Jest nowe logo Miasta Jastrzębie-Zdrój (video)
Jastrzębie-Zdrój to miasto, które chce konsekwentnie budować swoją silną markę. Markę, która będzie poparta renomą i która będzie przyciągać nowych mieszkańców, inwestorów, turystów. Miasto dopracowało się logotypu, który oprócz herbu będzie jego znakiem rozpoznawczym i nie zastępuje go.
Jednym z narzędzi jest uporządkowana komunikacja wizualna, która pozwala na skuteczne prezentowanie i promowanie marki. Herb i logo to dwa znaki i dwie różne funkcje. Herb jest najważniejszym, oficjalnym i uroczystym symbolem miasta, natomiast logo to znak promocji.
Główną inspiracją dla stworzenia spójnego systemu identyfikacji było bogate wizualnie dziedzictwo miasta. Z jednej strony Jastrzębie-Zdrój było kiedyś miastem uzdrowiskowym znanym z solanek, z drugiej - posiada długą tradycję w górnictwie.
Nowe logo powstało dzięki dogłębnej analizie klasycznego herbu i znaku miasta pojawiającego się na artykułach promocyjnych z początku ubiegłego wieku. Składa się z dwóch kluczowych elementów: sygnetu i logotypu.
Logotyp to nic innego jak nazwa miasta. Może on zawierać także dodatkowe podmarki, np. gospodarka, zdrowie, sport, kultura itd.
Sygnet jest uproszczoną wersją klasycznego herbu, któremu nadano dodatkowe znaczenie poprzez formy i kształty w trakcie procesu projektowania. W sygnecie zawierają się: jastrząb - ptak, którego nazwę nosi miasto, unowocześniona wersja żelazka i pyrlika (tradycyjnych znaków górnictwa), kropla wody, kształt serca, dwie góry.
Wszystkie elementy w równym stopniu odgrywają ważną rolę w identyfikacji wizualnej Jastrzębia-Zdroju. Nowa identyfikacja wizualna wykorzystuje dwa główne kolory: zielony - sosnę i złoto oraz dwa kolory wtórne: czerń –węgiel i biel. Kolor zielony oznacza naturę, złoto symbolizuje nową, prosperującą erę naszych czasów. Wykorzystanie czerni jest zakorzenione w tradycjach górniczych, a biel odnosi się do okresu uzdrowiska i świeżej wody źródlanej.
Znak w wersji podstawowej powinien być używany w kolorach: złotym, zielonym, czarnym lub białym, gdy tylko jest to możliwe i estetyczne.
Co ważne, logo nie zastępuje herbu, który jest najważniejszym symbolem miasta. Spójny system identyfikacji Jastrzębia-Zdroju stworzyło studio projektowe ZIIJN.
Ktoś chyba nie chodził na lekcje historii.W logo jest Jastrząb jako ptak ale z historii nawiązuje do rycerza a raczej rozbójnika zwanego Jastrzębiem. Z racji że atakował szybko i znienacka. No ale jak to mają wiedzieć ci co to robili skoro oni mają korzenie w Rybniku. Dobrze że nam rybołowa i karpia nie wstawili w tej niewidzialnej kropli wody.
Ja bym jeszcze od siebie dołożył ze 2 rozebrane mosty i kilka szyn na pamiątkę że to tu było kiedyś.
"jastrząb - ptak, którego nazwę nosi miasto"
Tym razem to jednak chyba jest turul, a nie jastrzab.
Herb miasta to przeciez takie logo wlasnie. Proste i zgrabne.
Jestem dumny, ze narysowal go Szymon Kobylinski.
Obecne wladze miasta sa jak walec. Nie szanuja nic. Seryjnie burza lub pozwalaja burzyc zabytki. Odcinaja sie od historii i tradycji.
Prostactwo i zamilowanie do tandety, niestety, zwycieza.
Jak wygladalby Krakow bez Kosciola Mariackiego i Sukiennic?
O dorobek kulturalny trzeba dbac.
Spoleczenstwo bez szacunku do tradycji i hostorii zaniknie.
To nowe "logo" jest zwyczajnie szpetne i niepotrzebne.
nożyczki za spore pieniądze... Nieźle się bawią w UM... macie, co chcieliście "budujemy swoją silną markę".... buuuuhahaha......
Ktoś zarobiłl a logo okropne, co ono ma przedstawiać. Każdemu trzeba będzie tłumaczyć.
obklejcie tym logiem ten zamkniety wiadukt w miescie i nie bedzie problemu :)
Za chwilę wiadukt na Piłsudzkiego sie zawali i po tym mieście zostanie tylko nowe logo. Opamiętajcie się miasto umiera , a wy jakieś nowe bohomazy tworzycie , radosna twórczość magistratu trwa w najlepsze.Wyobrażacie sobie komunikację jak zamkną wiadukt ... korek od świateł na Zofiówce będzie się kończył przy światłach na Jas-Mosie.To dopiero będzie jazda
Ile to kosztowało,ja bym tego za Free nie wziął
To jest straszne.
Nowe logo ale smoog ten sam , pomiar z Wielkopolskiej dzisiaj rano PM 2,5 1023% PM10 807 % tak trzymać