Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uwaga! Oszuści finansowi zastawiają pułapki

Przestępcy do prania brudnych pieniędzy często wykorzystują nieświadomych ludzi, kusząc ich obietnicą zarobienia łatwych pieniędzy.

Uwaga! Oszuści finansowi zastawiają pułapki

Kto może zostać mułem finansowym? Często są to osoby, które niedawno przybyły do danego kraju. Mają trudności finansowe, pozostają bezrobotne. Odnotowuje się także wzrost liczby przypadków, w których w nielegalnym obrocie pieniędzmi udział biorą młodzi ludzie. Przestępcze oferty kierowane są do studentów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

- Jednym ze sposobów rekrutacji są ogłoszenia o ofercie pracy. Przestępcy udający przedsiębiorców oferują szybki zysk. Jedyne czego wymagają to przelew niewielkiej kwoty. Zwykle tłumaczą to koniecznością uzyskania potwierdzenia tożsamości. W ten sposób organizatorzy tego procederu uzyskują dostęp do konta osób. Często poza świadomością przez  konta mułów finansowych przechodzą znaczne sumy pieniędzy - informuje mł. asp. Bogusława Kobeszko, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Niestety konsekwencje dla osób, które stały się mułami finansowymi mogą być bardzo bolesne. Więzienie, a w dalszej perspektywie tak zwana przestępcza przeszłość, co może negatywnie wpłynąć na zdobycie i utrzymanie pracy. Może się zdarzyć, że takie osoby nie będą założyć konta bakowego. Nie będą mogły uzyskać kredytu np., na zakup mieszkania.

Policja przestrzega, że jeżeli podejrzewasz, że możesz być wykorzystany, jako muł podejmij szybkie działania. Działaj teraz, zanim będzie za późno: przestań przesyłać pieniądze i natychmiast powiadom o tym swój bank i policję.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Mokry Marian (87.239. * .116) 17.12.2018 23:44

Ja jestem chyba tym mułem nigdy nie wie o co chodzi. Yyy zaraz, zaraz. Jakie mieszkanie?! Jaki kredyt? Najlepiej i naj cieplej to zawsze pod dachem u mamy i taty. Wiec ? Mam prawie 40 lat i jakos mi dobrze z tym.

~Ewelina (89.64. * .22) 17.12.2018 10:15

Dlaczego Urzędy Pracy nie weryfikują takich ogłoszeń??

~Janusz (89.64. * .124) 17.12.2018 10:07

Zacznijcie ich ścigać a nie opisywać i robić przestępców z ludzi nieświadomych.

~Ludzie są pazerni (82.177. * .2) 17.12.2018 09:48

I to jest przyczyna poważnych problemów. Każdy musi być świadomy, że jeśli pojawia się świetna okazja zarobienia, to całkiem prawdopodobne jest oszustwo. Nikt za darmo nie daje nic nikomu. Woli sam zarobić 1zł zamiast ją komuś podarować.
Sklepy też oferują fantastyczne okazje, które są rzeczywiście fantastyczne, ale dla sklepów. Kupujmy to co jest nam rzeczywiście potrzebne i nie wierzmy w super okazje.

~Mokry Marian (5.172. * .41) 17.12.2018 08:58

Ja mam kase w skarpecie lecz troche ubywa w niej pieniedzy chyba jakas dziurawa.