Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Stała się tragedia, ale nie chodzi o zemstę"

„Zrobili nam wielką krzywdę, jednak nie chodzi nam o zemstę, a o pamięć” - mówił Ryszard Czernecki przewodniczący Związku Sybiraków Oddział Jastrzębie-Zdrój.

"Stała się tragedia, ale nie chodzi o zemstę"

Jak co roku jastrzębscy Sybiracy przychodzą na cmentarz komunalny w Ruptawie, aby na symbolicznym grobie Polaków, których na przestrzenie dziejów zesłano na Wchód, w głąb Rosji zapalić znicz. Sami padli ofiarą totalitarnego systemu. Jako dzieci, wraz z rodzicami, zostali zesłani w 1940 roku na Syberię w ramach wielkich deportacji Polaków. Wielu nie przeżyło. Ci, którzy jeszcze doświadczyli tamtych okrutnych czasów opowiadają o tym młodemu pokoleniu. Jednak ważna jest dla nich pamięć, nie nienawiść.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Hmmm... (85.14. * .18) 16.02.2019 00:56

Wiele(głównie dzieci)znalazły azyl w Iranie,Indiach,Libanie...

I trza bylo skorzystać z tego azylu...radiowiec...inwalido umysłowy.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 14.02.2019 13:03

@do teherana
To byli uchodzcy DO Iranu.
Polecam np. ksiazke Hanki Ordonowny.

~do teherana (31.179. * .1) 14.02.2019 12:03

A ty nie jesteś przypadkiem potomkiem tego uchodźcy z Iranu. Dziwne tam mądrzejsi byli. Coś poszło nie tak.

~Zenek (37.47. * .81) 14.02.2019 08:42

Kobieto opamietaj sie. Co ty porownujesz. Poczytaj o tamtych czasach moze nadejdzie refleksja ;)

~Radio Teheran (193.28. * .1) 14.02.2019 08:40

Wiele (glownie dzieci) znalazly azyl w Iranie, Indiach, Libanie.
Orzel i szyld "Polski cmentarz" w Iranie budza szacunek, ludze wiedza o co chodzi i pamietaja.
Dzis Polska organizuje konferencje przeciw Iranowi.
Krzywdy rezimowi nie zrobia, bo im srodkow nie brakuje a dzieci Ajatollachow mieszkaja w Usa i Kanadzie. Narod za to umecza.

~Ja (94.254. * .24) 14.02.2019 08:00

Oj nie wszyscy .
Proszę za mnie się nie wypowiadać

~Ciocia Klocia (80.188. * .244) 14.02.2019 07:44

Podobnie można się odnieść do naszej polityki samorządowej. Nienawiść komentujących i tak nie przyćmi pamięci o wiekich czynach pani prezydent, która na każdym kroku udowadnia sens pastowania tego odpowiedzialnego i pełnego wyzwań stanowiska. Wszyscy mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju są jej za to wdzięczni!