Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Praca w górnictwie ciągle niebezpieczna

Wyższy Urząd Górniczy opublikował dane dotyczące wypadków, jakie wydarzyły się w 2018 roku w polskich kopalniach.  Praca w kopalniach ciągle zalicza się do najbardziej niebezpiecznych.

Praca w górnictwie ciągle niebezpieczna

W 2018 roku w górnictwie miało miejsce 2117 wypadków ogółem, w tym 21 wypadków śmiertelnych i 15 wypadków ciężkich. Odnotowano 432 wypadki z udziałem pracowników podmiotów wykonujących w zakresie swej działalności zawodowej czynności powierzone im w ruchu zakładu górniczego albo zakładu, tj. o 8,9 proc. mniej niż? w 2017 r. W kopalniach węgla kamiennego miało miejsce 314 wypadków z udziałem pracowników podmiotów wykonujących w zakresie swej działalności czynności powierzone im w ruchu zakładu górniczego. Było to o 52 (14,2 proc.) wypadki mniej niż? w 2017 roku. 

Główne przyczyny wypadków ogółem w 2018 roku w całym górnictwie to: potkniecie, poślizgniecie lub przewrócenie się? osób (29,7 proc.),  spadnięcie, stoczenie, osunięcie się? mas i brył skalnych oraz opad skał ze stropu i ociosów (19,8 proc.),  uderzenie się? narzędziami pracy oraz o inne przedmioty (14,2 proc.),  upadek, stoczenie lub obsunięcie się? przedmiotów lub materiałów (11,5 proc.) 

W 2018 roku w polskim górnictwie nastąpił wzrost liczby wypadków s?miertelnych (z 15 do 21 wypadków) i ciężkich (z 14 do 15 wypadków), w porównaniu do 2017 roku. 

Wśród przyczyn wypadków śmiertelnych i ciężkich w 2018 roku w całym górnictwie należy wymienić: tąpnięcia; wykonywanie prac przy przenośnikach będących w ruchu; oberwanie się? skał ze stropu i ociosu; przebywanie w zasięgu pracy maszyn i urządzeń?; uderzenie przez urządzenia transportu poziomego; uderzenie sie? o elementy wyposażenia urządzeń? transportu pionowego; spadnięcie, stoczenie i obsunięcie się? mas i brył skalnych; zawał; tąpnięcie; uderzenie metalowymi odłamkami wyrzuconym w następstwie detonacji niewybuchu.  

Wśród przyczyn należy ponadto wymienić: niewłaściwe wykorzystanie maszyn oraz eksploatacja maszyn niezgodnie z dokumentacja? techniczno- ruchowa?; uderzenie pokrywa? zasuwy wyrzucona? wskutek nagłego wypływu sprężonego powietrza; potknięcie, poślizgniecie lub przewrócenie sie? osób; uderzenie narzędziami pracy; upadek, stoczenie lub obsunięcie sie? przedmiotów lub materiałów; nieużywanie środków ochrony indywidualnej; niewłaściwa organizacja pracy; ryzykowne zachowania pracowników; wykonywanie prac pod wpływem alkoholu.  

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ryl (31.0. * .116) 24.05.2019 20:27

E gdzie tam przecież górnicy nic nie robią jak twierdzi ludzie a jak na razie nikt nie ciśnie się za takie pieniądze robić.Plakac się chce jak się traktuje górnika na dole

~Ringojeb Zofia (89.72. * .242) 24.05.2019 02:42

Eee Pany kiedy co plaCom bo mnie się ta Novo plasma zeznudzila, krziwe to takie ni jakie

~dobre sobie (91.224. * .9) 23.05.2019 17:41

PODWYZEK NIEMA!Premii niema!Zwiazki pochowane ZZ KADRA w zakopcu do basa .......wstyd to sa zwiazki JSW!

~Do BYK (31.179. * .1) 23.05.2019 13:59

Ale w budownictwie robią na 'lewo" to i giną na "lewo"
Mam kilka budów domuw w mojej okolicy. i wież mi zatrudnieni są tylko szefowie firm. a ci co robią to robią na "lewo" starczy podejść i zapytać się ile wy tu zarabiacie i trzymać jakiś portfel w reku ale taki cienki co wygląda jak legitymacja służbowa w oprawie. Odpowiedzą ci "my to robimy dla szwagra, kuzyna itp" tylko z akcentem ukraińskim. Fakt faktem chłopy dokładne i robotne. To im trzeba przyznać.

~Dinozaur (89.67. * .130) 23.05.2019 13:07

Nie ma już przewozów autobusowych na kopalnię to i wypadków nie ma na placu autobusowym a to było jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc dla górnika swego czasu wszystko było głoszone że na placu to i tamto .

~Stach (89.67. * .15) 23.05.2019 12:49

Do Gość-zapraszam panie mądralinski pod brame kopalni i proszę to powiedzieć głosno

~BYK (178.43. * .73) 23.05.2019 12:05

Praca w górnictwie nie jest na 1 miejscu najbardziej niebezpieczych zawodów. Sa inne zawody bardziej niebezpieczne. W budownictwie ginie więcej osób niz górników.

~Janusz Tracz do Gość Dziś o 10:29 (89.64. * .195) 23.05.2019 11:24

moze powiedz to ktoremus prosto w oczy internetowy bohaterze, tylko pampresa sobie wez!

~Gość (188.147. * .21) 23.05.2019 10:40

Zamknąć kopalnie, będzie po kłopocie.

~Gość (188.146. * .55) 23.05.2019 10:29

Co tam jest niebezpiecznego ? Jeszcze nigdy nie widziałem zmęczonego kreta po robocie. Śpią albo chleja na dole o ile dojdą do windy

~Lowerboj (80.188. * .244) 23.05.2019 06:46

Bo samo życie jest niebezpieczne. Dlaczego? Ponieważ zawsze, ale to zawsze bez wyjątku kończy się śmiercią.