Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ponad 1 mln zł dla seniorów

1 274 tys. zł dofinansowania pozyskał Ośrodek Pomocy Społecznej na realizację projektu "Akademia seniora". Dzięki tym pieniądzom najstarsi mieszkańcy skorzystają z różnorodnych zajęć oraz usług opiekuńczych.

Ponad 1 mln zł dla seniorów

Wzrost dostępności i jakości usług społecznych dla osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych i starszych to główne założenia projektu. Wsparciem objętych zostanie 95 mieszkańców (57 kobiet i 38 mężczyzn). Będą oni mogli skorzystać z usług wytchnieniowych w miejscu zamieszkania bądź z pobytu w Dziennym Domu Pomocy, gdzie świadczone będą m.in. usługi opiekuńcze, a także prowadzona aktywizacja w sferze fizycznej, intelektualnej oraz społecznej.

- Dzienny Dom Pomocy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach dostosowanych do indywidualnych potrzeb uczestników oraz ich rodzin. Będzie on zapewniał osobom niesamodzielnym i starszym opiekę w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych – wyjaśnia Klaudia Nietrzebka, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.

Opieka wytchnieniowa nad osobami niesamodzielnymi/niepełnosprawnymi w miejscu ich zamieszkania będzie realizowana w związku ze zdarzeniem losowym, czy pomocą w załatwieniu codziennych spraw.

- Nasze miasto już dziś oferuje seniorom bardzo wiele i to zarówno pod względem kulturalno-społecznym, jak i sportowo-rekreacyjnym, czy też w zakresie promocji zdrowia. Akademia seniora będzie kolejnym krokiem do kompleksowego zaspokojenia potrzeb osób starszych– mówi Anna Hetman, prezydent miasta.

Planowany okres realizacji „Akademii seniora” to 01.01.2021 r. - 31.12.2022 r.

Środki finansowe zostały pozyskane w ramach osi priorytetowej IX. Włączenie społeczne dla działania: 9.2. Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne dla poddziałania: 9.2.2. Rozwój usług społecznych i zdrowotnych – RIT Zachodni, numer naboru RPSL.09.02.02-IZ.01-24-303/19. Wartość całego projektu wynosi 1 369 892,47 zł.

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Sutasz. (31.0. * .139) 29.10.2019 21:01

Seniorzy 70+to nie maja siły iść do kościoła co dopiero szkolenia i wycieczki. Na co to komu każdy się przekona na sobie..

~Ostrzegamy przed kolejna piramidą finansową czyli (85.202. * .83) 28.10.2019 18:38

PPK to jest naciąganie , to jest przekręt większy niż Amber GOLD . Możesz nie brać w tym udziału art 23 pkt 1 Ustawy o PPK . Lepiej niech Ci pracodawca da 100 zł na rekę niż Im 200 zł przelewem a Ty jeszcze o od tej ułudy zapłacisz Im podatek z własnych dochodów.. Słowem co jest warte PPK --a nawet jezeli będzie ta kasa (nikt jej za 20 lat nie roztrwoni lub ukradnie z kont) , to po pierwsze nie wiadomo ile będzie wówczas kosztowało 1 kg mąki , po drugie Ci co nie płacili na PPK i będą mieli małe emerytury dostaną wówczas jak obecnie od Rządu w ramach pomocy wsparcie tak jak teraz dostają "Włodki z pod budki z piwem" na dzieci 500+ gdy zatyrani pracą tzw "frajerzy" z ponad 40 letnim stażem otrzymają jak obecnie zamiast emerytur stażowych "kopa w **************** bo nie potrzebują pomocy gdyż wypracowali " i otrzymają prawo do dopracowania do 52 lat nie licząc pracy w święta i nadgodzinach. Pytamy się --jeżeli jakikolwiek system zarządząjący może roztrwonić tą forsę na akcje i zbankrutować co jest teoretycznie możliwe ,lub tą forsę może zjeść inflacja ,wymiana pieniędzy itp... to dlaczego nie zostawić tej kasy obecnie w kieszeniach samych pracowników jako dodatkową premię . To prawda ,jedni przepiją ,drudzy wydadzą na coś Im potrzebnego ale jedno jest pewne ,skorzystają Ci co ją wypracowują nawet zabawieniem się. Nie jak wg zamysłu TuskoPOdobni mający w przyszłości władzę to Oni przepiją. W mojej firmie najpierw zapisali Nasze PPK do PZU ,teraz już się sami biją o tą kasę tworząc pseudo-stołki....a gdy już zarządzający Kapitałem ulokuje nasze środki po bliższej i dalszej rodzinie oraz na Wyspach ,,Baranich,, nagle ogłosi upadłość. Całkowicie legalnie , diametralnie i zgodnie z obowiązującym bezprawiem. I będzie żył w ,, biedzie,, jak Jaśnie Pan. .

~Gość (188.146. * .144) 28.10.2019 16:49

Krytyka Pani prezydent jest twórcza i płynie z każdej strony. Pora posłuchać ludu zamiast rudej zdrajczyni miastu potrzebny menadżer mamy pacynke.

