Wodór siłą napędową JSW
Projekty separacji wodoru z gazu koksowniczego w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej przedstawił Tadeusz Wenecki - prezes JSW Innowacje - podczas konferencji pod hasłem "Czas na wodór. Czysta energia dla Europy", która odbyła się w Warszawie.
JSW obok PGNiG, Lotosu i Orlenu jest partnerem wydarzenia zorganizowano pod patronatem prof. Zdzisława Krasnodębskiego - wiceprzewodnicząceog Parlamentu Europejskiego przez serwis 300gospodarka.pl.
"Czas na wodór" jest pierwszą konferencją w Polsce, na której spotykają się wszyscy zainteresowani wykorzystaniem wodoru w transporcie, przemyśle i energetyce. Dyskusje dotyczą technologii produkcji wodoru oraz perspektyw na jej urynkowienie. Uczestnicy zastanawiają się także, jak stworzyć w kraju odpowiedni klimat dla przepisów związanych z paliwem wodorowym.
- Przyzwyczailiśmy się do tego, że jedyną alternatywą dla samochodów z silnikiem spalinowym są pojazdy elektryczne. Tymczasem wodór stwarza nowe, alternatywne możliwości. Kongres wodorowy po raz pierwszy na taką skalę zgromadzi osoby i instytucje, które na co dzień rozwijają technologie wodorowe i wprowadzają je na rynek. Wspólnie z nimi, kluczowymi politykami oraz przedstawicielami administracji państwowej chcemy zastanowić się na tym, czy warto inwestować i rozwijać technologie wodorowe - zapowiadają organizatorzy konferencji.
Program podzielono na pięć dyskusji panelowych, których tematy przewodnie to m.in.: "Czy wodór może być węglem przyszłości?", "Węgiel po węglu", "Baterie litowo-jonowe mają swoje pięć minut. Czy będzie tak w dłuższym terminie? Jak napędzać samochód przyszłości?". Przewidziano też dyskusję o perspektywach zastosowań dla wodoru w innych sferach niż tylko transport oraz o tym, jak rozpocząć rewolucję wodorową i jak w tym celu współpracować powinny z sobą biznes, polityka i nauka.
Udział w konferencji "Czas na wodór" zapowiedzieli m.in. przedstawiciele NCBR, Uniwersytetu Warszawskiego, AGH w Krakowie, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Przeróbki Chemicznej Węgla w Zabrzu, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Sieci Badawczej Łukasiewicz, spółek H. Cegielski z Poznania, Lotos, JSW, PKN Orlen, Toyota Motor Poland.
Kalfus boryniok 10.22 tyś jest ten chudy,wysoki?
A Schetyna co się zna na wszystkim i na niczym w naszym okręgu dał 1 miejsce na liście Jerzemu Buzkowi temu samemu co kiedy był premierem zamknął 23 kopalnie w Polsce widać rozmach zamykania dóbr narodowych zagwarantował mu dożywotnio 1 miejsce.Ludzie nie glosujcie na szkodników takich jak wyżej wspomniany .
Byda obiod warzyl do moigo kierownika gpd pieron sztyjc glodny i te pierony nadsztygary zezroly
Oddac wegiel i 14 stke za 2016 do emerytow
A kiedy wróci ławka na dysponentów poziom 900 ?
Jak może być dobrze skoro klaibert uważa PTG za najlepszy przenośnik ( dyrektor)
Do każdego urządzenia dostaje kopalnia zestaw narzędzi. Czasem tych zestawów jest kilka.
No ale co zrobić jak kalfusi potrzebują to przehandlować a i szefostwo potrzeby ma wielkie.
Swego czasu udało nam się pozyskać wielką walizkę z kluczami wszelkiej maści. Coś na wzór małej szafki z garażu Amerykanina. Miało to być dla 2 ścian dla pełnej obsługi ślusarskiej i częściowo elektrycznej.
Nasze zadowolenie trwało 25 minut. Dokładnie tyle trwała decyzja Snikersa do kierownika " przytaszczyć mi to zaraz" I więcej świat nie widział tego cudeńka. A Snikers chyba dalej to przehandlował po po co mu kolejna setna waliza z kluczami. Pazerny Zenuś.
