Ulgi w przejazdach komunikacją miejską
Komunikacją miejską bezpłatnie jeżdżą najmłodsi mieszkańcy Jastrzębia. Jednak nie są to jedyne ulgi, które przysługują pasażerom. Również seniorzy mają w tym względzie pewne przywileje.
Pasażerowie, których metryka wskazuje osiągnięcie 70. roku życia korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Nieco młodsi, w przedziale wieku 65-70, mogą korzystać z biletów ulgowych. Co należy zrobić, by ewentualna kontrola przebiegała spokojnie i bez przeszkód?
Jak informuje MZK, najstarsi pasażerowie, a więc 70-latkowie i starsi, powinni posiadać spersonalizowany e-bilet wydany w MZK po potwierdzeniu wieku konkretnej osoby. Po przyłożeniu karty do czytnika (czynność ta jest obowiązkowa) opłata nie zostanie pobrana. Przejazd jest bezpłatny.
Identyczny e-bilet powinni posiadać pasażerowie w wieku 65-70 lat. W ich przypadku ulga automatycznie zostanie uwzględniona po „skasowaniu” biletu w autobusie. Drugi wariant zakłada posługiwanie się e-portmonetką, która nie zawiera danych personalnych (jest zakupiona na okaziciela). W tym przypadku, przy korzystaniu z ulgi, konieczne jest okazanie kontrolerowi dokumentu potwierdzającego swoją tożsamość i wiek. Należy to zrobić także w przypadku posługiwania się biletem ulgowym zakupionym u kierowcy.
- Przypomnijmy, że zgodnie z taryfą Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, obowiązującą od 1 września 2018 roku, nie wszyscy emeryci są uprawnieni do ulgi. Samo posiadanie legitymacji emeryta nie uprawnia do korzystania ze zniżki. Jak już wspomnieliśmy, konieczne jest ukończenie 65 roku życia. Tak więc, młodsi emeryci zobowiązani są do zakupu biletu normalnego. Inaczej sprawa wygląda w przypadku rencistów, którzy nie są zdolni do pracy i jej nie podejmują. Oni za bilet płacą połowę. Rencista pracujący zobowiązany jest posiadać bilet normalny - chyba, że ukończył 65 rok życia - informuje Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju.
Dlaczego nie dadzą Honorowym dawcom krwi. W innych miastach mają takie przywileje. A w tym dziadowskim mieście i rządząca P. Prezydent co ciagle obiecuje nic nie daje. Wstyd mi za takie obietnice. Nic nie dajecie tym krwiodawcom. Ale krwe jak jest potzrebna to każdy chce.
ZHDK też powinni mieć prawo do darmowych przejazdów! W wielu miastach tak jest !
A kto jest odpowiedzialny za komunikacyjny chaos w Jastrzebiu
@Jo-han--ys.
Bo darmowa komunikacja w Żorach jest finansowana przez mzk z pieniędzy jastrzębskiego magistratu. Jastrzębianie płacą by żorzanie jeździli za darmo. PKM jeżdzi za 5 zł za km. U was dostają 9 zł za km. Fajnie to zorganizowała ta nasza Pani Prezydent. Prezydent Jastrzębia na prezydenta Polski ba na Papierzyce.
@Radio Teheran
Jesteś jedyny który komentuje z sensem. Zawsze podzielam twoją opinię. Dziękuję.
A niepełnosprawni umysłowo, jak np. seboc z Teheranu, tez będą mieli zniżki?
miała być komunikacja w Jastrzębiu darmowa dla wszystkich! !!!
To pobiegnij do waszego UM i zobacz jaki macie dług.
"Dla niepełnosprawnych byly znizki"
Niepelnosprawny nie ma co w Jastrzebiu szukac.
Patrz ostatnia inwestycja: OWN.
Żory są mniejsze ale rozwijają się nieporównywalnie lepiej. Dlaczego? Bo może prezydentem nie jest nauczyciel.
Dla niepełnosprawnych byly znizki to nie ma muszą placic za bilety wstyd takie biedne Jastrzębie
Żory są mniejsze i poza tym jakość komunikacji jest u Was gorsza
U nas w Żorach komunikacja jest bezpłatna dla wszystkich.Ciekawe że Jastrzębie otrzymuje duży podatek od kopalń i jest biedne ?