JSW będzie mieć nową kopalnię
Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję o wydzieleniu ze struktur Kopalni Zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie nowej kopalni, noszącej nazwę - od nazwy złoża węgla - Bzie-Dębina.
Zapowiadana od kilku miesięcy decyzja zarządu ma pomóc w zintensyfikowaniu robót górniczych w tym rejonie, a co za tym idzie, szybciej rozpocząć wydobycie węgla koksowego. Zasoby operatywne nowej kopalni szacowane są na ponad 180 mln ton węgla, znajdującego się w złożach Bzie-Dębina 1-Zachód (prawie 71,5 mln ton zasobów, do końca roku JSW chce pozyskać koncesję na to złoże) oraz Bzie-Dębina 2-Zachód (113,8 mln ton, koncesja należy już do JSW). Około 95 proc. zasobów w złożach Bzie-Dębina to węgiel koksowy typu 35.
Aktualnie w polu Bzie trwają prace badawcze związane z zagęszczeniem siatki otworów dla pełniejszego rozpoznania złoża (5 otworów), a także prowadzone są roboty korytarzowe udostępniające pokłady węgla. Dla usprawnienia procesów technologicznych konieczne jest również wyposażenie szybu zjazdowo - materiałowego we wszystkie niezbędne urządzenia. Natomiast, aby poprawić wentylację, trzeba wybudować szyb wentylacyjny oraz całą niezbędną infrastrukturę kopalni za wyjątkiem zakładu przeróbczego, ponieważ urobek z Bzia trafi do zmodernizowanego zakładu przeróbki Zofiówki.
Zdaniem władz spółki wyłączenie kopalni Bzie Dębina ze struktur Kopalni Zespolonej w znaczny sposób przyspieszy wydobycie węgla koksowego, ale również uporządkuje strukturę kopalni Borynia–Zofiówka–Jastrzębie, która do tej pory był największym zakładem górniczym w polskim górnictwie. Ruch Borynia prowadzi swoją działalność na obszarze górniczym o powierzchni 17,4 km. kw. Ruch Jastrzębie na obszarze górniczym 8,3 km.kw. Zaś Ruch Zofiówka na obszarze górniczym 16,4 km. kw. Łącznie te trzy ruchy zatrudniają aktualnie 8264 pracowników. W skład zakładu górniczego wchodzą między innymi: 2 zakłady przeróbcze, 15 szybów kopalnianych o różnym przeznaczeniu, pięć poziomów wydobywczych i pięć poziomów wentylacyjnych, kilkaset kilometrów wyrobisk górniczych, skomplikowana sieć wentylacyjna, układy transportu i odstawy. Dodatkowo Ruch Zofiówka zarządzał procesem udostępnienia i zagospodarowania zasobów węgla koksowego w złożu Bzie-Dębina.
- Zarządzanie tak skomplikowaną organizacją napotykało na różnego rodzaju przeszkody. Decyzja o wydzieleniu kopalni Bzie-Dębina pozwoli się nam skupić wyłącznie na jej rozbudowie, a co za tym idzie, szybszym wydobyciu węgla koksowego ze złoża Bzie-Dębina 2-Zachód – powiedział Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Te kopalnie to coraz dalej od miasta.
Za kilka lat w Jastrzębiu, będą się krzewy kulać po pustych ulicach, , , jak w westernach:)
Mamy baraki już, czekamy aż będzie konto i księgowa w nowej kopalni, odrazu drenujemy socjal. Bo dobro pracowników którzy tam przybędą jest dla Nas najważniejsze.
wydzielą nową kopalnie Bzie Dębina a koszty zostaną na zofiji i w ten sposób zofija idzie do likwidacji częściowej jak jas-mos, zostanie skip,zakład przeróbczy no i może jeden szyb zjazdowy #2 ,reszta SRK
W kontekście emocji, jakie pojawiły się w związku z decyzją o budowie jednej tylko elektrowni węglowej w Ostrołęce warto wskazać, że w ultranowoczesnej Japonii tylko w ciągu ostatnich 2 lat oddano do użytku 8 zupełnie nowych elektrowni opalanych węglem, a w ciągu następnych 10 lat japońskie spółki energetyczne mają wybudować kolejnych 36 (!). Na rozwój energetyki węglowej japoński sektor finansowy wyłożył równowartość 40 mld dolarów.Już wiadomo po co Niemcy wykupują nasze kopalnie
@heh Za to dojedziesz spokojnie do Wisły na przykład, a wasza hrabina na tak nachalnie reklamowany wypad na deski jak się dostanie? Przecież tak promuje ekologię to chyba autem elektrycznym na koszt podatnika, nie?
Kiedy przyjęcia bo jestem chetny mam zatwierdzenie OUG na stanowisko dozoru wyższego i szukam dobrze płatnej posady , tak żeby ręce i głowa miały spokój pomóżcie.
Żory to wcale nie kwitną, bo niby jakie tam są inwestycje? Żory mają tyle dobrze, że są bliżej Katowic, a mimo to pozwolili na likwidację linii kolejowej do Katowic, żeby busiarze zarabiali.... Pociągi z Żor do K-c jechały szybko i były przepełnione i gdzie je macie?
Mirek i jego wspaniałe ,rozwinięte, uprzemyslowione ŻORY prawie dolina krzemowa nowe technologie aż tryskaja powiedz to tym co tam nie byli i nie będą
Nasz C..J (Cud Honoru Uciemiężonych Jastrzębian) ma coraz więcej członków! C..J i członki brzmią dumnie!
Kolejne i już ostatnie tereny Jastrzębia nie tknięte do tej pory niszczycielską działalnością rylowni zostanę zdewastowane. Smutne to, że w tym mieście nikt przez 30 lat nie potrafił stworzyć alternatywy dla prymitywnego przemysłu węglowego. Cóż, przyszłość Jastrzębia jest już przesądzona. To ostatni akt dewastacji miasta i całkowitej degradacji. Miasto jest już na równi pochyłej, zarówno zapaści demograficznej jak i gospodarczej. Przykładem wzorowej transformacji są sąsiednie Żory, które wypięły się na górnictwo i dzięki temu kwitną. Inwestycja za inwestycją, powstają całe nowe osiedla, parki przemysłowe, handel, usługi. Do miasta ściągają ludzie, miasto od kilku już lat notuje dodatki wskaźnik demograficzny. Pamiętam doskonale Żory z lat 90 i Jastrzębie, wówczas były podobne, dziś Żory i Jastrzębie dzieli przepaść.
Problem z "zarządzaniem" jest taki, że jest za dużo zarządzających i stołków... Robi się masło maślane...
Zakładam miejski ruch narodowy (publiczny brzmi mniej dostojnie). Kto wchce wstąpić do C..J-a? Zapraszam!
Szpicę dyrekcji dostała kadra z Zofii , za to Zofia dostała nowego naczelnego Pawełka i już wam współczujemy trzymajcie się sztygary i pamiętajcie powiedzenie naczelnego ch..... mnie to obchodzi.
Tylko żeby ktoś przypadkiem w tym całym zamieszaniu z tworzneiem struktur zarządzających nową kopalnią nie zapomniał o ZZ. To one są przewodnią siłą narodu i wymagają siedziby na miarę swoich wpływów. Muszą się tam koniecznie znaleźć biurowce wszystkich działających w JSW ZZ. Myślę, że mogłyby też powstać jakieś nowe.