~Gracz (78.157. * .1) 25.10.2019 19:24

@myślący - dziękuję za tą wypowiedź

~myślący (89.77. * .68) 25.10.2019 17:29

Do kobiety za ladą i innych nieumiejących czytać ze zrozumieniem: Czy wiecie co to jest edukacja nieustająca? Czy nie słyszeliście, że człowiek powinien się edukować do końca życia? Czy starszych ludzi należy już tylko zamykać w domu i zatrudnić przy wychowaniu wnuków? W jakim świecie wy żyjecie? Seniorzy to rzesza bardzo mądrych, doświadczonych i rządnych wiedzy ludzi. Pozwólcie im się rozwijać i szanujcie ich!!! Każdego z nas czeka starość i obyśmy jej dożyli w zdrowiu.

~Gracz (78.157. * .1) 25.10.2019 09:42

Przytoczę dwie różne wersje troski o seniorów:
- przed wyborami PiS ustami prezesa obiecało, że każdy emeryt otrzyma minimum 70 zł podwyżki brutto. Jak czytamy w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej", już po wyborach okazało się to zbyt kosztowne dla budżetu.
- prezydent Anna Hetman po wyborach informuje: 1 274 tys. zł dofinansowania pozyskał Ośrodek Pomocy Społecznej na realizację projektu "Akademia seniora". Dzięki tym pieniądzom najstarsi mieszkańcy skorzystają z różnorodnych zajęć oraz usług opiekuńczych.

W pierwszym przypadku obiecanki dotyczyły środków finansowych które przez całe życie emeryci wpłacali do ZUS by godnie żyć na emeryturze czy rencie. Jak widzicie była to ,,kiełbasa wyborcza" PiS a jej efekty były widoczne przy urnie.
W drugim przypadku władze miasta w trosce o seniorów podejmuje kroki by poprawić ich los. Nie jest to żadna kampania wyborcza bo przecież jest po, ale autentyczne zabiegi by zaktywizować tych ludzi i wyrwać z marazmu jaki popadają z dnia na dzień.

~Gracz (78.157. * .1) 25.10.2019 08:09

@Ofiaro losu
Ty też będziesz stary i niedołężny. Co to znaczy ,,Jesteś ich rzecznikiem?" Wszyscy jesteśmy zobowiązani zadbać o naszych seniorów bo wśród nich są nasi rodzice, dziadkowie, jednym słowem nasi najbliżsi. Zatem ty też powinieneś być ich rzecznikiem.

Drugie określenie jest raczej podpisem określającym stan Twojego stanu umysłu. Naprawdę myślisz że te wszystkie Twoje nicki są śmieszne, mądrzejsze? Jest to raczej żałosne.....

~Ofiara losu, co nie lubi bigosu (80.188. * .244) 25.10.2019 06:00

@Gracz

Jesteś ich rzecznikiem?

Adwokatem diabła?

~Gracz (89.64. * .49) 24.10.2019 12:26

@Kobieto za ladą - przemawia przeze mnie troska o zdrowie tego elektoratu z wiadomych powodów. Tyle i aż tyle i nic więcej

~Kobieta za ladą (80.188. * .244) 24.10.2019 10:48

@Gracz

"Ja bym jednak prosił zwolenników PiS o wstrzymanie się z krytyką Prezydent Miasta."

Co to za apel? Nawet nie chodzi o opcję polityczną, ponieważ krytyka i to bardzo słuszna płynie z każdej strony.

~Gracz (89.64. * .109) 24.10.2019 09:04

Ja bym jednak prosił zwolenników PiS o wstrzymanie się z krytyką Prezydent Miasta. Opieka nad ludźmi starszymi, niedołężnymi jest obowiązkiem nas wszystkich. Mimo tego że te osoby w swojej większości są elektoratem PiS (prawie 90%) zwolennicy tej opcji politycznej najwięcej ujadają na takie działania Prezydent Miasta, Koalicji Samorządowej i Wspólnoty. Proszę zatem o wstrzemięźliwość a dla Prezydent i jej zaplecza w Radzie Miasta wielkie dzięki za dostrzeganie spraw seniorów tej najsłabszej grupy obywateli naszego miasta.

~Gość (80.188. * .244) 24.10.2019 07:26

Odezwali się naczelni hejterzy. Albo jeden pod kilkoma nickami. Nie wstyd wam? Pani prezydent Anna Hetman tak wiele robi dla naszego pięknego miasta, a wy nic, tylko kłody podrzucacie. Chyba nie śpicie w nocy z zawiści.

~Radio Teheran (178.27. * .35) 24.10.2019 06:14

"oferuje seniorom bardzo wiele i to zarówno pod względem kulturalno-społecznym, jak i sportowo-rekreacyjnym"

Jakieś konkrety zamiast pustych przechwałek?

~Kobieta za ladą (80.188. * .244) 24.10.2019 06:10

Akademia seniora, uniwersytet III wieku...

Może jestem staroświecka, ale czy edukacją nie należało się raczej zajmować za młodu?

A nie w szkołę kamieniami wtedy rzucać...