Łopaty na zofiowce yo chyba z puszek po piwie robią. Kilka sztychow wbijesz i trzeba wymieniać. Tym się zajmijcie!! Ślusarz do kombajnu swoje narzędzia musi sobie kupić bo niema takich w kopalni. Tylko kogo to obchodzi?? Jsw ochrona, jsw innowacje i inne bzdety.
"Tadeusz Wenecki - prezes JSW Innowacje"
Przyszedl pewnego dnia do pracy i zobyczyl inny szyld na drzwiach.
JSW Innowacje to Polski Koks S.A, w KRS zmieniono jedynie nazwe.
A prezesowi zmienil sie temat pitolenia na konferencjach.
Na świecie produkuje się samochody i lokomotywy wykorzystujące wodór, tworzy się infrastrukturę, a u nas odbywają się konferencje na ten temat. Już przerabialiśmy wykorzystywanie metanu i zgazowanie węgla, teraz czas na bajki o wodorze.
Widząc co dzieje się w JSW, mam wrażenie, że to nie wodór tylko inna substancja jest jej siła napędową.
JSW innowacje tylko pitolą co by to nie zrobili i na tym pitoleniu się kończy. Zwykłe bicie piany oczywiście za porządne wypłaty.
Wodór wytworzony z gazu koksowniczego nie będzie "czystą energią" w związku z wytwarzaniem tlenku węgla - co jest logiczne dla osób, które nie spały na chemii w szkole...
No ale czego spodziewać się od PiSowskich propagandowych zarządów spółek? Przecież nie kompetencji...
Panowie liczą chyba, że UE daruje nam kary jak będziemy po wielu pustych latach wytwarzać wodór. Kraje UE od dawna pracują - i już nawet posiadają - nad realnie czystymi systemami wodorowymi. A w Polsce dalej jak w lesie. Wungiel über alles.
Szanowni panowie Ozon, Wojtków i reszta nieudaczników rządzących nami. Przypominam że my na dole nie mamy podstawowych narzędzi do pracy a wy się wodorem chcecie bawić.
Ale patrząc na poczynania zarządu i ZZ czy nie lepiej zainwestować w produkcje ETANOLU? Wszak pochłaniacie go potężne ilości. No o gorzelni chyba jeszcze nikt w JSW nie myślał. jako o własnej firmie. Bo na wycieczki tam się zapuszczacie.
@Radio Teheran "Skad wziac wodor."? To może by tak wysunąć postulat o rozbrojenie bomb wodorowych? Żart.
@Lowerboj
Pojazdy wodorowe wydaja sie rozwiazaniem optymalnym. Jest tylko jedno ale.
Skad wziac wodor.
JSW ma pomysl na gaz koksopwniczy - zgoda, ale tego jest BARDZO niewiele (moje obliczenia to mozliwe zasilanie 300 autobusow, JSW twierdzi, ze 1000).
Mozna z gazu ziemnego - to uzaleznienie jeszcze wieksze od jego dostawcow i krajow, ktore posiadaja zasoby, cena tez ciagle rosnie.
Z wody - jakby miec darmowy prad, to tak, ale on darmowy nie jest.
@Radio Teheran O to, to to. Podobnie jak w medialnym nakłanianiu nas przez, za przeproszeniem, premiera do zakupu miliona samochodów elektrycznych, bo to przecież takie ekologiczne. Nieważne natomiast co się stanie z wyeksploatowanymi bateriami. Tym zajmą się przecież następne pokolenia. Ważne teraz jest natomiast, żeby pan premier dotrzymał słowa, w czym niezbędni są rodacy. A jak ktoś nie ma kasy na zakup to po chwilówkę ;-)
Pierdoly znow pociskaja.
Jakby chcieli, to produkowaliby ten wodor, ale nie chca.
Glowny problem polega na tym, ze JSW, nawet przetwarzajac caly gaz dostepny koksowniczy, nie jest w stanie wiele tego naprodukowac.
Permanentnie pomijana jest sprawa czystosci tej produkcji. Jest wymagajaca energetycznie i powstaja odpady.
A to dzisiaj nadaje jakiś tam kowboj
Dość osobliwe. Kiedy JSW organizuje jakiąś konferencję albo sympozjum to w Warszawie, a kiedy górnicy, podżegani przez biura podróży żartobliwie nazywane ZZ, są niezadowoleni i pragną wyrazić swoje stanowisko, to ściągają pod siedzibę w naszym mieście. Nie wiem, nie znam się, ale moim zdaniem coś tutaj jest na rzeczy.