Praca w górnictwie ciągle niebezpieczna
Wyższy Urząd Górniczy opublikował dane dotyczące wypadków, jakie wydarzyły się w 2018 roku w polskich kopalniach. Praca w kopalniach ciągle zalicza się do najbardziej niebezpiecznych.
W 2018 roku w górnictwie miało miejsce 2117 wypadków ogółem, w tym 21 wypadków śmiertelnych i 15 wypadków ciężkich. Odnotowano 432 wypadki z udziałem pracowników podmiotów wykonujących w zakresie swej działalności zawodowej czynności powierzone im w ruchu zakładu górniczego albo zakładu, tj. o 8,9 proc. mniej niż? w 2017 r. W kopalniach węgla kamiennego miało miejsce 314 wypadków z udziałem pracowników podmiotów wykonujących w zakresie swej działalności czynności powierzone im w ruchu zakładu górniczego. Było to o 52 (14,2 proc.) wypadki mniej niż? w 2017 roku.
Główne przyczyny wypadków ogółem w 2018 roku w całym górnictwie to: potkniecie, poślizgniecie lub przewrócenie się? osób (29,7 proc.), spadnięcie, stoczenie, osunięcie się? mas i brył skalnych oraz opad skał ze stropu i ociosów (19,8 proc.), uderzenie się? narzędziami pracy oraz o inne przedmioty (14,2 proc.), upadek, stoczenie lub obsunięcie się? przedmiotów lub materiałów (11,5 proc.)
W 2018 roku w polskim górnictwie nastąpił wzrost liczby wypadków s?miertelnych (z 15 do 21 wypadków) i ciężkich (z 14 do 15 wypadków), w porównaniu do 2017 roku.
Wśród przyczyn wypadków śmiertelnych i ciężkich w 2018 roku w całym górnictwie należy wymienić: tąpnięcia; wykonywanie prac przy przenośnikach będących w ruchu; oberwanie się? skał ze stropu i ociosu; przebywanie w zasięgu pracy maszyn i urządzeń?; uderzenie przez urządzenia transportu poziomego; uderzenie sie? o elementy wyposażenia urządzeń? transportu pionowego; spadnięcie, stoczenie i obsunięcie się? mas i brył skalnych; zawał; tąpnięcie; uderzenie metalowymi odłamkami wyrzuconym w następstwie detonacji niewybuchu.
Wśród przyczyn należy ponadto wymienić: niewłaściwe wykorzystanie maszyn oraz eksploatacja maszyn niezgodnie z dokumentacja? techniczno- ruchowa?; uderzenie pokrywa? zasuwy wyrzucona? wskutek nagłego wypływu sprężonego powietrza; potknięcie, poślizgniecie lub przewrócenie sie? osób; uderzenie narzędziami pracy; upadek, stoczenie lub obsunięcie sie? przedmiotów lub materiałów; nieużywanie środków ochrony indywidualnej; niewłaściwa organizacja pracy; ryzykowne zachowania pracowników; wykonywanie prac pod wpływem alkoholu.
E gdzie tam przecież górnicy nic nie robią jak twierdzi ludzie a jak na razie nikt nie ciśnie się za takie pieniądze robić.Plakac się chce jak się traktuje górnika na dole
Eee Pany kiedy co plaCom bo mnie się ta Novo plasma zeznudzila, krziwe to takie ni jakie
PODWYZEK NIEMA!Premii niema!Zwiazki pochowane ZZ KADRA w zakopcu do basa .......wstyd to sa zwiazki JSW!
Ale w budownictwie robią na 'lewo" to i giną na "lewo"
Mam kilka budów domuw w mojej okolicy. i wież mi zatrudnieni są tylko szefowie firm. a ci co robią to robią na "lewo" starczy podejść i zapytać się ile wy tu zarabiacie i trzymać jakiś portfel w reku ale taki cienki co wygląda jak legitymacja służbowa w oprawie. Odpowiedzą ci "my to robimy dla szwagra, kuzyna itp" tylko z akcentem ukraińskim. Fakt faktem chłopy dokładne i robotne. To im trzeba przyznać.
Nie ma już przewozów autobusowych na kopalnię to i wypadków nie ma na placu autobusowym a to było jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc dla górnika swego czasu wszystko było głoszone że na placu to i tamto .
Do Gość-zapraszam panie mądralinski pod brame kopalni i proszę to powiedzieć głosno
Praca w górnictwie nie jest na 1 miejscu najbardziej niebezpieczych zawodów. Sa inne zawody bardziej niebezpieczne. W budownictwie ginie więcej osób niz górników.
moze powiedz to ktoremus prosto w oczy internetowy bohaterze, tylko pampresa sobie wez!
Zamknąć kopalnie, będzie po kłopocie.
Co tam jest niebezpiecznego ? Jeszcze nigdy nie widziałem zmęczonego kreta po robocie. Śpią albo chleja na dole o ile dojdą do windy
Bo samo życie jest niebezpieczne. Dlaczego? Ponieważ zawsze, ale to zawsze bez wyjątku kończy się śmiercią.