnienia podatkowe.

Ważne są również większe przedsięwzięcia, jak budowa centrum logistycznego na terenach po byłym Jas-Mosie. Od 2015 roku rozmawiam z JSW i JSK o zagospodarowaniu terenu na terminal przeładunkowy. To już się dzieje a miasto zaplanowało w budżecie pieniądze na budowę drogi w celu skomunikowania tych terenów.

Ważnym elementem w rozwoju gospodarczym jest powrót kolei do Jastrzębia. Realne działania już podjęłam. Mamy ekspertyzę, przeprowadziliśmy dziesiątki rozmów ze stroną rządową, z PKP PLK, z Marszałkiem Województwa i włodarzami gmin, przez którą ma przebiegać linia kolejowa. Podpisaliśmy list intencyjny. To są realne działania.

By pobudzić rozwój gospodarczy Jastrzębia-Zdroju na pewno musimy mieć więcej przygotowanych i  skomunikowane terenów inwestycyjnych, z naciskiem na tzw. greenfieldy, czyli nieruchomości dotąd niezagospodarowane.

Kolejnym krokiem jest budowanie przyjaznego urzędu dla przedsiębiorców. I na koniec jeszcze jedno wyzwanie. Zagwarantowanie inwestorom i przedsiębiorcom wykwalifikowanej kadry.

Łukasz Kasza,  Prawo i Sprawiedliwość

Jastrzębie węglem stoi. To dobrze - górnictwo i górników należy zawsze w Jastrzębiu wspierać. Nigdy od tego nie możemy się odciąć czy będzie z kopalniami dobrze, źle czy nawet gdy będą protesty na ulicach. Z górnictwa żyjemy wszyscy. Na szczęście dla nas, aktualnie JSW S.A. notuje pod obecnymi rządami i przy obecnej sytuacji makroekonomicznej wspaniałe wyniki. Mimo tego, na rynkach jest różnie i sytuacja może się zmienić. Trzeba stworzyć drugą nogę gospodarczą, by Jastrzębie stało zawsze stabilnie. Kluczową dla mnie jest realna, a nie pozorowana współpraca miasta z grupą JSW S.A. oraz z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. Razem, przy efekcie synergii, współpracując m.in. z JSW Innowacje, jesteśmy w stanie powalczyć o finansowanie zewnętrzne, np. z programów rządowych. Liczę na stworzenie dużych stref ekonomicznych m.in. na terenach po kończącej działalność KWK „Jas-Mos”, które wykorzystają dotychczas drzemiący potencjał miasta. Sytuację gospodarczą oraz rynek pracy mocno zmieni przywrócenie połączenia kolejowego z centrum Śląska. To tematy dla mnie najważniejsze, dlatego od tego zacząłem też cykl 25-ciu krótkich filmów, które promuję w mediach społecznościowych. Prowadziłem wiele starań w Jastrzębiu, Katowicach i Warszawie, aby sprawa kolei stała się planem a nie pomysłem. Jako prezydent będę nad tym pracował wykorzystując wszystkie możliwości. W mojej wizji Jastrzębia, stabilizację osiągniemy także poprzez pobudzanie i wspieranie przedsiębiorczości – także małej i średniej, szczególnie rodzimej i jastrzębskiej. Musimy pokazać, że jesteśmy dumni z jastrzębskich produktów i usług. Dostrzegam dużą potrzebę usprawnienia obsługi biura inwestora, a także Rady Biznesu. Chcę wesprzeć również Cech Rzemiosł, który został bez wsparcia miasta. Dochodowa gospodarka da ludziom i miastu pieniądze, wtedy starczy na wszystkie potrzebne, dające uciechę inwestycje.

Jakub Gruszka,  Kukiz’15 w Jastrzębiu-Zdroju

Dziennie setki (a może już tysiące) jastrzębian z powodu braku dobrze płatnej pracy w Jastrzębiu jest zmuszona wyjeżdżać na pół dnia do Republiki Czeskiej a w tym czasie jastrzębskie strefy ekonomiczne porastają chaszcze - nie podoba mi się to.

Moim zdaniem jastrzębski magistrat powinien zmienić podejście do rozwoju gospodarczego miasta z urzędniczego na przedsiębiorczy i nowoczesny. Osoby zajmujące się dziś (nie) pozyskiwaniem nowych inwestorów nie mają doświadczenia w pozyskiwaniu klientów i przyciąganiu pieniędzy. Odpowiadałem za pozyskiwanie klientów w polsko-hiszpańskiej spółce, przez lata uczyłem się obsługi klienta, marketingu, uczestniczyłem w wielu dodatkowych szkoleniach sprzedażowych i negocjacyjnych, za które sam sobie płaciłem - myślę, że wspólnie z dwoma, trzema osobami mądrzejszymi od siebie stworzyłbym zespół, który pozyskałby dla Jastrzębia cennych inwestorów.  Zapraszam do zapoznania się z moim felietonem na portalu jastrzębieonline.pl pt. "Pozyskiwanie inwestorów zamiast chodzenia po festynach.

