Góra plastikowych śmieci w środku miasta. Tak śmiecą jastrzębianie
Ogromna 10-tonowa sterta plastikowych śmieci stanęła niespodziewanie, ku zaskoczeniu mieszkańców, w centrum Jastrzębia-Zdroju. Nie trzeba się domyślać, że wywołało to szereg interwencji mieszkańców oburzonych faktem zaśmiecania przestrzeni publicznej. O co więc chodzi?
Śmieci w centrum to celowe działanie urzędników, którzy chcieli zadziałać na wyobraźnię jastrzębian. Według dostępnych danych tylko w ciągu jednego dnia w Jastrzębiu-Zdroju wytwarzanych jest aż 10 ton plastiku.
- Nie da się skutecznie walczyć z plastikiem bez uświadomienia mieszkańcom jak ogromne jego ilości są codziennie przez nas przetwarzane. Liczę na to, że ta akcja otworzy mieszkańcom oczy. I że finalnie, robiąc zakupy w sklepie będą bardziej świadomie wybierać produkty i co najważniejsze, przestaną używać plastikowych toreb – mówi prezydent Anna Hetman.
Jastrzębski magistrat już daje dobry przykład. Prezydent zadecydowała, że od 1 września w instytucjach miejskich jednorazowe przedmioty z tworzyw sztucznych zastąpione zostaną odpowiednikami wykonanymi z alternatywnych, biodegradowalnych surowców.
- Nie chcemy przechodzić obojętnie wobec wyzwań ekologicznych. W trosce o środowisko naturalne powinniśmy pozbyć się nawyku korzystania z naczyń i opakowań plastikowych, a w zamian stosować te wielokrotnego użytku albo biodegradowalne – podkreśla prezydent miasta Anna Hetman.
I dodaje, że miasto chce pokazywać, jak żyć odpowiedzialnie czy też jak ograniczyć liczbę plastiku zużywanego w naszym mieście.
- Idea jest taka, by stopniowo pozbywać się z obiegu toreb foliowych, kubków czy talerzy z tworzyw sztucznych oraz plastikowych sztućców i słomek – zaznacza prezydent.
Przypomnijmy, że od kilku już lat miasto zachęca do picia „kranówki”, bo to doskonały sposób na orzeźwienie, a nasza woda jest bezpieczna dla zdrowia, zawiera cenne składniki mineralne i spełnia wszelkie standardy jakościowe. Od tego roku postawiono też na nowe podejście do utrzymania terenów zielonych i zmianę częstotliwości koszenia traw. Teraz nadszedł czas, by zaprzestać używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców.
Dobry pomysł, ludzie wyobraża sobie, ile śmieci produkują dziennie. Nie ma to jak zobaczyć
Na większości blokersowych prostaków ta kupa śmieci nie robi wrażenia bo robią takie na co dzień przed swoimi domami. O kupach starych mebli, AGD i psich kupach nie ma nawet co wspominać. Wsiok zawsze pozostanie wsiokiem.
"Odpady użyte w kampanii społecznej miasta Jastrzębie-Zdrój zostały zdezynfekowane środkiem biodegradowalnym i nie stanowią zagrożenia." swoją drogą strasznie już zaczynają śmierdzieć to raz, dwa dostawanie się mikro-plastiku do ziemi podczas opadów to dwa ... a trzy to pozostaje czekać tylko aż ktoś to podpali po pijaku... gratulacje dla UM za kompletny brak myślenia. A po czwarte super promocja miasta - czyli jak skutecznie zniszczyć poprzednie kampanie promujące miasto.
@Dg
Coraz częściej żałuję, że dostęp do Internetu mają ludzie, którym wydaje się, że ich poglądy wpływają na fakty.
A jeżeli nie? To tym gorzej dla faktów.
Mi sie podoba. Ta gora smieci idealnie pasuje do tego miasta i pokazuje przyszlosc jaka je czeka. Proponuje postawic taki pomnik jeszcze w kilku miejscach. Moze tym razem gore szklanych butelek albo odpadow zmieszanych? Jaka upadajaca osada gornicza taka sztuka nowoczesna.
Trzeba wybudować instalację termicznego przetwarzania odpadów. Tyle i tylko tyle... Albo opłaty za odbiór śmieci będą rosły a raz do roku całkiem przypadkowo na wysypisku dojdzie do samozapłonu .....
Dla mnie jest proste rozwiązanie, przestać produkować plastik i po temacie.
Ta ,,instalacja" pokazuje z czego jest stworzona ta zagroda robotnicza.
Ze śmieci jakie były sprowadzane w latach 60' 70' 80'
A ja myślałem, że to z Niemiec, tylko nie było już gdzie wyrzucić
Wiesz co robi ta góra plastikowych śmieci ? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest góra śmieci na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tą górą śmieci My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest góra śmieci wykonana , w oparciu o sześć instytucji, która sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu ...i co się wtedy zrobi ? wtedy zrobi się protokół zniszczenia i pamiętaj największe pieniądze zarabia się na śmieciowych inwestycjach.
Urząd to 1600 pracowników, którzy produkują masę odpadów i nie wytwarzają żadnej wartości dodanej.
Zamiast popisywać się kolejnymi działaniami pozornymi, niech ograniczą swoją pasożytniczą działalność.
Przyszłość zagrody górniczej.
Za miesiąc będzie góra łajna.
Plastik był jest i będzie tylko nie wiem czemu nasze pieniądze idą na tak bezsensu akcje za tego tira szło by pewnie nie jeden plac zabaw odremontowac
Obraz przedstawiający całe te brudne i małe miasto bez przyszłości
Nowe logo tej upadającej osady ... pokazuje co niedługo pozostanie po rządach mocnej figury jedno wielkie wysypisko na szkodach górniczych.
Działa na wyobraźnię!