Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z "Korfantym" w Portugalii

W Lizbonie czują się prawie, jak u siebie w domu. Ta odległa stolica Portugalii nie ma przed nimi prawie żadnych tajemnic. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego odbywali tam staże zawodowe, ale był też czas na zwiedzanie i poznawanie kraju. Chętnych do wzięcia udziału w projekcie nie brakowało.

Z  "Korfantym" w Portugalii

W wielu szkołach czerwiec to czas podsumowań. W Zespole Szkół Nr 2 odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Przystanek Portugalia - zagraniczne praktyki zawodowe”.

W spotkaniu uczestniczyli stażyści, którzy w marcu i kwietniu br. realizowali staże zagraniczne w Lizbonie, dyrekcja szkoły, pracownicy i nauczyciele. Zaproszenie na uroczystość przyjął również Naczelnik Wydziału Edukacji pan Andrzej Pawłowski oraz przedstawiciele firm, z którymi współpracuje szkoła.

W ramach projektu współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+, grupa 40 uczniów klas ekonomicznych, logistycznych, hotelarskich i gastronomicznych odbyła 2-tygodniowe praktyki zawodowe w Lizbonie. W czasie uroczystości uczniowie opowiedzieli o zadaniach, jakie wykonywali podczas trwania stażu. Uczniowie klas ekonomicznych przedstawili rezultaty swojej praktyki w firmie szkoleniowej CITEFORMA, zaś młodzież z klas logistycznych zaprezentowała efekty stażowe zdobyte w firmie BRICO DEPOT oraz METRO DE LISBOA. O swoich praktykach w lizbońskich hotelach i restauracjach opowiedzieli również uczniowie z klasy hotelarskiej i gastronomicznej.

Nie zabrakło również praktycznych zadań wykonanych przez uczniów Zespołu Nr 2. Uczniowie klas hotelarskich podzielili się swoim doświadczeniem aranżując stoły na spotkanie, a młodzi gastronomowie upiekli na tę okazję znakomite lizbońskie słodkości - ciasteczka Pastéis de Nata. Zdobyte kompetencje i umiejętności mogła poznać nie tylko zgromadzona na auli społeczność szkolna ale, co równie ważne, zaproszeni na spotkanie pracodawcy.

Wszyscy uczniowie czekali również na filmy, ukazujące ich pobyt na praktykach zawodowych. Na zakończenie tej części spotkania młodzież otrzymała Certyfikaty organizacji portugalskich, Certyfikaty organizacji wysysyłającej oraz Zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w kursie przygotowawczym. Już wkrótce wszyscy stażyści otrzymają również wystawione przez szkołę dokumenty Europass Mobilność.

Spotkanie z przedstawicielami lokalnych firm było również świetną okazją do przedstawienia zmian w prawie oświatowym dotyczących współpracy szkoły z pracodawcami. Zaprezentowane zostały również wyniki ewaluacji dotyczącej możliwości wykorzystywanych przez szkołę i środowisko lokalne na rzecz wzajemnego rozwoju.

Warto wspomnieć, że w Zespole Szkół Nr 2 wciąż realizowane są jeszcze inne projekty edukacyjne, w tym projekt kursów dla uczniów i nauczycieli oraz projekt "Profesjonalne pracownie w Jastrzębiu-Zdroju 2”.

Źródło: ZS nr 2 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].