Jarosław Ligas – Lewica Razem

Nic nie jest dane raz na zawsze. Tym bardziej koniunktura w górnictwie. Miasto jest odpowiedzialne za los swoich mieszkańców i musi dokładać wszelkich starań by mieszkańcy mieli pracę, a do kasy miasta wpływały podatki. Każde działanie, które nas do tego przybliża jest wskazane. Oto mój pomysł na gospodarkę w Jastrzębiu-Zdroju:

Ścisła współpraca z JSW, jako strategicznym partnerem miasta, jak choćby w sprawie komercyjnego wydobycia metanu, wykorzystywanego później do ogrzewania budynków użyteczności publicznej, czy zasilania komunikacji miejskiej.

Wykorzystanie terenów po byłej kopalni Moszczenica na stworzenie parku technologiczno-badawczego. Będzie to miejsce spotkania idei z pieniędzmi inwestorów. Jastrzębskie start-upy znajdą swoje miejsce i fundusze.

Aktywnie działająca Rada Biznesu, jako miejsce wymiany doświadczeń i stymulator rozwoju biznesu. Nikt, tak jak Jastrzębscy przedsiębiorcy, nie wie lepiej, co jest ważne i potrzebne dla gospodarki.

Zagospodarowanie terenu po kopalni Jas-Mos. Widzę tam centrum przeładunkowo-logistyczne. Miejsce które przyniesie wiele miejsc pracy.

Efektywny system kształcenia. Począwszy od szkół zawodowych, gdzie będą wdrażane nowoczesne kierunki kształcenia, a na prywatnej uczelni technologicznej, skończywszy.

I jeszcze jedno. Temat rozwoju gospodarki, to taki szczególny temat, gdzie bez porozumienia wszystkich zainteresowanych, nie osiągnie się sukcesu. Z każdym. Dosłownie z każdym usiądę i będę rozmawiał. Nieważne, z jakiego jest ugrupowania. Gdy celem jest dobro miasta, to uprzedzenia trzeba schować do kieszeni.

To Prezydent ma być stymulatorem rozwoju gospodarczego i to on ma odpowiadać za kontakty z inwestorami krajowymi i zagranicznymi

Janina SzymańskaSamorządne Jastrzębie

W zakresie gospodarki naszego miasta mój program wyborczy przewiduje powołanie pełnomocnika ds. górnictwa, który skontroluje dotychczasową współpracę z Jastrzębską Spółką Węglową. Wyniki przedmiotowej kontroli wykorzystam do opracowania długofalowej strategii współpracy z całą grupą JSW. Oznacza to, że rozwój gospodarczy miasta należy oprzeć na partnerstwie z JSW, co otworzy drogę do uzyskania realnych szans pozyskania i sprowadzenia do miasta inwestorów kooperujących z górnictwem. Natomiast lokalny biznes należy wesprzeć realnymi zwolnieniami z opłat, które przedsiębiorca wnosi do miasta. Utworzę Jastrzębskie Centrum Konferencyjno-Biznesowe, gdzie znajdować się będą profesjonalnie wyposażone sale, w których lokalni przedsiębiorcy nieodpłatnie będą mogli prowadzić spotkania, szkolenia czy konferencje. To tutaj przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji park maszynowy, niezbędny do prowadzenia firmy. Zależy mi na utworzeniu przestrzeni dla „young business” czyli Jastrzębskiej Akademii Biznesu, która nieodpłatnie będzie szkolić młodych przedsiębiorców, otwierających firmy w Jastrzębiu-Zdroju. Wdrożę program „Przodem do biznesu”, który będzie polegał na bezpośrednim wyjściu do przedsiębiorców. Będą to regularne wizyty w lokalnych firmach i rozwiązywanie ich problemów. W przypadku objęcia funkcji Prezydenta Miasta w pierwszej kolejności przygotuję bilans otwarcia, który pokaże mi, jakie działania zostały dotychczas podjęte i jaki jest ich skutek w zakresie współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami.

Zdjęcia pochodzą od poszczególnych kandydatów na prezydenta miasta - ich komitetów wyborczych 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

82 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Max (83.4. * .69) 25.09.2018 07:29

A Pan Kasza znów swoje, prowadziłem rozmowy, jako prezydent zrobię etc. Panie Przewodniczący mówić nie wystarczy trzeba coś zrobić, pokazać swoje dotychczasowe osiągnięcia. Port Jastrzębie czyli centrum logistyczne to zasługa Pani Hetman. To ona pracowała w tym temacie z JSW od 3 lat, to ona podjęła się budowy drogi dojazdowej do portu. Widać, jak duży nacisk Pan kładzie na współpracę z JSW, może to i dobrze, ale gospodarka nie może opierać się tylko na JSW, na jej inwestycjach, pieniądzach dobrej woli. Koniunktura się skończy za rok najdalej dwa i co wtedy. Powie Pan, no nie udało się bo JSW nie ma pieniędzy.

~Znawca (94.254. * .238) 25.09.2018 07:21

JAKUB GRUSZKA > 4 urzędników