Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rocznica wyzwolenia Jastrzębia spod okupacji niemieckiej

Władze miasta i kombatanci uczcili  we wtorek 74. rocznicę oswobodzenia Jastrzębia spod okupacji niemieckiej. Niezależnie od tego, czy był to początek kolejnej niewoli - tym razem sowieckiej - oddano hołd, żołnierzom, którzy wówczas polegli w walkach.

Rocznica wyzwolenia Jastrzębia spod okupacji niemieckiej

74. rocznica zajęcia Jastrzębia-Zdroju przez Armię Czerwoną była okazją do oddania hołdu wszystkim ofiarom straszliwej katastrofy ludzkości, jaką była II wojna światowa. Nie może zatem dziwić, że również pod tablicą upamiętniającą Obrońców Bożej Góry zapłonęły znicze.

Jak pisze Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta, w 1945 r., w ciężkich walkach na terenie Jastrzębia-Zdroju zginęło 1500-1800 żołnierzy radzieckich. Nie wiemy ilu poległo Niemców.

- Na początku 1945 r. dowództwo radzieckie dokonało przegrupowania sił, które miały opanować Zagłębie Ostrawsko-Morawskie, a następnie podjąć ofensywę w kierunku Pragi (…) W ramach tej operacji, po wielu tygodniach ciężkich walk, Armia Czerwona zdobyła miejscowości wchodzące w skład obecnego Jastrzębia-Zdroju. Zostało to jednak okupione ogromnymi stratami w ludziach i sprzęcie - pisze Marcin Boratyn na stronie Jaspedia.eu

Rocznica tych wydarzeń jest okazją do spotkań środowisk kombatanckich i rozmów na trudne historyczne tematy. Na zaproszenie Anny Hetman, Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój, w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył poseł Krzysztof Gadowski, przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych oraz świadkowie wojennych wydarzeń i powojennej, nierzadko równie tragicznej, historii.

 

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Oku (84.234. * .140) 02.04.2019 00:01

Badania genetyczne dowodza ze slowianie pochodza od jednego praojca gen R1a1, ktory tu przywedrowal z dzisiejszego iranu jakies 10 000 lat temu. Genetyki nie zmienisz, a garmanie to mieszanka celtow, skanynwow i inne zlo, spozcizna swietego cesarstwa rzymskiego!!! Przed Mieszkiem l byli wladcy Wielkiej Lechii ktorych poczet jest na Jasnej Gorze.

~ruptawiok (178.43. * .216) 31.03.2019 17:37

wyzwolili a hanysy dalej po Niemiecku godają pra

~Krzysztof (188.146. * .98) 29.03.2019 18:30

Wyzwolili i od 50 lat to miasto jest niszczone. Może znów ktoś powinien nas wyzwolić?

~Radio Teheran (193.28. * .1) 29.03.2019 13:13

@emeryt
"To slowianie LECHICII byli tu na tych ziemiach od zawsze."

Oczywista nieprawda. Slowianie pojawili sie w Europie w 6-7 w. ne., na Balkanach, skad nie wiadomo dokladnie, pewne jest, jedynie, ze ze Wschodu.
Potem powedrowali dalej, roznymi drogami.
Ci, ktorzy nazwali sie Lechitami, prawdopodobnie uciekli z dzisiejszej Slowenii na polnoc, w okolice dzisiejszego Monachium, potem na wschod.
Inna teoria mowi, ze Lechistan, to panstwo wielkich polaci ziemii (czyli prawdopodobnie to, co nazywamy dzis Wielkim Stepem). Lechistanem jestesmy dla Wegrow i Iranczykow.
Bursztynowy Szlak to osobna ciekawa historia, szlakiem wedrowaly przerozne grupy. Wywozono bursztyn a przywozono inne towary, np. jedwab i ubrania a wraz z nimi kulture i tradycje. Znajdziesz np. w jezyku szwedzkim tureckie slowa, ubiory szlacheckie to stroje perskie, stroj ludowy iranskiej prowincji Gilan wyglada jak w Europe.
Wez pod uwage tez, ze dawna Polska byla panstwem feudalnym. To, co dzis uznajemy na polskie: kulture, jezyk, literature, pielegnowane bylo na dworach i w miastach. Chlopu panszczyznianemu bylo jedno, dla jakiego pana tyra i jaki pan go chloszcze. Swiadomosc narodowa pospolitej ludnosci pojawila sie pozno, bo w wieku XIX w.
Jezyk slowianski zostal opisany calkiem niedawno, bo ok. 1000 lat temu, w Soluniu (dzis Salonikach) i Ochrydzie, przez greckich mnichow Cyryla i Metodego oraz uczniow, ten jezyk znany jest dzis jako starocerkiewno-slowianski.
Inny dawny dokument w jezyku slowianskim znaleziono we Fryzyndze (czyli tam, gdzie znajduje sie lotnisko Monachium)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zabytki_fryzy%C5%84skie
Autor tego tekstu prawdopodobnie niejeden raz w zyciu przekraczal pobliska rzeke Lech.

