JSW tworzy nowe miejsca pracy
W Jastrzębiu-Zdroju podpisano porozumienie dotyczące rewitalizacji terenów po byłej kopalni „Krupiński”. To wypełnienie zobowiązania wobec Gminy Suszec, jakie podjęła Jastrzębska Spółka Węglowa zbywając kopalnię do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA.
Porozumienie w sprawie rewitalizacji zostało podpisane przez czterech sygnatariuszy. Są to JSW Innowacje, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Gmina Suszec oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
- Porozumienie pokazuje, jak ważnym partnerem dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej są samorządy. To również wskazanie, że górnictwo może być społecznie odpowiedzialne - zaznacza Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW SA.
Przed podpisaniem porozumienia odbyły się konsultacje i liczne spotkania dotyczące zakresu prac niezbędnych do przeprowadzenia projektu. W rezultacie ustalono m.in., że niezbędna jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i nowe podziały geodezyjne oraz opracowanie wstępnej koncepcji zagospodarowania terenu. Zgodnie z treścią porozumienia ustalono też, że podczas rewitalizacji kluczowe będzie pozyskanie inwestorów dla terenów objętych rewitalizacją, co przyczyni się do aktywizacji gospodarczej gminy i powstania nowych miejsc pracy. Co jest jednym z zadań realizowanych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.
- Wykorzystamy swoje wieloletnie doświadczenia przy opracowywaniu koncepcji zagospodarowania terenu, dokonamy też podziałów geodezyjnych zgodnie z przyjętymi założeniami podpisanego porozumienia. Współpraca przy prowadzeniu działań rewitalizacyjnych pozwoli zainicjować rozwój terenów po KKW „Krupiński” w Suszcu. Służyć też będzie pozyskaniu inwestorów w obszarze planowanej strefy ekonomicznej - podkreślił Janusz Gałkowski, prezes SRK.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przeprowadzi m.in. analizy uwarunkowań geodezyjnych, własnościowych i funkcjonalnych nieruchomości sąsiadujących z terenami byłej kopalni „Krupiński”, a także przygotuje opis terenów, które mają być objęte strefą ekonomiczną i spełnią wymogi inwestycyjne. Eksperci KSSE opracują również propozycję układu komunikacyjnego na tych terenach.
- Tereny byłej kopalni „Krupiński” mają duży potencjał przemysłowy i mogą być atrakcyjne dla nowoczesnych inwestycji. Jestem przekonany, że dobre przygotowanie tego terenu przez wszystkich partnerów zaowocuje utworzeniem nowych miejsc pracy i powstaniem w tym miejscu wysoko technologicznych i innowacyjnych firm - ocenił dr Janusz Michałek, prezes KSSE.
- Dzisiejszy dzień jest mocnym podkreśleniem, że dla terenów po byłej kopalni "Krupiński” szukamy aktywnych, dobrych i skutecznych rozwiązań. To porozumienie pokazuje, że te nowe propozycje są nie tylko realne, ale też pozwolą wszystkim gminom, które utraciły potencjał wydobywczy, odnaleźć nowe kierunki rozwoju - powiedział podczas spotkania w Jastrzębiu-Zdroju Adam Gawęda, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii.
Michał a tam gdzie wygrywa PO to tylko korupcja brak kompetencji i gówno do Wisły część buraku
U nas w centrum ten program był 2 tygodnie temu. Widać jak ucywilizowani wstecznie jesteście na cesarskim.
To że oglądałaś to jedno ale jeszcze trzeba zrozumieć to co się ogląda.
Jak słusznie napisał "menel" to wydobyte pojedzie dołem na Zofiówkę. A torami się nie martw. Bo bzioki już podpisy pod petycja zabraniająca budowy torów zrobiły.
@menel
Czyli to znaczy, że co, telewizja kłamie?
Dżastina z Cieszyna
urobek (węgiel i nie tylko) będzie transportowany taśmami na KWK Zofiówka i tam przerabiany na zakładzie przeróbczym
To będzie szyb z infrastrukturą biurową, bo gdzie się podzieją wszystkie gryzipórki i ZZ z likwidowanych kopalń?
"dokładnie w tym miejscu będzie ileś tam tysięcy ton"
Ale czego?
Z tego co ogloszono, nie bedzie tam infrastruktury. To raczej nie kopalnia a szyb jedynie.
Wczoraj w TV oglądałam relację z kopalni w budowie, czyli Bzie-Dębina. Mówili tam wyraźnie, że wydobycie rusza za kilka lat, a wydobywanych na powierzchnię dokładnie w tym miejscu będzie ileś tam tysięcy ton. Więc tak sie zastanawiam, ile TIR-ów będzie musiało dziennie tam podjeżdżać, skoro nie dochodzą tam tory kolejowe?
Żory, które mają w 4 literach górnictwo - i słusznie, Żory, gdzie PiS zawsze przegrywało wybory, rozwija się aż przyjemnie patrzeć, dodatkowo rylownia, zwana JSW, inwestuje w miejsce likwidowanej kopalni. Jastrzębie, przeznacza kolejne tereny miasta pod eksploatację.Tym samym, godzi się na dalszą dewastację terenów i zamyka sobie drogę na innych inwestorów, jeszcze głębiej uzależniając się od rylowni. Jastrzębie miasto, gdzie PiSowczyczy zawsze wygrywają, nie może liczyć na inwestycje w miejsce likwidowanych kopalń Moszczenica, Jastrzębie, a wkrótce Borynia. Dalej głosujcie na PIS i dajcie się......im dalej (tu sobie dopiszcie)
Stanowiska pracy to tworzą dla swoich lub za kasę dla znajomych.
"Wykorzystamy swoje wieloletnie doświadczenia przy opracowywaniu koncepcji zagospodarowania terenu"
Chyba dewastacji terenu.