Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szpital z zakazaną przeszłością

Jastrzębie uczciło 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości kolejną książką z serii Perły Architektury Jastrzębskiej - Sanatorium im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Szpital z zakazaną przeszłością

W czasach komunistycznych trudno było poznać historię budynku szpitala dziecięcego w zdrojowej dzielnicy Jastrzębia. Wówczas imię marszałka Józefa Piłsudskiego było zakazane, a właśnie to on był patronem powstałego przed wojną obiektu.

- Sanatorium im. Marszałka Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju wybudowano 90 lat temu,  czyli w 1928 roku, aby uczcić Jubileusz Dziesięciolecia Polski Niepodległej. Obiekt służył bojownikom o wolność naszej Ojczyzny - Powstańcom Śląskim. W czasie II wojny światowej  korzystali z niego żołnierze niemieccy. Po wojnie pełnił rolę sanatorium dla dzieci z chorobą Heinego-Medina, obecnie  jest siedzibą Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci - mówił podczas promocji albumu poświęconemu temu obiektowi Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta.

Podczas spotkania w GHM w ciekawy sposób została przybliżona historia tego budynku. Największą uwagę przykuwały fotografie, które przeniosły zebranych do lat międzywojennych, kiedy to jastrzębski kurort przeżywał czasy swojej świetności. Podczas tej sentymentalnej podróży w czasie ukazano piękno zdrojowiska, na tle którego odznaczała się monumentalna budowla.

Książkę poświęconą jastrzębskiemu szpitalowi można zakupić w Galerii Historii Miasta za 18 zł.

Relacja video ze spotkania

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Olon (31.0. * .8) 31.10.2018 09:52

Piękna sprawa i piękna historia.