~emeryt (193.239. * .4) 29.03.2019 12:18

mnie uczyli , że Jastrzębie nigdy nie było pod okupacją niemiecką a za tzw. Niemca ludziom żyło się dużo lepiej niż niż później i szkoda tylko tych młodych żołnierzy którzy oddali życie za pazerność Hitlera i Stalina .

~Oku (188.147. * .229) 29.03.2019 11:38

To slowianie LECHICII byli tu na tych ziemiach od zawsze. Germanie to "sasiedzi" potomkowie cesarstwa rzymskiego ktorym nigdy nie udalo sie podbic tych ziem. Slowianska sila opisana jest w kronikach HINSKICH i INDYJSKICH bo tu biegl tysiace lat temu bursztynowy szlak. Historia jest skrywana i nie mowi sie czasach sprzed chrztu polski 966 roku, jestesmy potomkami wielkiej LECHII !!! Niemcy tak nas uzadzily, zwalczali nas jak tylko sie dalo.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 29.03.2019 09:34

@złyDziś o 8:26
Rosjanie, Ukraincy, Slowacy, Slowency, Serbowie, Chorwaci, Bosniacy, Czarnogorcy, Czesi, Bulgarzy, Macedonczycy, Serbowie Gorno- i Dolnoluzyczcy, Bialorusini to tez Slowianie.
Wiec kto byl czyja ofiara?
Wszystko ci sie miesza.

~zły (91.229. * .18) 29.03.2019 08:26

Pierwsza fala ze wschodu to byli żołnierze - gównie Rosjanie (dla sowietów mięso armatnie), ale też swołocz azjatycka. Za nimi szło zło koszerno-czerwone.... Strzelające wahającym się w plecy, kradnące wszystko co się da i gwałcące słowiańskie kobiety... Trzeba znać historię, żeby wiedzieć, że to my Polacy (i szerzej - Słowianie) byliśmy największymi ofiarami tej wojny. Jak ktoś chce, niech sobie wierzy w, aj waj, holywoodzką mitologię shoah...
A trzeba znać rozkaz hitlera (kto go sponsorował?) do oficerów z końca sierpnia 1939r. mówiący, po co i dlaczego jest ta wojna...:
"Wydałem rozkaz i każę rozstrzelać każdego, kto by chociaż jednym słowem usiłować skrytykować, że celem wojny nie jest osiągnięcie oznaczonych linii, lecz fizyczne zniszczenie przeciwnika. W tym celu przygotowałem na razie tylko na wschodzie moje oddziały Totenkopf, rozkazując im zabijać [...] bez litości mężczyzn, kobiety i dzieci polskiego pochodzenia i polskiej mowy. Tylko w ten sposób zdobędziemy przestrzeń życiową, której potrzebujemy. [...] Polska zostanie wyludniona i zasiedlona Niemcami"

~Gość (188.137. * .108) 29.03.2019 07:38

Bardzo dobra inicjatywa. Szkoda, że komunikacja padła, bo z uczniami szedłbym tam dwie godziny.

~Olka (89.64. * .15) 28.03.2019 17:47

Nauczyciele zamiast pokazać historię i zabrać
dzieci na obchody, to chcą strajkować i biadolą.

~Miś (89.64. * .15) 28.03.2019 10:08

Szkoda że w szkole nie mówi się o tym, że nie poszli tam uczniowie. Potem żyją w nieświadomości i nie znają historii miasta.

~AK (188.147. * .146) 28.03.2019 08:15

Wątpliwe wyzwolenie. Dla slaskich miast rozpoczęła się Sodoma i Gomora. To co przyszło ze wschodu też trudno nazwać demokracją. Pomyśleć, że w Patton i Amerykanie byli już pod Pilznem w Czechosłowacji. Tak blisko, tak daleko...

~Radio Teheran (37.83. * .137) 28.03.2019 08:09

Wojna takich zniszczeń nie wyrządziła, co władze wolnego miasta po 1989

~Janusz Dzban (80.188. * .244) 28.03.2019 06:54

To znaczy, że jak? Bo się gubię. Miasto ma raptem 56 lat i nie osiągnęło jeszcze nawet swojego wieku emerytalnego, a tutaj piszą, że właśnie mija 74 rocznica wyzwolenia. To co oni wyzwalali, skoro miasta jeszcze nie było? Może o tym nie wiedzieli i walczyli na marne? Coś czuję, że ktoś próbuje zbić na tym kapitał polityczny.